Vähämäki: Laki ei välitä eläkkeensaajan oikeuksista

16.10.2013 |14:54

Kansanedustaja Ville Vähämäki jätti  kirjallisen kysymyksen koskien eläkkeenmaksua. Hän penää kysymyksessään vastuuta eläkelaitoksille eläkemaksujen aloitusten viivästyksistä.

– Tietoon on tullut tapauksia, joissa eläkkeen maksun aloitus on viivästynyt eläkeyhtiöstä johtuvista syistä, vaikka eläkehakemukset on jätetty ajallaan. Esille tulleet eläkkeiden viivästymiset voivat pahimmillaan ajaa eläkeläisen velkakierteeseen, toteaa Vähämäki.

Vähämäen mukaan laki ei sanktioi viivästynyttä eläkkeenmaksua tarpeeksi vaan se on kuin tehty eläkeyhtiöitä ajatellen.

– Laki ei juurikaan välitä eläkkeensaajan oikeuksista. Se kyllä määrää koron viivästyneelle eläkkeelle mutta senkin vain silloin, kun kolme kuukautta hakemuksesta on kulunut. Oikeus on eläkelaitosten puolella, ei eläkkeensaajan, joka on huomattavasti heikommassa asemassa eläkelaitokseen nähden.

Vähämäki haluaa kysymyksessään selvittää miten hallitus aikoo parantaa eläkeläisen oikeusturvaa, ja aikooko se sanktioida eläkkeenmaksun viivästymisen paremmin.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
9.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi