

LEHTIKUVA
Turtiainen: Henkilötunnusten uudistaminen järjetön ja tarpeeton projekti
Perussuomalaisten kansanedustaja Ano Turtiainen pitää henkilötunnusten uudistamista järjettömänä ja tarpeettomana projektina. Marinin hallitusohjelmassa linjataan, että henkilötunnukset muutetaan siten, ettei niistä käy jatkossa ilmi henkilön ikä tai sukupuoli.
Erityisesti nyt koronaviruksen aikana korostuu asioiden tärkeys, kun on kyse elämästä ja kuolemasta. Nämä projektit, joissa ihmisistä tehdään sukupuolettomia ja iättömiä, ovat etenkin sen rinnalla täysin merkityksettömiä. Näyttää siltä, että urbaani elämäntyyli on saanut kokonaan unohtumaan maalaisjärjen ja se korostuu nyt koronan aikana, Ano Turtiainen sanoo,
– Uudistus on ennen kaikkea ideologinen, eikä siten yksimielinen. Myös oppositiolle pitäisi antaa työrauhaa ja eduskunnassa pitäisi käsitellä nyt lähinnä välttämättömät, koronaa ja sen seurauksia koskevia asioita. Ihmettelen, miten näitä edes kehdataan edistää tällaisena aikana.
Kohtuuttomat kustannukset
Myös Finanssiala on ottanut asiaan kantaa. Finanssiala esitti huolensa erityisesti uudistuksen taloudellisista vaikutuksista, jotka ovat heidän laskelmiensa mukaan jopa miljardiluokkaa.
– Kustannuksia syntyy niin julkiselle kuin yksityisellekin sektorille kaikille niille, joilla on henkilötunnuksia sisältäviä rekistereitä tai järjestelmiä. Uudistus tällaisena aikana, kun niin julkinen kuin yksityinenkin sektori on pulassa, olisi vastuutonta ja syventäisi talousahdinkoa, Turtiainen perustelee.
– Kysyin ministeriltä, että onko uudistuksessa huomioitu sen aiheuttamat kulut yksityiselle ja julkiselle sektorille ja jos on, miten epidemiasta kärsineiden yritysten uskotaan selviävän niistä työryhmän esittämässä aikataulussa.
Miten henkilö voidaan tunnistaa?
Asiaa valmistellut työryhmä esittää, että uudet henkilötunnukset otetaan käyttöön porrastetusti vuodesta 2023 alkaen niin, että siirtymäkausi päättyy 2027. Turtiainen kyseenalaistaa myös uudistuksen toimivuuden.
– Yksi ajatus henkilötunnuksissa on, että henkilö tunnistaa oman tunnisteensa ja hänet voidaan tunnistaa tunnuksesta. Jos tunnukset ovat vain satunnaisia numeroita, tulee varmasti paljon virheitä, kun omaansa ei tunnista esimerkiksi virallisista papereista.
– Lisäksi kysyin, miten uusista tunnuksista voidaan tunnistaa henkilö, jos niistä poistuu vähäisetkin tunnistetiedot, eli ikä ja sukupuoli, Turtiainen ihmettelee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Finanssiala sukupuolineutraalius Ano Turtiainen kustannukset henkilötunnus perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vallin: Hallituksen pelisilmä pettää taas – sukupuolineutraali henkilötunnus keskellä pandemiaa?

Eduskunnan keskityttävä vain välttämättömiin lakiesityksiin – sähköautojen pakolliset latauspisteet tai henkilötunnusten sukupuolineutraalius eivät ole sellaisia

Terveysviranomaisten politisoituminen maksaa ihmishenkiä Yhdysvalloissa, eikä Suomikaan ole tältä turvassa – miksi THL jatkaa laitoksen niukkojen voimavarojen haaskaamista feministiseen höpöhöpöön?

Ei ole todellista: Valtioneuvoston viestintä reagoi somemussutukseen, korvasi koronainfon äitihahmon sukupuolineutraalilla möhkäleellä

Henkilötunnusuudistus on punavihreiden märkä uni – Purra: ”Käsillä on siis uudistus, joka haluaa olla syntymäaikaneutraali, sukupuolineutraali, helpottaa ’paperittomien’ henkilötunnuksen saamista ..”
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










