

MATTI MATIKAINEN
Tavio: Ilman oleskelulupaperustetta elävien ulkomaalaisten on syytä valmistautua palaamaan kotimaahansa
Maahanmuuttovirasto ilmoitti tänään 17.5 tiukentavansa irakilaisten, afganistanilaisten ja somalialaisten mahdollisuuksia saada turvapaikka Suomesta. Turvallisuustilanne on hiljalleen parantunut kaikissa kolmessa maassa.
Loppu avokätiselle turvapaikkapolitiikalle
Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio näkee tiukentuvan linjan olevan oikea suunta Suomen turvapaikkapolitiikkaan. Perussuomalaisten linja alkaa tavoittamaan maahanmuuttovirastoa.
– Turvallisista lähtömaista saapuville ei tule jakaa avokätisesti turvapaikkoja. Turvapaikka on tilapäinen suoja ja lähtömaan turvallisuustason parannuttua tulee seurata pakolaisen paluu rakentamaan omaa kotimaataan. Nyt kun lähtömaiden turvallisuustilanteet parantuvat, on Suomessa ilman kestävää oleskelulupaperustetta elävien ulkomaalaisten syytä alkaa valmistautua paluuseen kotimaahansa.
Suomalaisten auttamishalua käytetään hyväksi
Tavion mielestä nykyinen turvapaikkajärjestelmä on epäonnistunut ja turvapaikanhakuoikeudesta on tullut keskeinen elintasosiirtolaisuuden väylä.
– Turvapaikkahakemuksen jättävät parempaa elintasoa tavoitellakseen nekin, jotka eivät ole todellisessa vaarassa, Tavio toteaa.
– Lisäksi tekaistujen tarinoiden sepittäminen maahanmuuttoviranomaisille on todellinen ongelma.
Väärin perustein turvapaikkaa hakevat siirtolaiset pyrkivät käyttämään hyväkseen suomalaista auttamishalua. Tämän ei tule antaa enää jatkua.
Sosiaaliturvalla elättäminen ei kannata
Tavio painottaa, että Suomen tulisi ottaa entistä selkeämpi suunta maahanmuuttopolitiikan tavoitteista.
– Tahdotaanko aidosti työperäistä maahanmuuttoa vai ihmisiä elämään Suomen sosiaaliturvalla?
EU:ssa on jo työvoiman vapaa liikkuvuus ja EU:n ulkopuolinen työvoima voi hakea työperusteista oleskelulupaa.
– Sosiaaliturvan perässä tapahtuva kansainvaellus ei paranna työllisyysastetta, vaan huonontaa sitä, Tavio varoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Rikollisten karkotusautomaatti toisi säästöä

Turvapaikanhakijoita ei palauteta Unkariin – Tavio: ”Suomi ottaa mallioppilaana ylimääräiset siirtolaiset”

PS-kansanedustajalta lakialoite: Vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset karkotettava automaattisesti

Tavio: Hallituksen syytä valmistautua käyttämään ”rajat kiinni” -vaihtoehtoa

Tavio: Ulkomaalaiset raiskaajat karkotettava automaattisesti – Suomen kansalaisuus pois rikollisilta

Turvapaikanhakijoiden oikeusapua supistetaan – Tavio: Valtiolle miljoonasäästöt ja vetovoimatekijä poistuu
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää