

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
10 000 lasta kateissa Ruotsissa – satojen miljoonien lapsilisät ja vanhempainrahat juoksevat huijareiden taskuun
Ruotsissa on kirjoilla 10 000 alle 16-vuotiasta lasta, joita ei löydy mistään. Lasten olinpaikka olisi Expressenin mielestä syytä selvittää, sillä samalla turvattaisiin kaikkien lasten oikeus terveyteen sekä koulutukseen ja laitettaisiin piste satojen miljoonien tukihuijauksille.
Ruotsin julkinen terveydenhuoltojärjestelmä kutsuu jokaisen väestöön kirjatun lapsen tarkistuttamaan hampaansa. Huomautus viranomaisille lähtee, jos lapsi ei toistuvista kutsuista huolimatta saavu hammaslääkärin vastaanotolle.
Katoamisilmiö koskee myös neuvoloita: lapsi vanhempineen ei ilmesty vastaanotolle, vaikka kutsu on käynyt. Neuvolavisiitti ei ole pakollinen, joten saapumatta jättäminen ei välttämättä johda viranomaisilmoitukseen.
Kouluissa on huomattu lukukauden alussa, että 6–16-vuotiaista oppivelvollisista 1,1 prosenttia ei ole saapunut opinahjoon. Vaikka huomattava osa tapauksista selviääkin, kateisiin jää 4 000 oppilasta.
Satojen miljoonien huijaukset
Tavallisin syy lapsen katoamiseen on se, että perhe on lähtenyt ulkomaille, viettämään vaikka sapattivuotta Thaimaahan tai muuttanut kokonaan isiensä maille. Lapsilisät, vanhempainraha ja asumistuki juoksevat siitä huolimatta, vaikka perheellä ei olisikaan oikeutta tukiin.
Ruotsin sosiaaliturvasta vastaava viranomainen eli Försäkringskassan on laskenut, että vuosittain ulkomaille katoaa 6 000–12 000 lasta. Vanhempien tukihuijaukset maksavat yhteiskunnalle ainakin 158 miljoonaa, todennäköisesti jopa 319 miljoonaa kruunua vuodessa.
Expressenin mukaan jo pelkästään lasten edun vuoksi kadonneiden lasten arvoitus ja ongelma pitää selvittää. On nimittäin myös mahdollista, että kadonneeksi luultu lapsi elääkin syrjäytyneenä Ruotsissa surkeissa oloissa, vailla terveydenhuoltoa ja mahdollisuutta koulunkäyntiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vanhempainraha lapsilisä neuvola kadonneet lapset Försäkringskassan hammashoito tukihuijaukset huono-osaisuus ongelmalähiöt Asumistuki Syrjäytyminen hammashuolto Ruotsi koulu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Törkeästä rahanpesusta tuomittu vihreiden ex-kuntapoliitikko Saido Mohamed valitti tuomiostaan

Halla-aho: Merkittävä osa Suomessa syntyvistä lapsista syntyy maahanmuuttajille – ”Tulevaisuudessa entistä pienempi joukko suomalaisia elättää entistä suurempaa joukkoa vapaamatkustajia”

Poliisi tutkii valekuolleen irakilaisen turvapaikanhakijan juttua – vihreän sisäministerin suu meni suppuun eduskunnassa

Halla-aho: Turvapaikkajärjestelmämme pahimmat viat ovat avokätisyys ja hyväuskoisuus – ”Punavihreä hallitus pahentaa näitä ongelmia”

Jengit estävät lastensuojelun toiminnan – seuraako Suomi tässäkin Ruotsin tietä?

Näin nakerretaan hyvinvointivaltion perustaa: Hammaslääkäri varasti veronmaksajilta 8 miljoonaa kruunua

Ruotsi on “nettirikollisten Piilakso” – online-huijaukset ja petokset ovat jengirikollisuuden polttoainetta
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.















