

LEHTIKUVA
Vedonlyöjät uskovat ruotsidemokraattien voittoon
Ruotsin valtiopäivävaaleihin on muutama päivä aikaa ja 335 000 ihmistä ei vielä ole päättänyt ketä äänestää – tai ei halua kertoa sitä. Viralliset gallupit povaavat sosiaalidemokraateille hienoista nousua kesän kuopasta ja ruotsidemokraattien kannatuksen kasvun kerrotaan taittuneen. Vedonlyöjät taas ovat sitä mieltä, että ruotsidemokraatit haastaa sosiaalidemokraatit Ruotsin suurimman puolueen asemasta.
Juuri julkaistun Aftonbladet/Inizion mielipidemittauksen mukaan sosiaalidemokraattien kannatus on kasvanut kesän montusta 24,6 prosenttiin. Historiallisen huono tulos toki edelleenkin. Ruotsidemokraattien kannatus on laskenut kesän mittaan ja on nyt 17,3 prosenttia. Se taas on hyvä saavutus siihen verrattuna, miten natsikortti on heilunut ja puoluetta on tallottu maan rakoon koko vanhan median täydellä voimalla.
Vaitonaiset äänestäjät ratkaisevat vaalit
Vaitonaisia äänestäjiä on edelleenkin paljon – 335 000 ihmistä. Tämä joukko ei tiedä tai kerro ketä se aikoo äänestää ja siellä voi piilotella lopullinen vaalitulos. Oma vaikutuksensa on vielä loppuviikon eri tv-kanavien ja suurimpien medioiden vaalikeskusteluilla. Toki somessakin ehtii tapahtua paljon ennen sunnuntaita.
Vedonlyöjät satsaavat omaa rahaansa ennustaessaan kuinka vaaleissa käy. Siksi heitä kannattaa kuunnella. Vedonlyöjien korvissa ei soi vanhan vallan kohina vaan mahdollisuus tienata rutkasti rahaa ennustamalla oikein tulevaisuuden tapahtumia. Vedonlyöntisivustojen mukaan Ruotsin valtiopäivävaalit 9. syyskuuta on kahden kauppa.
Ruotsidemokraattien ääniosuus yli 20 prosenttia
Todennäköisyys siihen, että sosiaalidemokraatit on vaalien jälkeen suurin puolue on 60 prosentin tienoilla. Ruotsidemokraatit vie koko potin vajaan 50 prosentin todennäköisyydellä. Ääniosuudet olisivat tällöin 22-25 prosentin luokkaa. Maltillinen kokoomus on jo pudonnut kelkasta, todennäköisyys suurimman puolueen asemaan on alle 10 prosenttia.
Kuka sitten on vaalien jälkeen Ruotsin pääministeri? Siinä taas osat vaihtuvat ja todennäköisin pääministeri on kokoomuksen puheenjohtaja Ulf Kristersson. Hieman hänestä pakittaa demaripomo Stefan Löfven. Ja kyllä Jimmie Åkessoniinkin uskotaan, hän on Ruotsin seuraava pääministeri 15 prosentin todennäköisyydellä.
Vedonlyöjien mukaan on mahdollista, että Ruotsin seuraavan hallituksen muodostavat yhdessä ruotsidemokraatit ja kokoomus. Todennäköisyys siihen on parinkymmenen prosentin luokkaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin kouluvaaleissa näkyy tulevaisuus – ”Maahanmuutossa ei ole mitään tolkkua”

Ruotsidemokraatit: Stoppi kiintiöpakolaisille ja rahat palautuksiin

Vanha valta varpaillaan ruotsidemokraattien suosiosta – Jimmie Åkessonilta estettiin pääsy TV:n pääministeriväittelyyn

Ruotsin vaalien seuranta – Suomen Uutiset raportoi Tukholmasta
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.
Uusimmat

Strandman: Ilman omaishoitajia sosiaali- ja terveysala kaatuisi

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali

Kolumni: Some vie ison osan lapsuudesta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









