Artikkeli kuva

The Economist: Euroalueen talous “eloton”

18.09.2014 |14:33

Arvostettu talousaikakausilehti The Economist toteaa Euroopan keskuspankin uusien toimien olevan oikealla asialla, mutta ihmeisiin ei näilläkään toimilla ylletä. Lehti kuvaa euroalueen taloutta “elottomaksi”.

Syyskuun 18. päivänä alkavassa ohjelmassa keskuspankki tarjoaa 0,15 prosentin korolla luottoa euroalueen pankeille peräti neljäksi vuodeksi. Ehtona on, että yrityksille suunnataan luottoja. Economistin mukaan tämä voi tarkoittaa silti sitä, että luotot yksityisille yrityksille hupenevat, joskaan eivät nykyistä hyytävää vauhtia.

Vanhassa luotto-ohjelmassa (LTRO) oli suunnitteluvirhe – keskuspankki ei vaatinut pankeilta takeita siitä, että raha päätyisi yrityksille. Niinpä rahat päätyivät suurimmaksi osaksi valtiolainojen ostoon. Analyytikot odottavat tämän vuoden ohjelman olevan jotakuinkin 250 miljardia euroa, neljännes vanhan ohjelman suuruudesta.

Toinen EKP:n kaavailema toimi on ostaa vakuudellisia arvopapereita. EKP haluaisi ostaa vain vähäriskisiä arvopapereita, mutta näitä ei ole riittävästi tarjolla. Lehden mukaan onkin välttämätöntä laajentaa osto-ohjelmat myös euromaiden valtiolainoihin, jotta talouden anemia häipyisi. Tällöin EKP tosin rikkoisi omia sääntöjään.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
6.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
7.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
8.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
10.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää