

LEHTIKUVA
YK:n pakolaisjärjestö lopettaa toimintojaan Kreikan saarilla
YK:n pakolaisasian päävaltuutetun tiedottaja Melissa Fleming ilmoitti YK:n karsivan toimintojaan rajusti Kreikan saarilla. Hänen mukaansa rekisteröinti- ja vastaanottokeskuksista on tullut vankiloita. YK jää kuitenkin saarille tarkkailemaan tilannetta, tekee sairaskuljetuksia ja antaa konsultointitapua tulijoille.
Talouslehti Financial Timesin mukaan YK:n pakolaisjärjestön kritiikki on nolo näpäytys Saksalle ja Euroopan komissiolle.
Lesboksen saarella Morian kylässä on vanhat armeijan tilat valjastettu sadoille tuleville turvapaikanhakijoille. Laitoksessa on nyt suljettuna yli 900 maahantulijaa.
YK on huolissaan tulijoiden ihmisoikeuksista, sillä kreikkalaisviranomaisten tulisi saada jokainen turvapaikanhakijan käsittely sujumaan asianmukaisesti.
Monet järjestöt seuraavat YK:n esimerkkiä
Monet avustusjärjestöt ovat niin ikään ilmoittaneet karsivansa toimintojaan. Egeanmeren saarten lisäksi järjestötoiminta on hupenemassa myös Idomenin kylässä.
Kreikkalaislehti Kathimerinin mukaan järjestöt ovat ilmoittaneet, etteivät ne voi jatkaa toimintoja hurjistuneiden turvapaikanhakijoiden keskellä.
Kreikan hallituksen mukaan avustusjärjestöjen ja YK:n apu on tuiki tarpeellista. Kreikan hallitus yrittää saada järjestöjen toiminnat palautumaan.
Kuluneen vuoden aikana Kreikkaan on tullut lähes 150 000 ihmistä.
Kreikka linkittää kriisit
Kreikan suoriutuminen on koetuksella siksikin, että Kansainvälinen valuuttarahasto IMF on saamassa tarpeekseen Kreikan tukiohjelman etenemisestä. IMF ilmoitti, että pääsiäisviikonlopun jälkeen neuvottelut katkeavat, jos Kreikka ei saa tehtyä maalle kipeitä eläkeleikkauksia.
Kreikka puolestaan pyrkii yhdistämään talouskriisin pakolaiskriisin kanssa. Kreikka on jopa väläyttänyt ideaa jatkaa neuvotteluja IMF:n kanssa Idomenin kylässä, jossa on tuhansia jumiin jääneitä turvapaikanhakijoita ja siirtolaisia.
Kreikka on myös ilmoittanut, että IMF olisi syypää neuvottelujen takeltemiseen.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kypros tiukkana EU:n ja Turkin sopimukselle – Kreikalta tarvitaan huikea ponnistus

Idomenin telttakylästä vaellus Makedoniaan – pikapalautus takaisin Kreikkaan

Telegraph: Aktivistit hengenvaarallisen matkan järjestäjiä Idomenissa

Kreikka haluaa tyhjentää Idomenin telttakylän
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.
Uusimmat

Kommentti: Työpaikoille tarvitaan luottamusta, ei pelottelua

Garedew: Sähköverotuen poistaminen ei vähennä Suomen elinvoimaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









