
Nyt on sakeaa: Vääristä sanoista hurjistuneet transaktivistit myllyttivät naisbloggarin elinkeinoa nurin – kukkulan kuninkaana riehuneelta Amnestyn ex-johtajalta paha ylilyönti
Bloggaaja Maria Nordinin Instagram-postauksesta sätkyn saaneet transaktivistit pyrkivät tuhoamaan Nordinin elinkeinon vihjaamalla Nordinin kaupallisille yhteistyökumppaneille, että yhteistyöstä Nordinin kanssa olisi syytä luopua. Aktivistit lähettivät Nordinin kumppaniyrityksille kirjeen ja julkaisivat sen eilen Facebookissa, josta se kuitenkin hetken päästä katosi.
Suomen Uutiset kertoi eilen, kuinka transaktivistit maalittivat bloggaaja Maria Nordinia sosiaalisessa mediassa. Aktivistien kasetti hajosi, kun Nordin julkaisi Instagram-päivityksen, jossa hän pohtii transseksuaalisten henkilöiden hormonihoitojen haittavaikutuksia.
Postauksessaan Nordin muun muassa toteasi, että lääkitys ja kehon muokkaaminen on vain oireen hoitamista. Nordin myös muistutti, että hormonitoimintaan vaikuttavilla lääkkeillä on aina vakavia haittavaikutuksia ympäristölle ja terveydelle.
Postauksen jälkeen transaktivistit ovat sosiaalisessa mediassa painostaneet Nordinia monilla eri tavoilla. Nordin ei kuitenkaan ole provosoitunut vaan on vastannut asiallisesti, ettei hänen kirjoituksensa ollut transvastainen.
Aktivistit penkoivat Nordinin sosiaalisen median tilejä
Maalittamisella viitataan siihen, että sosiaalisessa mediassa palvelun käyttäjiä osoitetaan ja kehotetaan jonkin tietyn henkilön kimppuun. Nordinille pimahtaneet transaktivistit menivät kuitenkin vielä pidemmälle, ja julkaisivat eilen torstaina Facebookissa julkilausuman otsikolla ”Avoin kirje Maria Nordinin kaupallisille yhteistyökumppaneille”.
Kirjeen tarkoitus on ilmeinen: tuhota Nordinin elinkeino tivaamalla perusteita yhteistyölle ja vihjaamalla Nordinin kumppaniyrityksille, että yhteistyöstä Nordinin kanssa olisi syytä luopua. Kirje on lähetetty kaikkiaan neljälletoista yritykselle, joiden kanssa Nordin on toiminut yhteistyössä. Aktivistit kertovat keränneensä tiedot Nordinin Instagram-tililtä ja blogista.
Avoimen krjeen sisältö on poikkeuksellisen sakeaa. Kirje katosi Facebookista eilen, eikä ole enää siellä luettavissa. Suomen Uutiset sai kuitenkin haltuunsa kirjeen ja julkaisee sen kokonaisuudessaan osoituksena transaktivistien epäasiallisesta toiminnasta, jolla he pyrkivät pelottelemalla vaientamaan heidän kanssaan eri mieltä olevat kansalaiset.
Lähde: Tere Sammallahden fb-seinä
Mukana väitöskirjatutkija sekä vasemmistoliiton varavaltuutettu
Kirjeen yhteyshenkilöksi on merkitty Utu Förbom. Hän ilmoittaa Twitterissä olevansa ”yhteiskunnallista huolestumista harrastava vapaa toimittaja ja tietokirjailija, joka ymmärtää erityisesti turvapaikka- ja ihmisoikeuspolitiikkaa.” Förbom on kuitenkin äskettäin poistanut Twitter-tilinsä. Hän on Amnestyn entinen toiminnanjohtaja, ja antanut erittäin kärkeviä lausuntoja muun muassa siitä, ettei Jussi Halla-ahoa (ps.) saisi päästää mediaan lainkaan.
Kirjeen muiden allekirjoittajien joukossa on useita tunnettuja sosiaalisen median transaktivisteja, kuten Panda Eriksson. Monet allekirjoittajat ilmoittavat kirjeessä lisäksi ammattiarvonsa tai koulutuksensa.
Kirjoittajien joukossa on esimerkiksi yliopistonlehtori, väitöskirjatutkija, kulttuurituottaja, taidekasvattaja, feministinen puhuja, tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuskonsultti sekä vasemmistoliiton varavaltuutettu Turun kaupunginvaltuustossa. Kirjeen lopussa allekirjoittajat ilmoittavat odottavansa vastausta Nordinin yhteistyökumppaneilta.
Hämmentäviä väitteitä ja yleistyksiä
Avoin kirje sisältää useita väitteitä ja yleistyksiä, joiden todenperäisyydestä transaktivisteilla ei voi olla mitään varmuutta. Aktivistien mukaan Nordinin Instagram-päivitys mitätöi transihmisten henkilökohtaiset kokemukset ja vähättelee heidän tarpeitaan. Aktivistien mukaan Nordinin päivitys edustaa transfobiaa ja nuoriin transihmisiin kohdistuvaa henkistä väkivaltaa.
Aktivistit väittävät, että Nordin hämmentää ja halveksuu dysforian kanssa kamppailevan nuoren ihmisen henkilökohtaista kokemusta.
Kirjeen lopussa aktivistit painostavat Nordinin kaupallisia yhteistyökumppaneita vihjaamalla, että yhteistyöstä Nordinin kanssa olisi syytä luopua:
”Koska Nordinin päivitys edustaa empatian ja huolen sijaan henkistä väkivaltaa, väheksyntää ja pelkoa transihmisiä kohtaan, haluamme tiedustella yritykseltänne, onko kaupallinen yhteistyö hänen kanssaan mielestänne yhä perusteltua. Jos on, haluaisimme tietää, miten perustelette yhteistyön hänen kanssaan. Haluaisimme kuulla, mitä te tästä asiasta ajattelette ja toivomme teidän vastaavan kirjeeseemme.”
Suomen uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

Uutiset nopeasta talouskasvusta saavat valtiovarainministeri Purran hymyilemään, mutta kaikki eivät ole asiasta iloisia
Viikonloppuna perussuomalaisten Kiihdytysajoissa puolueväelle puhunut puheenjohtaja Riikka Purra nosti puheessaan esiin viime aikojen hyviä talousuutisia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää














