Veronika Honkasalolla heikko päivä – ensin Adlercreutz syytti pödyn puhumisesta, seuraavaksi mäjähti Twitterin yhteisöhuomautus

14.11.2023 |01:50

Suomi ja Israel allekirjoittavat ”Daavidin linko” -ilmatorjuntajärjestelmän hankintasopimuksen. Vasemmistokansanedustaja Veronika Honkasalo pahastuu. Mutta miksi? Järjestelmän hankinnasta sovittiin Marinin hallituksen kaudella, jolloin Honkasalo oli itse hallituspuolueen edustajana.

”Tämä on suuri häpeä. En voi kertakaikkiaan ymmärtää. Asekaupan kautta legitimoidaan kansainvälistä oikeutta rikkovan, laitonta miehitystä ylläpitävän ja siviilejä pommittavan maan toiminta ja politiikka. Tällaista ajanjaksoa en olisi halunnut todistaa.”

Näillä sanoilla kansanedustaja Veronika Honkasalo (vas.) moittii istuvaa hallitusta asehankinnasta.

Asiassa on pieni mutta: Hankitapäätöksen teki edellinen hallitus, ei nykyinen.

Asiaan tarttuu eurooppa- ja omistajaohjausministeri Anders Adlercreutz (rkp.). Hän toteaa, ettei pidä vääristelystä ja muistuttaa Honkasaloa siitä, että ohjustorjuntajärjestelmän hankinnasta tehtiin päätös 5.4.2023 – siis Marinin hallituksen aikana. Hankintapäätöksen teki raha-asiainvaliokunta, jonka jäsenenä toimi kyseisenä aikana muun muassa vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson.

Senioritoimittaja Jari Korkki vahvistaa asian: ”Adlercreutz on oikeassa. Tämä asia nimenomaan ratkaistiin päivää ennen kuin Marinin hallitus jätti eronpyyntönsä ja muuttui toimitusministeristöksi.”

Someyleisö pitää Honkasalon tekopyhyyttä sen verran omalaatuisena, että hänen Twitter/x-tilinsä päivityksen yhteyteen ilmestyy yhteisöhuomautus:

Yhteisöhuomautuksessa todetaan: ”Päätös ilmatorjuntajärjestelmän hankkimisesta Israelista tehtiin edellisen hallituksen aikana, jossa Honkasalon edustama vasemmistoliitto oli mukana. Hankinnoista uutisoi Ilta-Sanomat maaliskuussa 2022.”

Yhteisöhuomautusten tavoitteena on Twitterin/X:n mukaan tarjota hyödyllistä kontekstia ihmisille tilanteissa, joissa he kohtaavat ”mahdollisesti harhaanjohtavaa tietoa.”

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
8.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää