Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tavio: Eläin tainnutettava ennen halal-teurastusta – ”Suomeen ei tarvita lisää eläinrääkkäämisen kulttuuria”

01.06.2017 |14:32

Perussuomalainen juristikansanedustaja Ville Tavio pitää erittäin tärkeänä, että uuteen eläinsuojelulakiin tulee vaatimus eläimen tainnuttamisesta ennen halal-teurastusta.

Halal-teurastuksessa eläimen kurkku viilletään auki ja sen veri valutetaan ulos. Kaulan viiltäjän tulee olla muslimi ja jumalan nimi on mainittava viiltämisen yhteydessä.

– Suomeen ei tarvita yhtään lisää eläinrääkkäämisen kulttuuria, Tavio sanoo.

Osa EU-maista sallii yhä teurastamisen tainnuttamatta.

– Itse kieltäisin myös tällä kidutusteurastuksella tuotetun lihan maahantuonnin, Tavio kertoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset

07.10.2025 |17:42
8.
Suomen uutiset logo

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin

13.10.2025 |10:47

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää