Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tavio: Miksi valtionyhtiö rakennuttaa lauttoja ulkomailla?

23.03.2021 |09:44

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen valtion omistaman Suomen Lauttaliikenne Oy:n alushankinnoista. Tavion mukaan valtionyhtiö ei ole huomioinut Suomen yhteiskunnan etua, sillä ulkomailta on tilattu aluksia, joita olisi saatu Suomestakin.

Ville Tavio huomauttaa, että esimerkiksi vuonna 2019 Suomen Lauttaliikenne valitsi kilpailuttamalla rakentamispaikaksi Puolan, koska se oli suomalaista telakkaa halvempi. Kolme vuotta aiemmin Suomen Lauttaliikenteen lauttahankintaan valittiin niin ikään puolalainen telakka.

Hankintapolitiikkaan tultava muutos

Tavion mukaan hankintapolitiikkaan pitää nyt tulla muutos. Tavio kysyy ministeriltä, miten hallitus huolehtii siitä, että valtio-omisteisen lauttayhtiön hankinnat edistävät suomalaisten työllisyyttä ja hyödyttävät suomalaista yhteiskuntaa.

– Juuri nyt on tärkeää suosia vesiliikenteen hankinnoissa kotimaista tuotantoa, sillä Suomen yhteysalusten sekä lautta- ja lossikannan keski-ikä on lähes 40 vuotta ja osa aluksista on jo ylittänyt arvioidun käyttöikänsä, joten uusia tilauksia tullaan tekemään merkittävästi.

Kotimaista osaamista hyödynnettävä

Tavio painottaa, että valtio saisi kotimaisuutta suosiessaan konkreettista vastinetta panokselleen sekä työllisyydessä että kilpailukyvyssä, vaikka suomalaisen telakan tarjous ei olisikaan kaikissa tapauksissa hinnaltaan matalin.

– Lisäksi Suomen alv ja muut verokertymät käytännössä tasoittavat hintaeroa halvemman tuotannon maihin, Tavio toteaa.

Suomi on sitoutunut vähentämään päästöjään tulevina vuosina myös omistajaohjauksen kautta. Tavio katsoo, että kotimaisen korkean osaamisen hyödyntäminen edistää tämän tavoitteen toteutumista.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää