

LEHTIKUVA
Valtion median ei tarvitse olla pyhä lehmä: Ruotsin radio vähentää 180 tehtävää
Ruotsin radio ei jää talousahdingossa tuleen makaamaan. Valtion media ei ole pyhä lehmä, vaan kustannusten leikkaukset alkavat nopealla aikataululla. Mankeliin menee aluksi 180 työtehtävää radiosta. Muu julkinen media odottaa vielä vuoroaan.
Syynä julkisen palvelun 250 miljoonan kruunun leikkauksiin ovat muun muassa inflaatio, kustannusten nousu ja varautuminen kiristyvään turvallisuustilanteeseen. Tämä tarkoittanee lisäkustannuksia kriisiajan tekniikkaan, tiloihin sekä työvälineisiin.
Radion uusi organisaatio aloittaa aprillipäivänä mutta koko 2024 tulee olemaan muutosten vuosi. 180 tointa katoaa. 45 henkilöä pääsee eläkeratkaisujen piiriin, 40 katoaa ”luonnollisen poistuman” kautta ja jäljelle jäävät vajaat 100 saanevat kenkää.
Ruotsin radio kustantaa veronmaksajille kolme miljardia kruunua vuodessa ja talossa on 2 300 työntekijää.
Vähemmistöpalveluista leikataan
Lähetyksistä katoaa paljon muilla kuin ruotsin kielellä toimitettuja ohjelmia. Mennä saavat kiinakielinen podi, lakkautuslistalla on myös vaikkapa venäjänkielisiä ja tigrinjankielisiä ohjelmia.
– Kuuntelijoillemme tämä on shokki, lausuu tuottaja Lorin Ibrahim SR:n kurdinkielisestä toimituksesta uutistoimisto TT:n kiertoartikkelissa.
Ilmastokirjeenvaihtajakin saa lähteä. Leikkuri iskee myös uskonnollisiin ohjelmiin, puutarhanhoitoon sekä toivemusiikkiin.
”Radio Finska ei irtisano ketään”
Tuuli käy suomenkielistenkin lähetysten ylitse. Vanhat ruotsinsuomalaiset kuuntelijat siirtyvät pikkuhiljaa taivaskanaville, eikä ääniradio ole uusille suomensukupolvisille se ensimmäinen mediavalinta.
– Finskassa ilmapiiri on järkyttynyt, kun meiltä viedään 8–10 tehtävää nykyisistä 37 tehtävästä. On lamauttava ajatus, että näin monta tehtävää voidaan viedä kertaheitolla. Olimme shokissa ja haukoimme henkeämme, kun saimme tiedon leikkauksesta, toimitusosaston puheenjohtaja Virpi Inkeri sanoo Journalistin verkkopalvelussa.
– Tällä hetkellä näyttää siltä, että Radio Finska ei joudu irtisanomaan ketään, toteaa puolestaan kanavapäällikkö Helena Huhta Hermans SR:n sivuilla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tigrinja leikkaukst valtion media Helena Huhta Hermans Virpi Inkeri Lorin Ibrahim Radio Finska julkisrahoitteinen yleisradiotoiminta kustannussäästöt julkinen palvelu SR Ruotsin radio irtisanomiset Yleisradio SVT Säästöt Kiina Suomi Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen budjettia on leikattava – ”Huonosti valvottu ja löysästi jaettu julkinen raha on minkä tahansa organisaation kirous”

Vigelius Halla-ahon ja Yleisradion sanasodasta: ’’Yle joutaakin jo leikkuriin’’

Mediapomo: Yle on yksi syy kotimaisen median ahdingolle

EU-parlamentti äänesti median vapaudesta: Minkään maan yleisradio ei voi olla puolueiden propagandakone

Yle markkinoi vimmatusti hallituksen vastaista mielenosoitusta, tilaisuuden juontaa Ylelle pitkään työskennellyt aktivistitoimittaja – suoraan vihreiden valtuustoryhmästä
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.

SDP tuhoaa hyvinvointiyhteiskunnan peruspilarit – Tavio: ”Mikä demareita oikein vaivaa?”
Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio arvostelee sosiaalidemokraattien linjaa ja syyttää demareita työn ja yrittämisen edellytysten heikentämisestä. Tavio korostaa Facebook-videollaan, että hyvinvointiyhteiskunnan palvelut rahoitetaan vain työllä ja yrittämisellä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













