

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Työperäistä maahanmuuttoa Ruotsin malliin: Avustajille tuodaan avustettavia
Ruotsissa on kehitetty ”työperäisen” maahanmuuton ikiliikkuja: kun maahan tuodaan vammaisten henkilökohtaisia avustajia, jotka vuorostaan tuovat omat avustettavansa maahan, saadaan BKT kasvuun ja veronmaksajien rahat tehokkaasti kiertämään. Valtiontaloudelle seuraukset ovat kuitenkin erittäin negatiiviset. Aikooko Suomi seurata Ruotsin mallia tässäkin?
Expressen-lehti on viime aikoina julkaissut useita kirjoituksia, jotka paljastavat työperäisen maahanmuuton vapauttamisen mukanaan tuomia ongelmia. Sinänsä on harvinaista, että mikään lehti Ruotsissa kirjoittaisi maahanmuutosta kriittiseen sävyyn.
Vuodesta 2010 lähtien Ruotsi on myöntänyt 2292 työlupaa Schengen-alueen ulkopuolelta tuleville henkilökohtaisille avustajille. Useimmat heistä ovat tulleet Irakista, mikä pistää epäilemään, että kyseessä on itse asiassa peitelty humanitaarisen maahanmuuton muoto, kirjoittaa Expressenin pääkirjoitustoimittaja.
Lehti on saanut käsiinsä maahanmuuttovirastosta vuodetun asiakirjan, joka käsittelee erään Ruotsissa toimivan, vammaisten henkilökohtaisia avustajia välittävän yrityksen toimintaan liittyviä epäselvyyksiä. Epäillyt rikokset vaihtelevat petoksesta ja laittoman työvoiman käytöstä laittoman maahantulon järjestämiseen vilpillisten työtarjousten avulla.
Henkilöstövuokrausyritys etsii sopivat maahanmuuttajat
Vilpillinen maahantulo voidaan järjestää esimerkiksi siten, että henkilökohtaisia avustajia välittävä yritys etsii vaikkapa Irakista perheen, joka haluaa muuttaa Ruotsiin ja jolla on vammainen lapsi. Toinen perheen vanhemmista palkataan yritykseen töihin. Sen jälkeen muu perhe anoo perheenyhdistämistä, joka ei Ruotsissa nykyään edellytä sitä, että työperäinen maahanmuuttaja kykenisi elättämään perheensä: minkäänlaista toimeentulovaatimusta ei ole.
Kun perhe on saanut vammaisen lapsensa Ruotsiin, perhe voi anoa tukea henkilökohtaisen avustajan palkkaamiseen. Kun anomus on hyväksytty, vanhemmat voivat ryhtyä työskentelemään oman lapsensa henkilökohtaisina avustajina. Sekä perhe että yritys voittavat, koska perhe saa ilmaisen elämän Ruotsissa ja avustajia välittävä yritys saa uuden asiakkaan.
Expressenin mukaan Lähi-idästä, Pohjois-Afrikasta ja Turkista tulleet maahanmuuttajat ovat ryhmä, jonka piirissä vammaisten avustajakorvaukseen oikeutettujen osuus väestöstä on suurin. Avustajakorvaus on Ruotsin kallein sosiaalinen tuki, jonka keskikustannukset ovat 1,8 miljoonaa kruunua (160 000 euroa) saajaa kohti vuodessa. Lehti pitää sen käyttämistä ”työperäisen” maahanmuuton houkuttimena sekä törkeänä että taloudellisesti kestämättömänä toimintana.
Seuraako Suomi Ruotsin esimerkkiä tässäkin?
Suomessa on viime aikoina keskusteltu työperäisen maahanmuuton helpottamisesta ja siihen liittyvien toimeentulovaatimusten alentamisesta. Työvoiman saatavuusharkinta on jo käytännössä poistettu pääkaupunkiseudulla ja matalapalkka-aloilla.
Perussuomalaiset ovat toistuvasti varoitelleet tämän kehityksen seurauksista suomalaisille duunareille ja korostaneet, että edes työllistyminen ei ole tae maahanmuuttajan positiiviselle vaikutukselle Suomen julkiselle taloudelle, koska matalapalkkaisen työllisen saamat tulonsiirrot ja käyttämät julkiset palvelut ylittävät hänen maksamansa verotulot.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vuoden 2015 pakolaiset tilastoitu Ruotsissa: 163 000 tuli – 4 500 käy töissä

Kiusaaminen jatkunut vuosia: Lapset kivittivät eläkeläisiä Ruotsissa

Pelastuslaitos ohjeistaa autoilijoita Ruotsissa: Älä parkkeeraa seinän viereen – talosikin voi palaa

Vauhti senkun kiihtyy – joka viides Ruotsissa asuva syntynyt ulkomailla

Vuoden 2015 pakolaiset Ruotsissa: 85 000 saanut oleskeluluvan – 50 000 kadoksissa

Ruotsin kokoomus hylkää vanhat oppinsa: Stoppi työperäiselle maahanmuutolle!
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.
















