

LEHTIKUVA
Valtion median ei tarvitse olla pyhä lehmä: Ruotsin radio vähentää 180 tehtävää
Ruotsin radio ei jää talousahdingossa tuleen makaamaan. Valtion media ei ole pyhä lehmä, vaan kustannusten leikkaukset alkavat nopealla aikataululla. Mankeliin menee aluksi 180 työtehtävää radiosta. Muu julkinen media odottaa vielä vuoroaan.
Syynä julkisen palvelun 250 miljoonan kruunun leikkauksiin ovat muun muassa inflaatio, kustannusten nousu ja varautuminen kiristyvään turvallisuustilanteeseen. Tämä tarkoittanee lisäkustannuksia kriisiajan tekniikkaan, tiloihin sekä työvälineisiin.
Radion uusi organisaatio aloittaa aprillipäivänä mutta koko 2024 tulee olemaan muutosten vuosi. 180 tointa katoaa. 45 henkilöä pääsee eläkeratkaisujen piiriin, 40 katoaa ”luonnollisen poistuman” kautta ja jäljelle jäävät vajaat 100 saanevat kenkää.
Ruotsin radio kustantaa veronmaksajille kolme miljardia kruunua vuodessa ja talossa on 2 300 työntekijää.
Vähemmistöpalveluista leikataan
Lähetyksistä katoaa paljon muilla kuin ruotsin kielellä toimitettuja ohjelmia. Mennä saavat kiinakielinen podi, lakkautuslistalla on myös vaikkapa venäjänkielisiä ja tigrinjankielisiä ohjelmia.
– Kuuntelijoillemme tämä on shokki, lausuu tuottaja Lorin Ibrahim SR:n kurdinkielisestä toimituksesta uutistoimisto TT:n kiertoartikkelissa.
Ilmastokirjeenvaihtajakin saa lähteä. Leikkuri iskee myös uskonnollisiin ohjelmiin, puutarhanhoitoon sekä toivemusiikkiin.
”Radio Finska ei irtisano ketään”
Tuuli käy suomenkielistenkin lähetysten ylitse. Vanhat ruotsinsuomalaiset kuuntelijat siirtyvät pikkuhiljaa taivaskanaville, eikä ääniradio ole uusille suomensukupolvisille se ensimmäinen mediavalinta.
– Finskassa ilmapiiri on järkyttynyt, kun meiltä viedään 8–10 tehtävää nykyisistä 37 tehtävästä. On lamauttava ajatus, että näin monta tehtävää voidaan viedä kertaheitolla. Olimme shokissa ja haukoimme henkeämme, kun saimme tiedon leikkauksesta, toimitusosaston puheenjohtaja Virpi Inkeri sanoo Journalistin verkkopalvelussa.
– Tällä hetkellä näyttää siltä, että Radio Finska ei joudu irtisanomaan ketään, toteaa puolestaan kanavapäällikkö Helena Huhta Hermans SR:n sivuilla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tigrinja leikkaukst valtion media Helena Huhta Hermans Virpi Inkeri Lorin Ibrahim Radio Finska julkisrahoitteinen yleisradiotoiminta kustannussäästöt julkinen palvelu SR Ruotsin radio irtisanomiset Yleisradio SVT Säästöt Kiina Suomi Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ylen budjettia on leikattava – ”Huonosti valvottu ja löysästi jaettu julkinen raha on minkä tahansa organisaation kirous”

Vigelius Halla-ahon ja Yleisradion sanasodasta: ’’Yle joutaakin jo leikkuriin’’

Mediapomo: Yle on yksi syy kotimaisen median ahdingolle

EU-parlamentti äänesti median vapaudesta: Minkään maan yleisradio ei voi olla puolueiden propagandakone

Yle markkinoi vimmatusti hallituksen vastaista mielenosoitusta, tilaisuuden juontaa Ylelle pitkään työskennellyt aktivistitoimittaja – suoraan vihreiden valtuustoryhmästä
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".
Uusimmat

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa

Euroopan keskuspankki ajaa digieuroa kysymättä kansalaisilta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










