Artikkeli kuva

SU

Valta vaihtumassa Ruotsissa – oikeistoblokki johtaa, mutta tuloksen vahvistaminen jäämässä keskiviikkoon

12.09.2022 |03:24

Kun 90 prosenttia Ruotsin valtiopäivävaalien äänistä oli laskettu, oikeistoblokki oli saamassa 176 paikkaa valtiopäivillä ja vihervasemmisto 173 paikkaa.

Viranomaisten mukaan vaalitulos on lopullisesti selvä vasta keskiviikkona, sillä laskematta ovat muun muassa ulkomailla ennakkoon annetut äänet. Kaikkiaan ääniä jää vielä laskettavaksi 200 000–250 000.

Sosialidemokraattinen puolue on saamassa 30,5 prosenttia äänistä, ruotsidemokraatit 20,7 %, moderaatit 19,0 %, keskusta 6,7 %, vasemmistopuolue 6,6 %, kristillisdemokraatit 5,4 %, vihreät 5,0 % ja liberaalit 4,6 prosenttia äänistä.

– Jos vallanvaihto todellakin tapahtuu, niin meillä tulee olemaa siinä keskeinen asema, kommentoi tilannetta ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson.

– Me haluamme mukaan hallitukseen ja parasta Ruotsille olisi enemmistöhallitus.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13

Uusimmat










PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää