
LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Valtiovarainministeri Purra budjettikeskustelussa: Kun puhutaan työperäisestä maahanmuutosta, kannattaa katsoa pääkaupunkiseudun vieraskielisten työttömyysluvut
Vuoden 2025 budjetin lähetekeskustelu eduskunnassa jatkuu vilkkaana. Oppositio nostaa kerta toisensa jälkeen, aina hieman eri sanoin, esiin kaksi asiaa: valtion velkaantumisen ja siihen liittyvät säästöt ja sopeutustoimet sekä työttömyyden. Valtiovarainministeri Riikka Purra haluaa muistuttaa oppositiota heidän taikalääkkeestään näihin: maahanmuutosta.
Riikka Purran mukaan Suomi tekee näitä yhdeksän miljardin toimia meidän oman järjestelmämme takia.
– Me emme tee niitä EU:n uusien finanssipoliittisten sääntöjen takia, vaan oman tulevaisuutemme vuoksi.
– Me siis emme ole EU:n uusien finanssipoliittisten sääntöjen vuoksi tekemässä uusia säästötoimia. Me olemme päättäneet kehysriihessä näistä säästöistä ennen kuin EU:n uudet finanssipoliittiset säännöt ovat tulleet voimaan. Tämä on hyvä ymmärtää. Ja me teemme tämän myös hallitusohjelman kirjauksen mukaisesti velkasuhteen vakauttamiseksi vuonna 2027. Ja toisin kuin täällä väitettiin, me olemme edelleen tällä tiellä.
Kokonaisveroaste ei nouse
– Täällä on kuultu kokonaisveroasteesta, miten se vasemman laidan mielestä laskee liian nopeasti, kommentoi Purra.
– Me olemme uusilla päätöksillä ottaneet käyttöön myös verosopeutuksen, josta aiheutuu se, että kokonaisveroaste ei juurikaan laske, vaan se pysyy suurin piirtein tasaisena. Se ei kuitenkaan nouse kun verrataan siihen, mistä tämä hallitus aloitti – ja tätä me pidämme erittäin tärkeänä. Ja mikäli olisi mahdollista, me emme korottaisi yhtä ainuttakaan veroa.
Maahanmuutto ja työttömyys
Purra otti kommenttipuheenvuorossaan esiin myös tuoreen uutisen maahanmuuttajataustaisten työttömyydestä.
– Täällä keskustellaan toisaalta kaikkialla vallitsevasta työvoimapulasta ja toisaalta kaikkialla vallitsevasta työpaikkapulasta. Vaikka kohtaanto-ongelma on todellinen, on kuitenkin hyvä ymmärtää, että nämä kaksi analyysia eivät voi olla samaan aikaan aivan totta kummatkin.
– Katselin noita uusimpia työttömyyslukuja. Kun puhutaan työperäisestä maahanmuutosta, niin panin merkille pääkaupunkiseudun työttömyysluvut. Vantaalla 46,5 prosenttia työttömistä on vieraskielisiä, Espoossa 43 prosenttia ja Helsingissä 33,7 prosenttia.
Suomen Uutiset
Lue myös
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työpaikkapula valtion velkaantuminen finassipolitiikka kokonaisveroaste sopeutustoimet Työperäinen maahanmuutto Budjettikeskustelu Riikka Purra Hallitusohjelma Säästöt Työvoimapula työttömyys maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Ronkainen: Työperäinen maahanmuutto ei saa rasittaa Suomen julkista taloutta

SDP:n kasvupaketti on toiveiden tynnyri – Koponen: ”Demareiden lempiratkaisu kaikkeen ovat verot, ja heti kakkosena tulee velka”

Lehtinen SDP:n vaihtoehdosta julkisen talouden tasapainottamiseksi: ”Ilmeisesti kotimaisen ruoantuotannon tukeminen ei kiinnosta demareita”

Teemu Keskisarjan kolumni: Valhe, emävalhe, tilasto ja työperäinen maahanmuutto

Perussuomalaiset vaatii: EU-turvapaikkapolitiikassa siirryttävä Ruanda-malliin – työperäinen maahanmuutto pidettävä kansallisissa käsissä
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.

Lähes joka neljäs vanki on ulkomaalainen – Vigelius vaatii automaattisia karkotuksia
Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut 76 prosenttia kymmenessä vuodessa, kertoo oikeusministeriö. Ulkomaalaisten vankien määrän kasvu selittää koko vankimäärän kasvusta jopa neljä viidesosaa. Suomen 3 900 vangista nyt 950 eli joka neljäs on ulkomaalainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














