Artikkeli kuva

Yle hoi! Olisi TOSI hienoa, jos kertoisitte, että maahanmuuttoasioita uutisissanne kommentoiva tutkija on Stop Deportations -aktivisti

27.09.2018 |22:09

Suomen Uutiset on kahdessa aikaisemmassa uutisessaan huomauttanut Yleä siitä, että Stop Deportations -aktivistin käyttö puolueettomana kommentoijana on ongelmallista, ellei tämän taustaa mainita. Nyt huomautamme asiasta kolmannen kerran.

Elokuu 27, 2017: Ylen uutiset esittelee Erna Bodströmin Helsingin yliopiston tutkijana. Hän kommentoi: ”..rajojen sulkeminen ei ole vaihtoehto. ”

Elokuu 3, 2018: Ylen A-studio roudaa väitöskirjatutkijana tituleeratun Bodströmin kommentoimaan vihreiden lainsäädäntösihteerin Aino Pennasen toimintaa palautuslennolla. Ohjelma ei varsinaisesti hätkähdytä kriittisyydellään, eikä missään kohtaa vaivauduta kertomaan, että Bodström on ’Right to live’ ja ’Stop Deportations’ -liikkeiden aktivisti.

Syyskuun 27.9.2018. Tänään. Yle uutiset roudaa kolme tutkijaa vetämään kölin alta puolueiden maahanmuuttokantoja ja -kommentteja. Heidän joukossaan on .. yllätys yllätys .. Erna Bodström. Vieläkin yllättävämpää on, että häntä tituleerataan väitöskirjatutkijaksi.

Yle. Ihan oikeasti nyt. Käyttäkää Bodströmiä kommentoijana niin paljon kuin lystäätte, mutta älkää nyt herran jestas tarjoilko meille aktivistia neutraalina tutkijana. Kiitos.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää