

Vihapuhetta MTV:n Twitter-tilillä: Yhdysvaltain presidenttiä kutsuttiin idiootiksi ja toivottiin potkuja tehtävästä
– Kyse oli ikävästä virheestä. Tämä ei kerro mitenkään toimituksen suhtautumisesta Donald Trumpiin, vastaava päätoimittaja Merja Ylä-Anttila kommentoi MTV:n kohua herättänyttä Twitter-möläytystä.
Mediayhtiö MTV:n somemopo lähti keskiviikkona keulimaan, kun yhtiön Twitter-tilille ilmestyi outo viesti. Julkaisussa oli linkattu Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpia koskevaan uutiseen, jonka saatteeksi kirjoittaja oli lisännyt alatyylisen, ehkä jopa vihapuheeksi katsottavan tekstin.
Tekstissä Trumpin väitettiin olevan idiootti ja kirjoittaja toivoi Trumpin saavan potkut presidentin tehtävästään.
Tiedossa ei ole, mistä syystä luotettavaksi julistautunut mediayhtiö julkaisee somessa tällaista sisältöä. Julkaisu kuitenkin poistettiin myöhemmin saman päivän aikana.
MTV myös julkaisi selityksen, jonka mukaan kyse olisi ollut henkilökohtaiselle tilille tarkoitetusta viestistä, joka oli vain epähuomiossa julkaistu MTV:n Twitter-kanavalla.
– Pahoittelemme eilistä twiittiä, MTV:n selityksessä kerrottiin.
Ilmoittaa edustavansa luotettavaa mediaa
Julkisuuden henkilön kutsuminen idiootiksi on tyypillinen valheellinen vihjaus, joka useimmiten kertoo enemmän vihjauksen esittäjästä kuin sen kohteesta.
MTV on toiminnassaan sitoutunut Julkisen sanan neuvoston (JSN) valvomiin journalistin ohjeisiin, joiden tavoitteena on tukea sananvapauden vastuullista käyttämistä joukkoviestimissä. Journalistin ohjeiden sisällöstä ei voi löytää tukea tämän kaltaisen nimittelyn hyväksyttävyydelle.
MTV Uutisten vastaava päätoimittaja Merja Ylä-Anttila on myös yhtiönsä edustajana allekirjoittanut Päätoimittajien kannanoton luotettavan median puolesta. Useiden päätoimittajien allekirjoittama julkilausuma julkistettiin keväällä 2016. Siinä paheksutaan, kuinka sosiaalisessa mediassa solvaaminen, halventaminen, mustamaalaaminen ja suoranainen valehtelu ovat arkipäiväistyneet. Kannanoton allekirjoittaneet päätoimittajat ilmoittavat noudattavansa hyvää journalistista tapaa.
MTV:n päätoimittaja: ”Ikävä lapsus”
Suomen Uutiset tavoitti päätoimittaja Merja Ylä-Anttilan kommentoimaan Twitter-sähläystä.
Onko MTV:n linjaus se, että Donald Trump olisi idiootti?
– Ei tietenkään ole. Siinä on tapahtunut virhe henkilökohtaisen kommentin ja maikkarin Twitter-tilin käyttämisen välillä. Tämä ei ole asianmukaista, vaan tämä oli ikävä lapsus, Ylä-Anttila sanoo.
Kuka on kirjoittanut kyseisen Twitter-viestin?
– Minä en viitsi sitä kommentoida, tämä on meidän sisäinen juttu. Viestin kirjoittanut henkilö ei ole kuitenkaan julkisesti tunnettu.
Kuinka monella henkilöllä on lupa käyttää MTV:n Twitter-tiliä?
– En osaa suoraan sanoa, mutta se ei ole iso määrä. Ehkä joitain kymmeniä.
Miten Twitter-tilin käyttöä valvotaan MTV:n sisällä?
– Kyllä sitä valvotaan ihan 24/7 (vuorokauden ympäri) useamman henkilön toimesta. Esimerkiksi minä itse seuraan sitä.
Idiootilla tarkoitetaan yleensä heikkolahjaista tai jälkeenjäänyttä henkilöä. Miten nämä ominaisuudet kuvaavat Yhdysvaltain presidenttiä?
– En tätä kommentoi. Tässä tapahtui ikävä virhe.
”Elämässä voi sattua kaikenlaista”
Voiko ”luotettava media” kutsua yksittäistä henkilöä idiootiksi?
– Me ollaan otettu se Twitter-viesti pois heti kun se on huomattu. Luotettava media korjaa virheet, eikä tämä kerro mitenkään toimituksen suhtautumisesta Donald Trumpiin. Elämässä voi sattua ja tapahtua kaikenlaista, ja tämä asia on käsitelty talon sisäisesti.
Miten tapaus käsiteltiin?
– Olemme todenneet, että henkilökohtaiset kommentit eivät kuulu uutisten virallisen Twitter-tilin alle.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teuvo Hakkarainen esittää: Yleltä pois 50 miljoonaa euroa

Ylen uutistenlukija pimahti espoolaismiehelle Twitterissä: ”Leimasi minut lastenhakkaajaksi”

Valtamedialla villi elokuu – muita välineitä valemediaksi syyttävät lehdet ja kanavat epäonnistuivat niin Suomessa kuin Yhdysvalloissa

Suomeen perusteilla lobbauksen helvetinkone – Mustread.fi kertoo häpeilemättä, miten se yrittää maksua vastaan vaikuttaa poliittiseen päätöksentekoon

Näin meitä vedätetään: Vihervasemmistolainen media syöttää omia mielipiteitään uutisina

A letter to Donald Trump – from the town of Honkajoki

Halla-aho: Suhteellisuutta vihapuhe- ja valeuutiskeskusteluun

Ihanan puolueetonta: Lehtikonserni lapioi ensin kymppitonneja Saulille, nyt päätoimittaja haukkuu Huhtasaarta

CNN:n Trump-vaino ei jaksa enää kiinnostaa katsojia: Pohjanoteerauksina roskisten tonkiminen ja ”humalainen höpöttäjä”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.