Vähämäki: Laki ei välitä eläkkeensaajan oikeuksista

16.10.2013 |14:54

Kansanedustaja Ville Vähämäki jätti  kirjallisen kysymyksen koskien eläkkeenmaksua. Hän penää kysymyksessään vastuuta eläkelaitoksille eläkemaksujen aloitusten viivästyksistä.

– Tietoon on tullut tapauksia, joissa eläkkeen maksun aloitus on viivästynyt eläkeyhtiöstä johtuvista syistä, vaikka eläkehakemukset on jätetty ajallaan. Esille tulleet eläkkeiden viivästymiset voivat pahimmillaan ajaa eläkeläisen velkakierteeseen, toteaa Vähämäki.

Vähämäen mukaan laki ei sanktioi viivästynyttä eläkkeenmaksua tarpeeksi vaan se on kuin tehty eläkeyhtiöitä ajatellen.

– Laki ei juurikaan välitä eläkkeensaajan oikeuksista. Se kyllä määrää koron viivästyneelle eläkkeelle mutta senkin vain silloin, kun kolme kuukautta hakemuksesta on kulunut. Oikeus on eläkelaitosten puolella, ei eläkkeensaajan, joka on huomattavasti heikommassa asemassa eläkelaitokseen nähden.

Vähämäki haluaa kysymyksessään selvittää miten hallitus aikoo parantaa eläkeläisen oikeusturvaa, ja aikooko se sanktioida eläkkeenmaksun viivästymisen paremmin.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
5.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – ” Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”

07.02.2025 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää