Turkki muistuttaa “valeuutislaista” valuuttakriisin keskellä – talousluottamusta horjuttavasta väärästä väiteestä voi rapsahtaa viisi vuotta vankeutta

13.08.2018 |14:51

Turkki ei kaihda keinoja yrittäessään taltuttaa tässä kuussa roihahtanutta valuuttakriisiään, talouslehti Financial Times uutisoi. Maan sisäministeriö on aloittanut yli kolmensadan sosiaalisen median tilin tutkinnan, koska viranomaiset epäilevät niiden sisältävän valeuutisia. Turkissa tästä voi rapsahtaa jopa viiden vuoden vankeusrangaistus ja sakkoja.

Viranomaiset muistuttavat, että virheelliset ja tehtaillut uutiset ja tiedotteet julkisesti noteeratuista yhtiöistä johtavat rikostutkintaan. Istanbulin pääsyyttäjä on aloittanut jo tutkintoja. Syyttäjän mukaan kyse on henkilöistä, jotka uhkaavat yhteiskuntarauhaa, sisäistä yhtenäisyyttä ja talousluottamusta.

Turkin liira on jatkanut viime viikon perjantain jättiromahduksen viitoittamalla tiellä. Maanantaiaamulla liiran kurssi oli kaikkien aikojen alhaisimmalla tasolla Yhdysvaltain dollaria vastaan. Dollarilla sai tuolloin yli seitsemän liiraa. Kurssi on sittemmin hieman toipunut maan keskuspankin ilmoitettua toimista, joilla se pyrkii vahvistamaan liiran kurssia. Kurssi on kuitenkin heikompi kuin perjantaina.

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan on kertonut maan joutuneen taloussotaan. Hän on kehottanut dollareita, euroja tai kultaa omistavia vaihtamaan nämä omistukset liiroiksi.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
4.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
7.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
8.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää