

LEHTIKUVA
Yksityissektoria tarvitaan purkamaan Siltasairaalan hoitovelkaa – Juvonen: “Julkisen terveydenhuollon tilanne on järkyttävän surullinen Suomessa”
Helsingin yliopistollinen keskussairaala keskeyttää Siltasairaalassa kaikki ei-päivystykselliset leikkaukset ortopedian puolella. Jonot kasvavat yli 10 000 potilaaseen pelkästään tällä erikoisalalla. Kansanedustaja Arja Juvonen vaatii yksityissektorin toimijoita mukaan purkamaan hoitovelkaa, jotta suomalaiset saavat tarvitsemansa leikkaukset ja hoidot.
– Julkisen terveydenhuollon tilanne on järkyttävän surullinen Suomessa, toteaa kansanedustaja Arja Juvonen. Nyt tarvitaan koko yksityissektori ja sen toimivat järjestelmät käyttöön, Juvonen vaatii.
Juvonen jätti sairaaloiden hoitajapulasta ja neurokirurgisten potilaiden pitkistä hoitojonoista kirjallisen kysymyksen jo maaliskuussa 2023 juuri ennen viime eduskuntakauden päättymistä.
Hoitohenkilöstöä ei yksinkertaisesti ole
Juvosen mukaan oli selvää, että Siltasairaalan toimintaa ei saada käynnistettyä, sillä hoitohenkilöstöä ei yksinkertaisesti ole. Kun ns. kiireettömiä leikkauksia, joiden odottaminen aiheuttaa kuitenkin potilaalle arjen selviämisessä haastetta, perutaan, hoitovelka kasvaa entisestään. Samalla potilaiden terveydentila vääjäämättä heikkenee. Liikkumattomuus aiheuttaa lisävaivoja ja ongelmia. Syntyy lisää kustannuksia, hoidettavaa ja poissaoloa työstä.
– Kysyin ministeriltä, miten HUS:n sairaaloiden hoitajapula saadaan ratkaistua ja hoitojonot purettua niin, että neurokirurgiset potilaat saavat hoitotakuun puitteissa hoitonsa. Ministeri vastasi, että palvelut voidaan toteuttaa omana toimintana yhdessä muiden hyvinvointialueiden kanssa tai hankkia niitä muilta palveluntuottajilta. Nyt on aika ottaa yksityissektorin toimijat mukaan purkamaan hoitovelkaa. Suomalaisille on annettava heidän tarvitsemat leikkaukset ja hoidot, Juvonen vaatii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Siltasairaala liikkumattomuus julkinen terveydenhuolto yksityinen sektori hoitovelka hoitojonot hoitotakuu hoitajapula hoitohenkilöstö Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hoitajat uhkaavat joukkoirtisanoutumisilla, Purra moittii hallitusta välinpitämättömyydestä soten rahoituksessa: ”Hallitus huolehtinut vain siitä, että se on jyrännyt massiiviset hankkeet läpi”

Juvonen järkyttynyt hoitotakuun tilanteesta lasten sydänleikkauksissa: Tehohoidon kriisin ratkaisu vaatii välittömiä toimenpiteitä

Tavio: Lastensairaalan hoitojono lyhennettävä jo tämän vuoden aikana

Juvonen edelleen huolissaan sydänsairaiden lasten tilanteesta ja Uuden lastensairaalan hoitajapulasta: “Lapsen sairaus koskettaa koko perhettä ja vaikuttaa myös vanhempien hyvinvointiin”

Purra: Hoitovelan purkamiseen ei ole muuta vaihtoehtoa kuin se, että kaikki soten toimijat otetaan mukaan

Liikunta lisää kykyjämme ja säästää yhteisiä eurojamme – Strandman: Liikkumattomuuden hintalappu on maassamme lähes 4 miljardia euroa

Valtiovarainministeri Purra muistutti kyselytunnilla keskustaa: “Sote on teidän luomuksenne”

Koronapandemia jätti Suomeen mittavan hoitovelan, jonka purkaminen on hallituksen keskeinen tehtävä – ”Monet haasteista eivät ole ratkaistavissa rahalla”

Hallitus palauttaa keliakiakorvauksen – painotus alaikäisissä ja alemman tulotason aikuisissa
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.
