

PS ARKISTO
Vigelius: Vasemmisto ei ole Suomen, vaan vaalirahoittajiensa asialla
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius arvostelee vasemmisto-opposition välikysymystä ’’ay-liikkeen vaalirahoilla voidelluksi’’.
Joakim Vigeliuksen eduskunnassa pitämää puhetta ay-liikkeen vaalituesta SDP:n ja vasemmistoliiton kansanedustajille on katsottu viestipalvelu X:ssä (entinen Twitter) yli 300 000 kertaa. Vigeliuksen puhetta ovat jakaneet mm. perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä ja jääkiekkolegenda Teemu Selänne.
Muistutus: ay-liike on rahoittanut liki jokaisen SDP:n ja vasemmistoliiton kansanedustajan vaalikampanjaa – tuhansilla euroilla.
Luettelin näitä lukuja eduskunnassa, jottei vasemmiston ja ay-liikkeen symbioosi pääsisi unohtumaan. pic.twitter.com/V0JPupGrGi
— Joakim Vigelius (@joakimvigelius) February 21, 2024
– Vasemmistoliiton kansanedustajista jokainen on saanut tukea vaalikampanjalleen joko suoraan SAK:lta tai muilta ammattiliitoilta. Demareista useampi kuin kolme neljästä. Tuhansia euroja jokaista ehdokasta kohden, toteaa Vigelius puheessaan.
Demariedustajat ay-liikkeen lompakolla
Eduskunnassa käytiin tiistaina keskustelu SDP:n, vasemmistoliiton ja vihreiden välikysymyksestä ”hallituksen aiheuttamasta työmarkkinakaaoksesta”.
Puheessaan Vigelius listasi nimeltä SDP:n ja vasemmistoliiton kansanedustaja sekä heidän vaalirahoitusilmoitusten perusteella saamiaan vaalitukia.
– Edustaja Jussi Saramo: muilta taholta saatu tuki 23 000 euroa, josta muun muassa JHL lähes 5 000 euroa, PAM lähes 2 000 euroa ja Sähköalojen Ammattiliitto 1 500 euroa.
– Edustaja Matias Mäkynen: muilta tahoilta saatu tuki 44 000 euroa, josta muun muassa Ammattiliitto Pro lähes 6 000 euroa ja PAM 2 000 euroa.
– Edustaja Nasima Razmyar: muilta tahoilta saatu tuki 43 000 euroa, josta Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa 5 000 euroa, JHL 5 000 euroa ja PAM 2 000 euroa.
– Edustaja Eveliina Heinäluoma: muilta tahoilta saatu tuki 28 000 euroa, josta muun muassa JHL:ltä ja sen alaisilta 7 500 euroa ja SAK:n rahoittamalta Pro reilumpi yhteiskunta ry:ltä 3 000 euroa.
– Edustaja Timo Harakka: muilta tahoilta saatu tuki 25 000 euroa, josta muun muassa SAK:n edelleen rahoittamalta Pro reilumpi yhteiskunnalta 6 000 euroa.
Lakoista taloudelle miljarditappiot
Vigelius kertoo pyrkivänsä muistuttamaan vasemmistopuolueiden ja ammattiliittojen tiiviistä kytköksestä. Hänen mukaansa on huomioitava, että useista muista vaalirahoittajista poiketen ay-liikkeellä on käytössään koko yhteiskuntaan vaikuttava ’’lakkoase’’ kulloistakin istuvaa hallitusta vastaan. Tästä on Vigeliuksen mukaan enemmän hyötyä kuin haittaa.
– Kykenevätkö vaalirahalla voidellut vasemmiston kansanedustajat arvioimaan Suomen talouden kokonaiskuvaa pelkän ay-liikkeen edun ajamisen ja osaoptimoinnin sijaan?
Vigelius korostaa, että poliittisista lakoista aiheutuneiden menetysten on arvioitu aiheuttaneen Suomen taloudelle, yrityksille ja työpaikoille lähes miljardin euron menetykset eikä Suomen valtiontalous ei ole ollut kertaakaan ylijäämäinen yli 15 vuoteen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lakkoilu miljarditappiot kytkökset Joakim Vigelius Matias Mäkynen ay-liikkeet Vaaliraha Eveliina Heinäluoma Nasima Razmyar Timo HArakka Jussi Saramo Jani Mäkelä Vasemmistoliitto vihreät SDP Välikysymys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Emeritusprofessori Matti Virén arvostelee ay-liikkeen kiihkoilua: Lakkoilu on hullua puuhaa – ”Talous on kuralla ja kasvunäkymät nollassa”

Purra: Liitoille ei anneta veto-oikeutta työmarkkinauudistuksissa – ”Hallituksella on poliittinen mandaatti viedä uudistuksia läpi”

Oppositiolla heikot eväät julkisen talouden pelastamiseksi: Keskusta ja SDP tarjoavat tyhjää, vihreät haluaa leikata eläkeläisiltä

Ay-liike manipuloi ensin jäsenistöään PS-vastaisella lokakampanjalla – nyt levitetään vääristelyjä ja puolitotuuksia hallitusohjelman työelämäkirjauksista

Piisinen tyrmäsi opposition: ”Lakkojen vuoksi menetettyjen työpäivien määrä Euroopan korkein”

Piisinen: Yhteistoiminta ei ole työpaikoilla rikki

Bergbom: SAK:n poliittiselle teatterille ei näy loppua

Oikeusministeriö haluaa lisätä vaali- ja puoluerahoituksen läpinäkyvyyttä ja nuorten osallistumista

Tampereen kaupunki tekee politiikkaa tilavuokrauksissa – vasemmistolaiset esiintyjät kelpaavat puhujalavalle, perussuomalaiset eivät
Viikon suosituimmat

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













