Turkki muistuttaa ”valeuutislaista” valuuttakriisin keskellä – talousluottamusta horjuttavasta väärästä väiteestä voi rapsahtaa viisi vuotta vankeutta

13.08.2018 |14:51

Turkki ei kaihda keinoja yrittäessään taltuttaa tässä kuussa roihahtanutta valuuttakriisiään, talouslehti Financial Times uutisoi. Maan sisäministeriö on aloittanut yli kolmensadan sosiaalisen median tilin tutkinnan, koska viranomaiset epäilevät niiden sisältävän valeuutisia. Turkissa tästä voi rapsahtaa jopa viiden vuoden vankeusrangaistus ja sakkoja.

Viranomaiset muistuttavat, että virheelliset ja tehtaillut uutiset ja tiedotteet julkisesti noteeratuista yhtiöistä johtavat rikostutkintaan. Istanbulin pääsyyttäjä on aloittanut jo tutkintoja. Syyttäjän mukaan kyse on henkilöistä, jotka uhkaavat yhteiskuntarauhaa, sisäistä yhtenäisyyttä ja talousluottamusta.

Turkin liira on jatkanut viime viikon perjantain jättiromahduksen viitoittamalla tiellä. Maanantaiaamulla liiran kurssi oli kaikkien aikojen alhaisimmalla tasolla Yhdysvaltain dollaria vastaan. Dollarilla sai tuolloin yli seitsemän liiraa. Kurssi on sittemmin hieman toipunut maan keskuspankin ilmoitettua toimista, joilla se pyrkii vahvistamaan liiran kurssia. Kurssi on kuitenkin heikompi kuin perjantaina.

Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan on kertonut maan joutuneen taloussotaan. Hän on kehottanut dollareita, euroja tai kultaa omistavia vaihtamaan nämä omistukset liiroiksi.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia

01.06.2026 |16:19
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15

Uusimmat










PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää