

KUVAKAAPPAUS/INSTAGRAM
Yle jatkaa pääministerin valkopesua somessa: Marinin puoluetoveri ja demarien eduskuntavaaliehdokas siivoaa nyt bilekohua puhtaaksi Ylen Instagramissa
Runsaasta palautteesta ja kritiikistä huolimatta Yleisradiossa ei kyetä ottamaan opiksi eikä korjaamaan journalistisia prosesseja. Tällä kertaa puolueelliselle henkilölle annetaan tilaa Ylen sosiaalisen median alustoilla poisselittää pääministeri Sanna Marinin bilekohua.
Pääministeri Sanna Marinin (sd) ja hänen lähipiirinsä illanvietto helsinkiläisessä yökerhossa on viime päivinä ollut yksi Suomen ykköspuheenaiheista.
Asiassa on kysymys tapahtumista viime viikolla, jolloin lauantai-illan huuma nujersi pääministerin harkintakyvyn. Marin jatkoi juhlia kapakassa, vaikka tiesi altistuneensa aiemmin koronalle oltuaan edellisenä päivänä samassa tilaisuudessa koronaviruksen saaneen ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr) kanssa. Marin myös missasi valtioneuvoston turvallisuusosaston tekstiviestit, joissa pääministeriä kehotettiin välttämään lähikontakteja.
Itsenäisyyspäivän jälkeen Marin on jo ehtinyt pyytää anteeksi omaa toimintaansa sekä illanviettoaan.
Taustajoukoissa puhuvia päitä puolustelemassa
Anteeksipyynnön lisäksi Marinin tilannetta helpottaa se, että hänellä on taustajoukoissaan paljon kannattajia sekä arvovaltaisia puhuvia päitä, jotka usein oma-aloitteisesti avautuvat julkisuudessa, kun pääministerin asema horjuu.
Yksi heistä on oikeusprofessori Jukka Kekkonen, jolle Yleisradio antoi tällä viikolla media-aikaa Yle aamun lähetyksessä. Kekkonen vähätteli ohjelmassa bilekohun merkitystä, sekä kuvasi asiaa ”tekemällä tehdyksi kohuksi”.
Kekkonen tunnetaan vakaana pääministerin tukijana ja puolustajana ja hän on aiemminkin avannut suunsa oma-aloitteisesti, kun Marinin asemaa on pyritty horjuttamaan.
Kekkonen on Marinin puoluetoveri ja myös SDP:n eduskuntavaaliehdokas. Yle aamun lähetyksessä katsojille ei kuitenkaan kerrottu Kekkosen demarikytkennöistä mitään. Sinänsä tässä ei ole mitään uutta, sillä Ylessä on jo vuosia ollut tapana raahata ajankohtaisohjelmien vieraaksi tv-studioon puolueellisia asiantuntijoita mainitsematta näiden taustoja ja sidonnaisuuksia käsiteltävään asiaan.
Palauteryöppy seurasi heti
Sosiaalisen median aikakaudella Yle sai tietenkin välittömästi ja runsaasti palautetta spinnauksesta.
Mitä ihmettä te YLE touhuatte? Pyydätte studioon SDP:n ulos jääneen ehdokkaan puolustamaan SDP:n pääministeriä? Ja lopuksi SDP:n professori kertoo mikä olisi sopiva kotiintuloaika 36-vuotiaalle. Ei jumalauta, edes South Park ei pystyis tähän. https://t.co/vdzfqU1Etl
— Aleksi Valavuori (@Valavuori) December 7, 2021
Mutta onko Ylessä otettu opiksi? Ei siltä näytä, sillä alkuviikon jälkeen Yle tarjoaa Marinin puoluetoverille Ylen alustoilla tilaa jatkaa bilekohun valkopesua – Ylen Instagramiin on nyt kerätty Kekkosen sitaatteja Marinille osoitetuista puolustuspuheenvuoroista, eikä tässäkään yhteydessä Kekkosen sidonnaisuuksista tietenkään kerrota mitään.
Asian tuo esille kaupunginvaltuutettu ja perussuomalaisten nuorisojärjestön johtaja Miko Bergbom.
Yle jatkaa mielipidevaikuttamista Instagramin puolella!
Vieläkään ei saatu aikaiseksi ilmoittaa Kekkosen sidonnaisuuksia demareihin (ek-vaalien ehdokas).@Yleisradio miten tämä on niin vaikeaa?
Budjettia pitäisi leikata heti vähintään 50% noilta 2020-luvun taistolaisilta… pic.twitter.com/GiuQmTZFIx
— Miko Bergbom (@BergbomMiko) December 8, 2021
Myös MTV:n uutistoimittaja Ivan Puopolo huomauttaa Yleä.
Aluksi katsoin, että jahas, Sanna Marinin vaalikampanja on alkanut, kunnes tajusin, että sehän onkin valtion mediayhtiön Insta-postaus. pic.twitter.com/dHy5Pmb6K8
— Ivan Puopolo (@ivanpuopolo) December 9, 2021
Yle viis veisaa kritiikistä – jatkaa kuten ennenkin
Perussuomalaisten kansanedustaja, puolueen 1. varapuheenjohtaja Leena Meri totesi aiemmin tällä viikolla, että koska Yle on verovaroilla ylläpidettävä organisaatio, tulisi Ylessä noudattaa erityistä huolellisuutta siinä, että ohjelmiin asiantuntijoiksi kutsutaan mahdollisimman esteettömiä henkilöitä. Kyseessä ei ollut edes ensimmäinen kerta, kun Yle saa huomautuksia puolueellisten asiantuntijoiden käyttämisestä.
Miten julkisen rahoituksen varassa toimiva Yle on reagoinut ja vastannut kritiikkiin? Kuten tässä jutussa mainittu Instagram-hämmentäminen osoittaa, Ylessä ei välitetä kritiikistä mitään.
Päin vastoin, puolueellisen henkilön käyttäminen median alustoilla asiantuntijaroolissa jatkuu. Ylen menettely näyttää jo surkuhupaisalta, koska spinnaus on kaikkien tiedossa.
Yle aamun tuottaja Anne Achte selitteli Ylen toimituksellisia käytäntöjä aiemmin tällä viikolla Twitterissä antaen ymmärtää, että Marinia televisioon puolustelemaan kutsutun Kekkosen sidonnaisuuksista olisi kerrottu katsojille.
https://twitter.com/anneachte/status/1468236285345161228
Tämä ei kuitenkaan ole totta, sillä Ylen ohjelmassa Kekkonen esiteltiin ”oikeushistorian emeritusprofessorina”. Professorin demaritaustasta tai muistakaan kytkennöistä Mariniin Yle ei maininnut tv-katsojille mitään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- valkopesu poliittiset sidonnaisuudet bilekohu Jukka Kekkonen Miko Bergbom Instagram verovarat puolueellisuus Sanna Marin Leena Meri Yle pääministeri SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yle kutsui studioon Sanna Marinin puoluetoverin selittelemään parhain päin pääministerin bilekohua – ”Ylessä on turha itkeä, että luottamus rapautuu”

Leena Meri pääministerille: ”Jos työ ei maistu, niin voi erota tehtävästä”

Tyytymättömyys Yleisradion tarjontaan kasvaa – perussuomalaisten mitta erityisen täysi

Yleisradio hyökkää rajusti pelastusalan kimppuun ja tuomitsee koko alan seksuaalisesta häirinnästä – mutta vaatii samalla vaikenemista turvapaikanhakijoiden tekemistä törkeistä seksuaalirikoksista

Ei ole todellista: Yle-toimittaja raivostuu silmittömästi Esko Valtaojalle N-sanan käytöstä – sama toimittaja tanssii Pasilan tornissa ja hoilaa itse N-sanoja

Perussuomalaiset: Yle kulukuurille ja kehitysavusta 520 miljoonaa euroa pois

Bloomberg: Suomen hallituksen uskottavuus rapautunut ministereiden sekoilun vuoksi

Tanskalaisministerin eroon johtanut tuomio tuli alaikäisten turvapaikanhakijoiden erottamisesta – Yle jätti alaikäisyyden mainitsematta kahdesti pääuutislähetyksessään

Mitä eroa on Ison-Britannian ja Suomen pääministereiden bilettämisellä? – Vain toista vaaditaan eroamaan
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.