Artikkeli kuva

Touko Aalto valittiin vihreiden uudeksi puheenjohtajaksi puoluekokouksessa Tampereella lauantaina 17. kesäkuuta 2017.

Touko Aalto on vihreiden uusi puheenjohtaja

17.06.2017 |19:52

Vihreiden puoluekokous valitsi lauantaina uudeksi puheenjohtajakseen Touko Aallon.

Ehdolla puheenjohtajaksi olivat myös Mika Flöjt, Emma Kari, Krista Mikkonen, Maria Ohisalo ja Olli-Poika Parviainen.

Jäsenäänestys on neuvoa-antava, mutta totutun käytännön mukaisesti puoluekokous hyväksyy tuloksen sellaisenaan. Annettuja ääniä oli 5778, ja hylättyjä ääniä 8.

Voittoon tarvitaan yli puolet äänistä. Vihreillä on käytössään ns siirtoäänivaalitapa.

Lähimmäksi Touko Aallon tulosta ylsi Emma Kari. Hän hävisi viimeisellä siirtovaaliäänien laskentakierroksella tuloksella 2 111 ääntä Touko Aallon 3 489 ääntä vastaan.

Ennakkosuosikiksi povatun Emma Karin asema ei lopulta ollutkaan kovin vahva. Hän oli jäädä toiseksi viimeisellä äänestyskierroksella Maria Ohisalon taakse. Äänet tällä kierroksella olivat: Aalto 2649, Kari 1596 jaOhisalo: 1524.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää