

MATTI MATIKAINEN
Yle väheksyy Suojelupoliisin uhka-arviota terrorismista – Raatikainen: Ylessäkö muka parempaa tietoa, katsokoon peiliin!
Suojelupoliisin (Supo) tuoreen vuosikirjan julkistamistilaisuuden yhteydessä Supon päällikkö Antti Pelttari totesi eilen, kuinka terrorismin uhka-arvio Suomessa on pysynyt korkealla tasolla. Ylen mukaan Supo pyrkii tiedotuksella vain turvaamaan rahoitustaan.
Supo-päällikkö Pelttarin mukaan toistaiseksi ei ole näkyvissä merkkejä, joiden mukaan uhkataso olisi laskemassa. Esimerkiksi tällä hetkellä Supolla on erityisseurannassa 370 henkilöä, jotka ovat matkustaneet Lähi-idän konfliktialueille.
Tällaisten Supon seurannassa olevien kohdehenkilöiden määrä on vuodesta 2012 lähtien noussut voimakkaasti, vuosi sitten tällaisten seurannassa olevien henkilöiden määrä oli 300.
Vuosikirjan julkistamistilaisuudessa Supo varoitti myös toisesta Suomeen kohdistuvasta uhasta, eli vieraiden valtioiden kyberhyökkäyksistä.
Yle väheksyy Supon arviota
Eipä aikaakaan, kun valtamedia ryhtyi vastatoimiin pyrkien kumoamaan Supon esittämiä tietoja. Yleisradio julkaisi verkkosivullaan ”analyysiksi” nimetyn kirjoituksen, jossa Supon uhka-arviota vähätellään.
Ylen mukaan Supo ”tarkoituksellisesti nostaa esille huolestuttavia asioita, vaikka turvallisuustilanteessa ei tapahdu dramaattisia muutoksia.”
Yle esittää, kuinka Supon motiivi korostaa terroriuhkaa olisi siinä, että Supo pyrkii vain turvaamaan toimintansa rahoituksen juuri ennen hallituksen kehysriiheä. Yle arvelee myös Supon pyrkivän edistämään eduskunnan käsittelyssä olevaa tiedustelulakipakettia, joka samalla kasvattaa Supon toimivaltaa.
Erikoista verorahoilla toimivalta laitokselta
Perussuomalaisten poliisitaustainen kansanedustaja Mika Raatikainen ihmettelee, kuinka Yle voi vähätellä sitä, että Supo kertoo terroriuhan olevan Suomessa korkealla tasolla.
– Tämä on siis verorahoituksella toimivan mediatalon näkemys, samalla viikolla kun Suomessa alkoi ensimmäisen Suomeen kohdistuneen terrori-iskun oikeudenkäynti.
– Ylessä tuskin on paljonkaan varaa arvioida sitä, mitä Supo kertoo. Tiedän sen, että Supon esittämät arviot perustuvat todellisuuteen, joten tiedot ovat faktapohjaisia. Raatikainen sanoo.
Hän ihmettelee, miksei Ylelle kelpaa uutiseksi se, että terroriuhka on Suomessa pysynyt korkealla tasolla.
– Ylen toiminta ja uutisointi vaikuttaa tarkoitushakuiselta. Tuskinpa Ylessä on terroriuhasta parempaa tietoa kuin Supolla. Tai jos Ylessä on tällaista parempaa tietoa, niin se olisi syytä näyttää tässä yhteydessä, Raatikainen toteaa.
”Suurin osa toimittajista vihervasemmistolaisia”
Myös kansanedustaja Jari Ronkainen moittii blogissaan Ylen vähättelevää suhtautumista Supon tiedotukseen.
– Supon varoitusten todellisiksi tarkoitusperiksi keksitään rahoituksen varmistaminen tai tiedustelulain edistäminen. Ilmeisesti aito huoli kansalaisten turvallisuudesta ei voi olla tosiasiallinen syy.
Raatikainen sanoo, että Ylessä olisi ”peiliin katsomisen paikka”.
– Tämä on tyypillistä uutisointia Yleltä. En tiedä, miksi heillä on tällainen asenne. Tosin yllättävää se ei ole, kun tiedämme, että suurin osa toimittajista on vihervasemmistolaisia.
– Mitkä Ylen intressit ovat, ja mitä tarkoitusta he pyrkivät edistämään? Ylessä tuskin kannattaa arvioida Supon rahoitusta, kun Yle itse toimii täysin verovaroilla. Mutta Ylellä ei kuitenkaan ole minkäänlaisia velvollisuuksia ketään kohtaan, toisin kuin Supolla on, Raatikainen sanoo.
Tiedustelulainsäädännön edistämiseen Raatikainen sinänsä suhtautuu myönteisesti.
– Kyseessä on tarpeellinen uudistus, joten sitä parempi mitä aikaisemmin kokonaisuus saadaan valmiiksi.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen: Terrorismin uhka todellinen median vähättelystä huolimatta – ”Ylen toimittajan analyysi sai vereni kiehumaan”

Immonen: Ulkomaalaislain toimeenpanon hankaloittamisen loputtava

Tavio tiedustelulakikeskustelussa: Suomen turvallisuus ei parane, jos nykyisenlainen massamaahanmuutto Lähi-Idästä ja Afrikasta jatkuu

Tavio: Tiedustelun lisääminen ei riitä terrorismia vastaan – ”Potentiaalinen terroristi käännytettävä jo rajalla”

Yle valitsi uuden toimitusjohtajansa kaikessa hiljaisuudessa: Merja Ylä-Anttilasta tulee aviomiehensä pomo

Niikko: ”On Suomen edun vastaista olla ottamatta säilöön edes vaaralliseksi luokiteltuja henkilöitä”

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja: Ylen ohjelmat maksukortin taakse – ”Ne maksavat, jotka haluavat katsoa ja muut vapautetaan kaikista maksuista”

Perussuomalaisten Meri esitti Yle-veron poistoa, demarikansanedustaja älähti – vetoaa sananvapauden kaventumiseen
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










