

Yhä useampi haavoittuu luodeista tai puukosta Ruotsissa – ja yhä useammin julkisella paikalla
Meno Ruotsissa lähestyy vuosi vuodelta Amerikan 1800-luvun lopun villiä länttä. Ampumisten määrä kasvaa kasvamistaan poliitikkojen ja virkamiesten hätäkokouksista huolimatta. Syyttömien riski saada siipeensä kasvaa kaiken aikaa.
Ampumahaavojen tai puukotuksessa saatujen vammojen takia sairaanhoitoa tarvitsevien henkilöiden määrä on kasvanut 10 vuodessa 50 prosenttia. Sosiaalihallituksen potilasrekisterin mukaan näistä syistä johtuen vuonna 2010 hoitoa sai 785 henkilöä. Vuonna 2020 hoidettujen lukumäärä oli jo 1 165.
Asiasta kertoo Ruotsin yleisradio.
Tukholmassa ammutaan julkisesti
Tukholman alueen johtavat poliitikot ja oikeus- sekä sisäministerit kokoontuivat loppuviikosta hätäkokoukseen kuolemaan johtaneiden ampumisten takia. Syyskuun puoliväliin mennessä Tukholmassa on kuollut luoteihin 19 ihmistä, lähes puolet koko maan 38 hengiltä ammutuista.
Ammuskeluista 90 prosenttia tapahtuu julkisella paikalla eli syyttömät sivulliset ovat yhä suuremmassa vaarassa. SVT:n selvitys kertoo, että ampumiset ovat lisääntyneet neljässä vuodessa kolmanneksen.
-Eräs selitys on se, että aseiden käsittelyyn tottumattomat nuoret huumehörhöt ovat asialla, sanoo aluepoliisipäällikkö Mats Löfving.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sosiaalihallitus luoteihin kuolleet haavoittuneet ammuskelu julkisella paikalla ammuskelut Tukholman alue Mats Löfving oikeusministeri puukotukset huumeet Jengirikollisuus Tukholma SIsäministeri Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Räjähdys kerrostalossa jätti sadat kodittomiksi Göteborgissa – rikollisjengit tekevät kaupungissa mitä lystäävät

Ruotsin turvallisuuspoliisin turvallisuuspäällikkö vangittiin epäiltynä vakoilusta – Lähi-idän kielten ja kulttuurien asiantuntija

Tukholmassa ammuttu gangstaräppäri eli jatkuvasti jengien tähtäimessä

Ruotsin kouluihin turvatiloja jatkuvien ampumisten takia – ”Kamalaltahan tämä tuntuu, mutta näin vain on tehtävä”

Nyt se on kiistatta selvitetty: Valtaosalla Ruotsin ammuskelijoista maahanmuuttajatausta
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.












