

Vihapuhetta MTV:n Twitter-tilillä: Yhdysvaltain presidenttiä kutsuttiin idiootiksi ja toivottiin potkuja tehtävästä
– Kyse oli ikävästä virheestä. Tämä ei kerro mitenkään toimituksen suhtautumisesta Donald Trumpiin, vastaava päätoimittaja Merja Ylä-Anttila kommentoi MTV:n kohua herättänyttä Twitter-möläytystä.
Mediayhtiö MTV:n somemopo lähti keskiviikkona keulimaan, kun yhtiön Twitter-tilille ilmestyi outo viesti. Julkaisussa oli linkattu Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpia koskevaan uutiseen, jonka saatteeksi kirjoittaja oli lisännyt alatyylisen, ehkä jopa vihapuheeksi katsottavan tekstin.
Tekstissä Trumpin väitettiin olevan idiootti ja kirjoittaja toivoi Trumpin saavan potkut presidentin tehtävästään.
Tiedossa ei ole, mistä syystä luotettavaksi julistautunut mediayhtiö julkaisee somessa tällaista sisältöä. Julkaisu kuitenkin poistettiin myöhemmin saman päivän aikana.
MTV myös julkaisi selityksen, jonka mukaan kyse olisi ollut henkilökohtaiselle tilille tarkoitetusta viestistä, joka oli vain epähuomiossa julkaistu MTV:n Twitter-kanavalla.
– Pahoittelemme eilistä twiittiä, MTV:n selityksessä kerrottiin.
Ilmoittaa edustavansa luotettavaa mediaa
Julkisuuden henkilön kutsuminen idiootiksi on tyypillinen valheellinen vihjaus, joka useimmiten kertoo enemmän vihjauksen esittäjästä kuin sen kohteesta.
MTV on toiminnassaan sitoutunut Julkisen sanan neuvoston (JSN) valvomiin journalistin ohjeisiin, joiden tavoitteena on tukea sananvapauden vastuullista käyttämistä joukkoviestimissä. Journalistin ohjeiden sisällöstä ei voi löytää tukea tämän kaltaisen nimittelyn hyväksyttävyydelle.
MTV Uutisten vastaava päätoimittaja Merja Ylä-Anttila on myös yhtiönsä edustajana allekirjoittanut Päätoimittajien kannanoton luotettavan median puolesta. Useiden päätoimittajien allekirjoittama julkilausuma julkistettiin keväällä 2016. Siinä paheksutaan, kuinka sosiaalisessa mediassa solvaaminen, halventaminen, mustamaalaaminen ja suoranainen valehtelu ovat arkipäiväistyneet. Kannanoton allekirjoittaneet päätoimittajat ilmoittavat noudattavansa hyvää journalistista tapaa.
MTV:n päätoimittaja: ”Ikävä lapsus”
Suomen Uutiset tavoitti päätoimittaja Merja Ylä-Anttilan kommentoimaan Twitter-sähläystä.
Onko MTV:n linjaus se, että Donald Trump olisi idiootti?
– Ei tietenkään ole. Siinä on tapahtunut virhe henkilökohtaisen kommentin ja maikkarin Twitter-tilin käyttämisen välillä. Tämä ei ole asianmukaista, vaan tämä oli ikävä lapsus, Ylä-Anttila sanoo.
Kuka on kirjoittanut kyseisen Twitter-viestin?
– Minä en viitsi sitä kommentoida, tämä on meidän sisäinen juttu. Viestin kirjoittanut henkilö ei ole kuitenkaan julkisesti tunnettu.
Kuinka monella henkilöllä on lupa käyttää MTV:n Twitter-tiliä?
– En osaa suoraan sanoa, mutta se ei ole iso määrä. Ehkä joitain kymmeniä.
Miten Twitter-tilin käyttöä valvotaan MTV:n sisällä?
– Kyllä sitä valvotaan ihan 24/7 (vuorokauden ympäri) useamman henkilön toimesta. Esimerkiksi minä itse seuraan sitä.
Idiootilla tarkoitetaan yleensä heikkolahjaista tai jälkeenjäänyttä henkilöä. Miten nämä ominaisuudet kuvaavat Yhdysvaltain presidenttiä?
– En tätä kommentoi. Tässä tapahtui ikävä virhe.
”Elämässä voi sattua kaikenlaista”
Voiko ”luotettava media” kutsua yksittäistä henkilöä idiootiksi?
– Me ollaan otettu se Twitter-viesti pois heti kun se on huomattu. Luotettava media korjaa virheet, eikä tämä kerro mitenkään toimituksen suhtautumisesta Donald Trumpiin. Elämässä voi sattua ja tapahtua kaikenlaista, ja tämä asia on käsitelty talon sisäisesti.
Miten tapaus käsiteltiin?
– Olemme todenneet, että henkilökohtaiset kommentit eivät kuulu uutisten virallisen Twitter-tilin alle.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teuvo Hakkarainen esittää: Yleltä pois 50 miljoonaa euroa

Ylen uutistenlukija pimahti espoolaismiehelle Twitterissä: ”Leimasi minut lastenhakkaajaksi”

Valtamedialla villi elokuu – muita välineitä valemediaksi syyttävät lehdet ja kanavat epäonnistuivat niin Suomessa kuin Yhdysvalloissa

Suomeen perusteilla lobbauksen helvetinkone – Mustread.fi kertoo häpeilemättä, miten se yrittää maksua vastaan vaikuttaa poliittiseen päätöksentekoon

Näin meitä vedätetään: Vihervasemmistolainen media syöttää omia mielipiteitään uutisina

A letter to Donald Trump – from the town of Honkajoki

Halla-aho: Suhteellisuutta vihapuhe- ja valeuutiskeskusteluun

Ihanan puolueetonta: Lehtikonserni lapioi ensin kymppitonneja Saulille, nyt päätoimittaja haukkuu Huhtasaarta

CNN:n Trump-vaino ei jaksa enää kiinnostaa katsojia: Pohjanoteerauksina roskisten tonkiminen ja ”humalainen höpöttäjä”
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää








