

PS ARKISTO
Teemu Keskisarjan kolumni: Kaikkien aikojen kustannustehokkain sosiaalityöntekijä
Sosiaali- ja terveyspalveluissa työskentelee noin 360 000 henkilöä. Vähempikin on joskus riittänyt.
Muutama sukupolvi sitten julkisrahoitteisia ammattiauttajia oli melkein nolla. Otan esimerkin Suomussalmelta, koska tänään on Ilmari Kiannon 150-vuotissyntymäpäivä.
Nälkämaassa käyskeli aikoinaan “sosiaalityöntekijä” nimeltä Rinsessa. Se oli lehmä. Kunta omisti Rinsessan ja kierrätti sitä aliravituimmissa mökeissä. Rinsessa liikkui kuin sote-bussi. Maitotilkka pelasti nälkäkuolemilta. Rinsessa oli toimeentulotuki ja viimesijainen etuus. Avustuskohteet keräsivät lehtikerput ja lypsivät itse ja toisinaan astuttivat “vasikkamasiinan”.
Kunnan lehmä tuskin muodostui kannustinloukuksi. Kurjassa heinätilanteessa sille ei löytynyt märehdittävää. Rinsessa pysyi jonkin ajan kullakin mökkiläisellä, jolta oma karja oli ehtynyt tai menehtynyt, sitten kierto jatkui ja vuoro siirtyi seuraavalle.
Nelijalkaisessa fattassa oli vikansa, kuten Kianto järkyttävästi kuvaa Ryysyrannan Joosepissa. Vaikea kuitenkin sanoa, mikä oli 1900-luvun alussa eläin- ja ihmisrääkkäyksen vaihtoehto. Muut palvelumallit ja sosiaalityön lisärahoitus puuttuivat tykkänään. Veronmaksajatkaan eivät olleet isoisia isäntiä ja emäntiä. Julkinen sektori ylsi vain Rinsessaan, jonka kustannustehokkuus korostui kesäisin luonnonlaitumella. Edes kaupungeissa ei rehottanut etuuskäsittelijän virkoja, saati supervirastoja.
En ihannoi kurjaliston kärsimyksiä enkä halaja takaisin Ryysyrantaan. Mutta peräänkuulutan aikalaisilta vuonna 2024 kiitollisuutta ja suhteellisuudentajua. ”Hyvinvointialueiden” utareista heruu historiallisessa katsannossa hillittömiä herkkuja. Osa menee harakoille, koska byrokratia kaataa piripintaisen kiulun. Näppäilijöiden ja käppäilijöiden kustannustehottomuus pahenee digitaalisilla lypsykoneilla. Rinsessan vastakohta on jokin “asiakastietojärjestelmien” navetta.
Leikkauksista mylvähtelijöille osoitan kaksi sanaa: Elettiinpä ennenkin. Tämän päivän “haavoittuvimmassa asemassa olevat” eivät tiedä mitään Joosepin hengenhädästä sekä asumisen, vaatetuksen ja ravinnon absoluuttisesta viheliäisyydestä.
Teemu Keskisarja
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ilmari Kianto sosiaalityöntekijät palvelumalli hyvinvointialueet julkiset palvelut Teemu Keskisarja sosiaali- ja terveyspalvelut Kannustinloukut Toimeentulotuki Byrokratia leikkaukset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso kehysriihen päätöksistä: Hoitoon pääsy saattaa jopa nopeutua

Perussuomalaiset: Oppositio tekee jälleen välikysymyksen omasta epäonnistumisestaan

Valtiovarainministeri Purra: Velkaannumme yli 11 miljardia euroa lisää ensi vuonna – ”Näin emme voi jatkaa”

Keskeneräisessä sote-sopassa ovat mukana kaikki puolueet – sote-palveluista ei olla leikkaamassa

Teemu Keskisarjan kolumni: Yleisradio sonnia lypsämässä

Sote-palvelut kuuluvat ensisijaisesti suomalaisille – ”Ei ole meidän yhteiskuntamme etu, että ylläpidämme kalliita palveluita, jotka voivat lisätä halukkuutta jäädä laittomasti maahan”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.













