

Al-Qaida-iskukehotus sekä yksityiskohta Isis-kannattajien viestikanavissa julkaistusta kuvasta, jossa uhataan Yhdysvaltojen suurlähetystöjä sekä juutalaisia. / SITE Intelligence Group
Trumpin Jerusalem-päätös sai Al-Qaidan ja Isisin jihadistit raivoihinsa – yllyttävät välittömiin iskuhin
Turvallisuusasiantuntija Rita Katzin mukaan Isisiä- ja Al Qaidaa kannattavat terroristiryhmät ovat raivostuneet Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin Jerusalem-päätöksestä. Trump tunnusti äskettäin Jerusalemin Israelin pääkaupungiksi ja päätti siirtää Yhdysvaltain suurlähetystön Tel Avivista Jerusalemiin.
SITE Intelligence Groupin johtaja Rita Katz kirjoittaa AQAP-, AQIM- ja Al-Shabaab-jihadistiryhmien jakavan kannattajilleen hyökkäyskehotuksia vastauksena Trumpin päätökselle.
Katzin mukaan Jerusalem-päätös on yhdistänyt erillisiä jihadistiryhmiä. Raivon tunne ja nopean reagoinnin tarve yhdistävät tällä hetkellä Isisiä ja Al-Qaidaa tukevia ryhmiä sekä pienempiä toimijoita. Yhteistoiminta on poikkeuksellista, sillä Isis ja Al-Qaida ovat keskenään kilpailijoita.
Katz kertoo, että Isisryhmien viestintäkanavissa on lähetetty useita viestejä, joissa uhataan hyökkäyksillä. Kohteiksi maalataan juutalaisia sekä Yhdysvaltain lähetystöjä. Asialla ovat propagandakuvaston mukaan islamilaisen valtion ”yksinäiset sudet”.
Al-Qaida viestii asiasta kiivasta tahtia – tämä indikoi sitä, että järjestö pitää asiaa hyvin korkealla prioriteetillä. Virallinen Isis ei ole ottanut vielä kantaa Trumpin päätökseen, mutta Katzin mukaan tämä on vain ajan kysymys.
Al-Qaida kutsuu päätöstä ”ristiretkellä olevan Trumpin julkeaksi aggressioksi”. Järjestö kehottaa iskemään sionistien ja ristiretkeläisten tärkeisiin kohteisiin kaikkialla maailmassa.
Trumpin päätös on STT:n mukaan raivostuttanut myös palestiinalaisen Hamas-järjestön lisäksi Irakissa taistelevat, Iranin tukemat puolisotilaalliset joukot.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihapuhepoliisi ei osaa arabiaa tai somalia – saavatko radikaalitahot vapaasti mekastaa Suomessa?
Viikon suosituimmat

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










