Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Valio veti pois Bovaer-rehulisäaineen – Strandman ja Aittakumpu tyytyväisiä: Suomalainen maito ei saa olla ilmastokokeilujen kokeilualusta

11.02.2026 |12:41

Perussuomalaisten kansanedustajat Jaana Strandman ja Pekka Aittakummu iloitsevat Valion päätöksestä keskeyttää Bovaer-rehulisäaineen käyttö maitotiloillaan ja vaativat ilmastotoimien pitämistä tutkittuun tietoon perustuvina. Edustajat korostavat, että Suomen maatalous on jo nyt maailman puhtaimpia, kotimaisen ruoan ilmastojalanjälki on matala eikä lehmien röyhtäilyillä ole merkittävää vaikutusta maailman päästöihin.

Kaikkea sitä ”ilmastotoimien” nimissä tehdäänkin, päivittelee kansanedustaja Jaana Strandman. Valio on keskeyttänyt Bovaer-rehulisäaineen käytön maitotiloillaan. Samalla Euroopan elintarviketurvallisuusviranomainen EFSA on aloittanut aineen hyväksynnän uudelleenarvioinnin.

– Bovaerin käyttöä on perusteltu lehmien ruoansulatuksessa syntyvän metaanin vähentämisellä, siis kansanomaisesti ”lehmien pieruilla”. On kuitenkin muistettava mittasuhteet. Suomen koko ilmastopäästöt ovat vain noin 0,8 promillea maailman päästöistä, ja maamme maatalous on jo nyt yksi maailman puhtaimmista. Luonnonvarakeskuksen mukaan suomalaisen maidon ja lihan ilmastojalanjälki on kansainvälisesti vertaillen matala, Strandman kertoo.

Ilmastopolitiikan suunta on vaarallinen

Silti Suomessa ollaan valmiita ottamaan käyttöön rehulisäaineita, joiden vaikutuksista eläinten terveyteen, maidon ja lihan laatuun sekä pitkäaikaisista seurauksista ei ole riittävää varmuutta. Tämä huolettaa viljelijöitä ja kuluttajia.

– Suomi tekee jo ilmastotoimia, mutta nyt suunta on vaarallinen. Ilmastopolitiikasta on tullut itseisarvo, jossa kustannukset sysätään kotimaisen ruoantuotannon harteille. Samalla ajetaan alas omaa, turvallista ja vastuullista maataloustuotantoa ja korvataan se tuonnilla maista, joissa ympäristön- ja eläinsuojelun taso on heikompi. Tämä ei ole ilmastoteko, vaan järjettömyys.

– Ilmastotoimien on oltava suhteellisia, tutkittuun tietoon perustuvia ja kansallisen huoltovarmuuden huomioivia. Suomalaisia viljelijöitä ei saa käyttää kokeilualustana eikä puhdasta ruokaa vaarantaa symbolisten päästövähennysten vuoksi, Strandman vaatii.

Suomalainen ruoka on maailman puhtainta

Kansanedustaja Pekka Aittakummun mielestä on hienoa, että järki voitti tässäkin asiassa. Aittakumpu kirjoittaa Facebookissa, että ruoantuotannon tulee olla mahdollisimman luonnonmukaista. Lehmien ruokkiminen epämääräisillä lisäaineilla ”päästöjen” vähentämiseksi oli jo alun perin tuhoon tuomittu ajatus.

– Suomalaisten lehmien röyhtäilyillä ei ole ilmastonmuutoksen kanssa mitään tekemistä eikä sillä ole siihen minkäänlaista merkittävää vaikutusta, Aittakumpu painottaa.

– Suomessa tuotetaan maailman laadukkainta ja puhtainta ruokaa. Kotimaisen ruoan käyttäminen on paras ympäristöteko, jonka ruokahankinnoissaan voi tehdä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Bergbom: Veronmaksajaa ei saa kurittaa liikaa ilmastotoimilla – ”Tavallinen suomalainen ei pysy vihreän ilmastokiihkon tahdissa mukana”

03.07.2025 |11:37
Suomen uutiset logo

Aittakumpu vaatii ripeitä toimia kotimaisen maatalouden pelastamiseksi: ”Syyllistämisen pitää loppua”

20.10.2025 |18:21
Suomen uutiset logo

Elomaa: Kotimainen ruoka ja maaseutu ovat Suomen selkäranka – ”Onneksi hallitus on tarttunut härkää sarvista ja tarjonnut nuorille viljelijöille kannustimia tulla alalle”

24.10.2025 |11:47
Suomen uutiset logo

Ministeri Puisto korostaa turpeen merkitystä huoltovarmuudelle ja ruoantuotannolle: ”Kotimainen tuotantokyky on olennainen osa Suomen huoltovarmuutta kaikissa olosuhteissa”

03.02.2026 |09:09

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
5.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
9.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää