

Tavio: Hallituksen syytä valmistautua käyttämään ”rajat kiinni” -vaihtoehtoa
Perussuomalaisten kansanedustaja, lakimies Ville Tavio toteaa, että Suomen olisi syytä tarkastella kansainvälisiä sopimuksiaan.
– Suomen olosuhteet ovat todella muuttuneet. Ei hyvinvointivaltionkaan talous kestä rajattomia määriä vapaamatkustajia. Sosiaaliturvaperusteinen maahanmuutto on yksinkertaisesti saatava loppumaan, Tavio sanoo.
Tavion mielestä kansainvälisiä sopimuksia on noudatettava, mutta tarpeen vaatiessa niitä pitäisi voida myös tarkastella ja muuttaa.
– Täysi turvapaikanhakuoikeus luotiin tilanteessa, jossa sen ei ajateltu muodostavan kokonaista kansanvaelluksen väylää.
Perussuomalaisten suulla
Perussuomalaiset ovat jo kautta aikojen puhuneet maahanmuuttopolitiikan ongelmista. Aiemmin aiheesta on ollut vaikea keskustella herättämättä paheksuntaa.
Tasavallan presidentin Sauli Niinistön kahden päivän takainen puhe piti sisällään samoja ajatuksia. Tavio liikuttui puheesta.
– Sanat tuntuivat perussuomalaisten voitolta. Olemme vuosikausia kampanjoineet maahanmuuttopolitiikan järkevöittämisen puolesta.
Puheessaan presidentti tunnusti maahanmuuttoon liittyvät ongelmat ja otti kantaa myös kansainvälisiin sopimuksiin.
– Säännökset ovat syntyneet ja niiden tulkinta on kehittynyt aivan toisenlaisissa olosuhteissa. Olen varma, että jos niitä tehtäisiin vasta nyt, sisältö olisi olennaisesti tiukempi, mutta silti pidettäisiin kiinni ihmisoikeuksista ja hädässä olevien auttamisesta, tasavallan presidentti totesi.
Yhteistä rajavalvontaa
Presidentti totesi puheessaan myös sen, että kansainvälisten sopimusten muuttaminen on niin hidasta, että se tuskin tuottaisi ratkaisua nyt vellovaan akuuttiin tilanteeseen.
Joku ratkaisu on kuitenkin löydyttävä.
– Ensinnäkin eurooppalainen arvoperusta ja järjestys on turvattava, tästä ei voi olla epäselvyyttä. Toiseksi meidän on autettava niitä, jotka ovat hädässä tai vainon kohteena. Me emme voi nyt auttaa niitä, jotka hakevat parempaa tai tuntevat olonsa tai tulevaisuutensa kotimaassa vaikeaksi, Niinistö painotti.
Presidentti totesi myös, että EU:n pitäisi tunnustaa tosiasiat ja ryhtyä yhteiseen rajavalvontaan.
– Parasta olisi päästä muuttoliikkeen hidastuttamisen ja nopeutettujen käännytysten tielle ja sitä kautta raivata tilaa pahimmassa hädässä oleville.
Turvapaikkahakuoikeus pois
Tavio uskoo, että puheen pitäminen ei ollut presidentille helppoa.
– Monet vanhojen puolueiden kannattajat ovat yhä avoimien ovien kannalla. Presidentti sanoi sosiaaliturvaperusteisesta maahanmuutosta suorat sanat.
Tavio toivoo, että puhe herättäisi muutkin poliitikot huomiomaan nykyiset olosuhteet. Muutoksia maahanmuuttopolitiikkaan on pakko tehdä nyt.
– Sosiaalitukien, väärinkäytön sekä muun ilmaisen ylläpidon perässä siirtyvistä siirtolaisista päästäisiin ehkä helpoiten eroon laskemalla tai poistamalla maahanmuuttajien sosiaaliturvaa. Tämä kuuluu jo hallituksen harkitsemaan keinovalikoimaan.
Kansanedustajan mielestä hallituksen olisi syytä myös valmistautua käyttämään ”rajat kiinni” –vaihtoehtoa, eli että turvapaikanhakuoikeuden käyttöä voitaisiin kaventaa tai poistaa kokonaan.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: SDP:n mielestä jo presidenttikin on kummallinen

Mäkelä: Turvapaikanhakijoiden maksettava oleskelu- ja paluukustannuksensa omista varoistaan

Lehto: Perusteettomasti maksetut vastaanottorahat perittävä takaisin

Lindström: Turvapaikka-asioiden tuomioistuinkäsittelyä nopeutettava

Saksassa vaaditaan jo maahantulijoiden aseellista pysäyttämistä

Immonen: Turvapaikanhakijoiden liikkumisoikeutta rajoitettava

Meri: Kuntia uhkaa maahanmuuttajista aiheutuva maksupommi

Lohela valtiopäivien avajaisissa: ”Tarvitsemme joukkuehenkeä ja rohkeutta päättää asiat heti”

Presidentti nosti kissan pöydälle: ”On lähdettävä nopeutettujen käännytysten tielle”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Hesari asetti yksityisyydelle hinnan – kutsuu sitä nuorten palvelemiseksi
Helsingin Sanomat vetoaa nuoriin lukijoihin ja tehtäväänsä demokratian puolustamisessa. Samalla se tekee yksityisyydestä maksullisen lisäpalvelun.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














