

MATTI MATIKAINEN
Mäkelä oudoksuu: Valtioneuvoston tutkimuksen mukaan ”soijapoika” ja ”kukkahattutäti” ovat vihapuhetta – toisin kuin ”natsi” tai ”rasisti”
Valtioneuvosto julkaisi 4.10.2019 tutkimuksen ”Viha vallassa: Vihapuheen vaikutukset yhteiskunnalliseen päätöksentekoon”. Tutkimus käsitteli yhteiskunnallisiin vaikuttajiin kohdistuvia negatiiviseksi koettuja ilmaisuja julkisessa keskustelussa ja sosiaalisessa mediassa.
– Suomen laki ei tunne vihapuheen käsitettä. Tutkimuksessa se määriteltiin hyvin vapaamuotoisesti ja laajasti. Seurattaviksi hälytyssanoiksi eli vihapuheeksi on listattu mm. tavanomaisia kirosanoja sekä yleisen elämänkokemuksen perusteella lievästi tai ei ollenkaan loukkaavia ilmaisuja, esimerkiksi ”hyysätä”, ”kukkahattutäti” tai ”soijapoika”, avaa perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä.
– Määrittelyssä oli havaittavissa asenteellisuutta, esimerkiksi hyvin loukkaavia ilmaisuja ”natsi”, ”fasisti” tai ”rasisti” ei määritetty hälytyssanoiksi.
Ei kuulu länsimaiseen oikeusvaltioon
Valtiovalta on jatkuvasti antanut viestiä, ettei vihapuhe ole hyväksyttävää ja että yhteiskunta tulee puuttumaan siihen myös viranomaistoimin. Kansalaisten keskuuteen on levinnyt epätietoisuutta, aikooko hallitus puuttua tavanomaiseen kansankieleen ja pyrkiä kieltämään valtaapitävien arvostelun lievinkin ilmaisuin.
– Tällainen valtiovallan toiminta ei kuulu länsimaiseen oikeusvaltioon, demokratiaan eikä sananvapauskäsitykseen, Mäkelä toteaa.
Mäkelä jätti aiheesta eduskunnassa kirjallisen kysymyksen, jossa hän tiedustelee, onko hallitus aikeissa lainsäädäntötoimin, viranomaisohjeistuksin tai kaupallisiin toimijoihin vaikuttamalla rajoittaa sananvapautta tavanomaisten puhekielisten ilmaisujen suhteen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
-  valtioneuvosto hälytyssana kirjallinen kysymys Oikeusvaltio Jani Mäkelä Demokratia Tutkimus Vihapuhe Sananvapaus perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Analyysi: Valtioneuvosto tutki vihapuhetta sadallatuhannella eurolla, mitä jäi käteen?

Antikainen: Poliisin asetettava seksuaalirikosten tutkinta vihapuhejahdin edelle

Halla-aho: On aikoihin eletty, kun turvapaikkaturistien palautuksia vastustaneet ja poliisia sabotoineet vihervasemmistolaiset ovat loukkaantuneita virkavallan toimien kyseenalaistamisesta

Vallin: ”Facebook on muuttunut poliittiseksi vaikuttajaksi”

Peltokangas: Hallitus suunnittelee vihapuheeseen puuttumista – ”Mitään konkreettista selitystä, mitä vihapuhe tarkoittaa, ei mainita””

Tutkimus: Vihervasemmisto hyväksyy natsiksi ja rasistiksi haukkumisen

Tutkija: ”Natsi”, ”rasisti” tai ”suvakki” eivät aina ole halventavia sanoja

Mielipiteenvapaus Saksassa: Vain poliittisesti korrekteja asioita uskalletaan sanoa

Muslimiyhteisö kritisoi, MTV:n uutistoimitus taipui – rikosuutinen sensuroitiin
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.















