

Vaalivalvojaisten voitonriemuisia tunnelmia. Toisena vasemmalta yleisradioyhtiö SVT:n toimittaja, joka juontaa parhaillaan suoraa lähetystä. / SU
Tältä näytti ruotsidemokraattien riemukkaissa voitonjuhlissa – Jimmie Åkesson painoi menemään letkajenkaa
Monenlaista vaali-iltaa vietettiin sunnutaina Ruotsissa. Osassa katseltiin kengänkärkiä, osassa taputettiin hillitysti. Ja sitten oli ruotsidemokraattien riemukkaat voitonjuhlat, missä hauskanpidosta ei tahtonut tulla loppua. Suomen Uutiset oli paikalla kuvaamassa. Tältä näytti.
Juhlatilassa seurattiin tulostaulua. Jo heti alkumetreillä oli selvää, että voitto tulee kotiin. Vielä alkuillasta ei tiedetty, minkä kokoinen.
Valvojaisiin oli kutsuttu myös useita perussuomalaisia:
Ruotsidemokraattien menestystä juhlistamassa 🇫🇮🇸🇪 pic.twitter.com/vgJJ2HgYuX
— Joakim Vigelius (@joakimvigelius) September 11, 2022
Puoluesihteeri Arto Luukkanen ja puheenjohtaja Riikka Purra tuulettavat:
Ei huono meininki 🥰 pic.twitter.com/g4Id1wMbk2
— Matias Turkkila (@MatiasTurkkila) September 11, 2022
Valvojaisissa seurataan tarkasti tulostaulua.
Kun salissa havaitaan oikeistoblokin menneen 175-174 johtoon, kertakaikkinen riemu repeää.
Election night | Vaalivalvojaiset. #SD22 #sd2022 #valet2022 pic.twitter.com/yGH9VfPpUL
— Matias Turkkila (@MatiasTurkkila) September 11, 2022
Juhlijoiden riemu puskee melkein kamerasta läpi. Yleisradioyhtiö SVT:n toimittaja yrittää pysyä perässä.
Ilta on jo pitkällä, kun voitokas puoluejohtaja Jimmie Åkesson saapuu juhliin. Hän pitää puheen.
Election night. @jimmieakesson arrives. | Jimmie Åkesson saapuu valvojaisiin. #SD22 #sd2022 #valet2022 pic.twitter.com/tIegZvjnZX
— Matias Turkkila (@MatiasTurkkila) September 11, 2022
Riikka Purra onnittelee. Illan loppupuolella Åkesson vetää porukan kanssa letkajenkan.
Victorious @jimmieakesson leads the Letkajenkka. #SD22 #sd2022 #valet2022 #ruotsinvaalit pic.twitter.com/mNRD37u2mJ
— Matias Turkkila (@MatiasTurkkila) September 11, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin lopullinen vaalitulos edelleen auki – oikeistoblokki yhden paikan johdossa

Ruotsidemokraattien vaatimukset kasvavat vaalivoiton myötä – vaikutusvallan täytyy olla suhteessa puolueen kokoon

Yksi loikkari voi kaataa yhteistyön – luottamus on pakosta Ruotsin uuden hallituksen avainsana

Kansa on puhunut ja vaalitulos vahvistettu – Ruotsin suunta muuttuu
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









