

LEHTIKUVA
Valmistaudu maksamaan – maakuntavero tulee, vaikka keskusta ja demarit uskottelevat nyt muuta
Osana Sanna Marinin (sd) hallituksen ohjelmaa aiotaan päättää myös maakuntaverosta, joka tulee sote-uudistuksen kylkiäisenä. Aluevaalien alla keskusta ja demarit ovat näyttävästi kääntäneet takkinsa ja vihjailevat nyt äänestäjille, että uutta verotuksen tasoa ei olisikaan tulossa.
Perussuomalaisilla on selkeän kielteinen linja uuteen verotuksen tasoon, joka nostaisi jo nyt valmiiksi korkealla olevaa kokonaisveroastetta.
Maakuntaverosta onkin kehittynyt omanlaisensa komedianäytelmä hallituksen sisällä, osa puolustelee uutta verotasoa innokkaasti, jotkut toiset hallituksessa eivät sitä kannata – tai ainakin uskottelevat äänestäjille, että eivät kannata.
MTK:n koolle kutsumassa puoluejohtajien aluevaalipaneelissa eilen hallitusta edustavat SDP:n Antti Lindtman ja keskustan Annika Saarikko esittivät tällä kertaa, että eivät kannata maakuntaveroa, vaikka samaa hallitusta edustava kansanedustaja Iiris Suomela (vihr) oli eri linjoilla.
Kepun nuttu nurin
Keskustan ja demareiden uskottelu siitä, että uutta maakuntaveroa ei tule, voidaan nähdä härskinä vaalitemppuna ennen tammikuun maakuntavaaleja, sillä molemmat puolueet kääntelevät nyt takkejaan ja peruvat puheitaan.
Saarikon mieli on maakuntaveron suhteen ainakin näennäisesti muuttunut, sillä vielä vuosi sitten Politiikan toimittajat ry:n debatissa Saarikko esitti, miten maakuntaverolla ”vahvistetaan aidosti itsehallintoa eri puolilla Suomea”.
Purra: Ei koskaan maakuntaveroa
Tuoreessa SDP:n aluevaaliohjelmassa demarit kannattavat maakuntaveroa ja sitä kuvataan ”toteuttamiskelpoiseksi”. Siihen nähden demaripoliitikkojen, kuten nyt Lindtmanin, uusimmat puheet ovat epäuskottavia.
Perussuomalaiset haluaa keventää työn ja yrittämisen verotusta, eikä perussuomalaiset kaipaa muitakaan lisäveroja.
– Ei koskaan maakuntaveroa, Purra sanoi ytimekkäästi MTK:n paneelissa eilen.
Hän myös toi esille, että sote-uudistus tulee väistämättä heikentämään kuntataloutta.
– Kunnilla on yli 500 lakisääteistä tehtävää ja tehtävät paisuvat vuosi vuodelta. Mikäpä siinä, aina voidaan keksiä uusia hienoja kohteita, mutta rahat eivät riitä kaikkeen. Tiedämme, että uudistus tulee monessa paikassa heikentämään kuntataloutta. Valtion tulisikin siis kyetä supistamaan tehtäviä kunnilta, tähän tulisi keskittyä ensisijaisesti eikä siihen, että tehtäviä siirrellään hallinnon tasolta toiselle.
Purra muistutti Saarikkoa tosiasioista
Keskusta on vaalilupauksenaan ilmoittanut tavoitteekseen saada soten myötä terveyskeskus joka kuntaan. Saarikko vakuutteli myös eilen MTK:n paneelissa, että uudistuksen tarkoitus on nimenomaan turvata lähipalvelut.
Purra kuitenkin muistutti kollegaansa tosiasioista ja huomautti, että tälläkään hetkellä monessa kunnassa ei ole pääsyä terveyspalveluihin.
– Terveyskeskus ehdottomasti pitäisi olla joka kunnassa. Valitettavasti tällä keskittävällä hallinnon uudistuksella näin ei kuitenkaan tule tapahtumaan, paitsi ehkä kuntia yhdistelemällä. Jos joku puolue siis väittää, että tämän uudistuksen jälkeen joka kunnassa on terveyskeskus, niin se ei vaan pidä paikkaansa, Purra sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- aluevaalit lähipalvelut maakuntavero terveyskeskus Iiris Suomela vaalitemppu kustannukset sote-uudistus Annika Saarikko Riikka Purra Antti Lindtman Sanna Marin perussuomalaiset SDP hallitus Hallinto Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sote-uudistus syöksee kunnat entistä suurempaan ahdinkoon – Purra: Keskustan eloonjäämiskamppailu tulee kansalaisille kalliiksi

Hallitus ajautui taas riitaan maakuntaverosta – perussuomalaisilla selkeän kielteinen linja uuteen verotuksen tasoon: ”Verokarhu on kyltymätön”

Ohisalo väittää, ettei uusi maakuntavero nosta verotuksen tasoa – Halla-aholta täystyrmäys: ”Jos tuomme uuden verottajan tähän maahan, kokonaisveroaste nousee, vaikka mitä luvattaisiin”

Ikäviä uutisia lyödään pöytään vasta kuntavaalien jälkeen – himoverottava hallitus on jo päättänyt maakuntaverosta, vaikka kaikki eivät suostu myöntämään asiaa suoraan äänestäjille

PS haluaa vahvistaa kansan ostovoimaa keventämällä veroja ja leikkaamalla turhasta – Ranne: ”Valtion tehtävä on palvella suomalaisia, siihen ei kuulu minkäänlainen maailmanparantaminen”

Leena Meri: Sote-hallintoon hupenevat miljardit olisi pitänyt kohdistaa perusterveydenhuollon resursseihin – ”Veronmaksajien rahaa kuluu paljon, mutta palvelut eivät parane”

Perussuomalaiset eivät hyväksy uutta verottajaa ja veronkorotuksia – ”Sote-uudistus ei korjaa yhtään ongelmaa, mutta luo uusia”

Kankaanniemi: Yksi sote-uudistuksesta pahiten kärsivistä väestöryhmistä on yksinäiset miehet

Reijoselta jyrkkä ei uudelle maakuntaverolle: ”Sen valmistelu ja suunnittelu hallituksessa tulisi lopettaa välittömästi”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Kuvitelkaa demarien Nasima Razmyar sisäministerinä – rajat auki, suut kiinni ja lisää turvapaikanhakijoita suomalaisten elätettäväksi
Pääministeripuolueena SDP:n ja Nasima Razmyarin toimintalinja olisi selvä: vihapuheesta vankilaan – mutta laittomasta maassaoleskelusta palkinto. Suomalaisille rajat sananvapauteen – mutta ei rajoja maahanmuutolle. Ja jos kritisoisit Razmyaria, joutuisit maksamaan kunnianloukkauksesta korvauksia, kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

Ranska avaamassa ovea uusille tulijoille – pelkkä palestiinalaisuus riittää nyt turvapaikan perusteeksi
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.

Tukala helle jatkuu – Ministeri Kaisa Juuso: ”Viilennyksestä on nyt huolehdittava erityisesti vanhusten asumisyksiköissä”
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

AKT-pamppu Ismo Kokon mielestä bussiliikenne pysähtyisi ilman maahanmuuttajia – PS:n Grönroosilta tyly kuitti: ”AKT:n kaverilla kysynnän ja tarjonnan perusasiat hukassa”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos selventää mamutusta komppaavalle ay-pomo Ismo Kokolle, että toki Suomessa bussit liikkuisivat aivan hyvin myös ilman maahanmuuttajia, tällöin vain kuljettajien palkat olisivat hieman korkeammat kuin nyt.