

MIKA RINNE
Teuvo Hakkarainen: Viimeistään nyt päättäjien täytyy herätä – isku Suomessa vain ajan kysymys
– Teemme kaikkemme, ettei tällaista pääsisi tapahtumaan Suomessa, Teuvo Hakkarainen painottaa.
Kansanedustaja Teuvo Hakkarainen järkyttyi Tukholman terrori-iskusta, joka tämänhetkisten tietojen mukaan on vaatinut ainakin neljän ihmisen hengen. Tekijä ajoi kuorma-autolla ihmisjoukkoon Tukholman keskustassa perjantaina iltapäivällä. Ruotsin pääministeri Stefan Löfven ilmoitti tapahtumien viittaavan terrori-iskuun.
– Viimeistään nyt täytyy kuntapäättäjien ja kaikkien muidenkin päättäjien herätä. On vain ajan kysymys, kun tällaista ryhdytään tekemään Suomessa. Päättäjien velvollisuutena on estää tällaiset teot, Hakkarainen painottaa.
Kuntien sanottava riskiryhmille ei
Vain muutaman kuukauden sisällä on nähty iskut Berliinissä, Lontoossa, Pietarissa ja nyt Tukholmassa. Terrorismi on lähipäivinä saapunut yhä lähemmäs Suomea.
Teuvo Hakkarainen kommentoi Tukholman tapahtumia. Video on kuvattu perjantaina 7.4.2017. Kesto: 3 min 2 sek
Perussuomalaisten hallituskaudella Suomen maahanmuuttopolitiikka on kiristynyt ja myös tiedustelutoimintaa on tehostettu. Paljon on silti vielä tehtävissä.
– Maahanmuuttopolitiikan muuttamista täytyy jatkaa, muuten joudumme pelkäämään hamaan tulevaisuuteen. Terrorismia torjutaan jo valtiollisella tasolla, mutta sitä pitää torjua edelleen myös kuntatasolla. Kuntapäättäjien ei pidä ottaa riskiryhmään kuuluvia turvapaikanhakijoita kuntaan asumaan. Pitää osata sanoa ei, kun siihen on aihetta.
– Me teemme kaikkemme, ettei tällaista pääsisi tapahtumaan Suomessa, Hakkarainen painottaa perussuomalaisiin viitaten.
EU on suurin syyllinen
Euroopassa liikkuu tällä hetkellä useita tuhansia henkilöitä, joita pidetään turvallisuusriskinä. Osa tällaisista henkilöistä on myös saapunut Suomeen.
Hakkaraisen mielestä nykyiseen tilanteeseen suurin syyllinen onkin Euroopan unioni, joka ei ole kyennyt torjumaan rajojen ulkopuolelta saapuvaa turvallisuusuhkaa.
– EU on tästä suurimmassa vastuussa. Siellä on korkeissa asemissa sitä porukkaa joka päästää tänne tuhoa ja terrorismia.
EU:n poliisiviranomaiset tekevät tiedusteluyhteistyötä monella tasolla. Haasteena ovat kuitenkin nykyään yksittäiset henkilöt, jotka ryhtyvät terroritekoihin.
– Jokainen tietää, että etukäteen on vaikea nähdä, kuka on mahdollinen tekijä. Me emme voi muuta kuin hahmottaa suurin piirtein sen, miltä alueelta henkilö tulee. Jos hän tulee arabimaista, terrorivaara on aina olemassa, Hakkarainen sanoo.
Rohkeammin kansallisen tason päätöksiä
Hakkarainen on aktiivisesti kiertänyt Suomea viime kuukaudet. Hän tietää, että kansan keskuudessa terrorismin uhkaan suhtaudutaan vakavasti.
– Kentällä puhutaan, että pitäisi vain rohkeammin voida tehdä kansallisen tason päätöksiä kuten Unkarissa. Unkarin linjasta eivät kaikki pidä, mutta se toimii, jos kansa haluaa elää rauhassa.
Hakkarainen korostaa, että suomalaisten kannalta vastuullisia ratkaisuja tekeviä päättäjiä tarvitaan nyt hallinnon kaikilla tasoilla. Äänestäjät antavat asiasta arvionsa sunnuntaina kuntavaalien äänestyspäivänä.
– Avoimien rajojen politiikkaa ei pidä enää aloittaa. Tämä on kansan suuren enemmistön mielipide ja uskon, että se myös näkyy vaalituloksessa, Hakkarainen sanoo.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen turvapaikanhakijoiden hyysäämisestä: Yhteiskunnan maksamaa seksiturismia – ”Onko tarkoitus vaihtaa miespuolinen väestö suvakkien toimesta?”

Hakkarainen: Meillä alkaa olla Suomessa sharia-laki – ”Mitähän poliisi sanoisi, jos minulla olisi viisi alaikäistä vaimoa?”

Hakkarainen moitti Suomen sananvapaustilannetta: ”Täytyy vähän tarkentaa – mutta mielipiteet eivät ole muuttuneet”

Hakkarainen ihmettelee: ”Homoliittojen kannattajat ovat samaa porukkaa kuin ne, jotka haluavat homoja vihaavia turvapaikkaturisteja joka niemeen ja notkelmaan”

Tuohtunut Hakkarainen Saarijärven vanhempainillassa: ”Miten voi olla mahdollista, että tänne tullaan muka sotapakolaisina ja tehdäänkin rikoksia”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.

Euroopan keskuspankki ajaa digieuroa kysymättä kansalaisilta
Euroopan keskuspankki vie digieuroa kohti käyttöönottoa ilman kansalaisten mandaattia. Kriitikot – mukaan lukien neljätoista Euroopan suurpankkia – varoittavat seurantainfrastruktuurista, jota mikään laki ei pysty pysyvästi rajaamaan.















