
Aamulehden ex-päätoimittaja: Ylen piikkiin rakastajansa kanssa matkustanut uutispomo Riikka Räisänen pitäisi siirtää syrjään
Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu kummeksuu Ylen toimintaa tuoreessa kohussa, joka liittyy Ylen päätoimittajan Riikka Räisäsen matkusteluun Euroopassa tuoreen miesystävänsä kanssa Ylen rahoilla.
Tuulensuun mukaan normaalissa yhtiössä Räisänen siirrettäisiin syrjään tutkinnan ajaksi. Tämä rauhoittaisi perusteettomat epäilyt siitä, että pomot “salaavat asioita”, Tuulensuu kirjoittaa X:ssä.
Seiska skuuppasi torstaina, että Riikka Räisänen matkusti Ranskaan valokuvafestivaaleille uuden miesystävänsä kanssa Ylen maksamana. Miesystävä on Ylen työntekijä ja kuuluu Räisäsen johtaman linjaorganisaation alaisuuteen.
Pariskunta yhdisti lomamatkan ja työmatkan lentämällä ensin Espanjaan Pyreneille kiipeilemään ja siirtymällä seuraavaksi viikoksi Ranskaan valokuvafestivaaleille.
Tämä on herättänyt epäilyksiä Räisäsen motiiveista osallistua valokuvaajille suunnatulle festivaaleille ja yleisesti Ylen rahankäytöstä. Räisänen ehdotti itse matkaa Ylen vastaavalle päätoimittajalle Jouko Jokiselle sen jälkeen, kun hänen miesystävänsä oli saanut Yleltä stipendin matkalle.
Jokisen muistin mukaan Räisänen ei kertonut miesytävänsä osallistumisesta samoille festivaaleille siinä yhteydessä, kun hän itse ehdotti itseään osallistumaan tapahtumaan:
“Jos oikein muistan, siitä oli puhe myöhemmin”, Jokinen kommentoi Iltalehdelle.
Seiskan mukaan Räisänen ja miesystävä olivat aiemmin haaveilleet yhteisestä työmatkasta, joka toimisi samalla pariskunnan lemmenlomana.
Tuulensuun mukaan Räisänen on esittänyt omalle esimiehelleen matkaa, jonka perusteiden voi epäillä liittyvän muuhun kuin työhön. Esimies on hyväksynyt toiminnan tietoisena epäilystä ja ilmeisesti edes kustannuksia tuntematta.
Tuulensuun mukaan näyttää siltä, että yhtiössä ei puututa työmatkojen ja lomamatkojen yhdistämiseen, vaikka sellainen on omiaan johtamaan yhtiön ja työntekijän kulujen sekoittumiseen.
Yhtiön sisäinen valvonta ei toimi
Tuulensuu muistuttaa, että vastuu koko kuvasta ”on yhtiön johdolla ja viime kädessä hallituksella. Tulee muistaa, että heidän tehtävänään on huolehtia, että väärinkäytöksistä ei tule edes epäilyä eli tällaisia kohuja ei synny, tai jos syntyy, ne sammutetaan eikä niitä jätetä viikoksi ja kuukausiksi vellomaan.”
Tuulensuun mukaan julkisuudessa on pitkin vuotta ollut tietoa, jonka perusteella voi epäillä, että yhtiön compliance (sisäinen valvonta) ei toimi. Viimeistään nyt uusimman kohun jälkeen yhtiön pitäisi reagoida ja poistaa epäily. Normaaleissa yhtiöissä ja virastoissa tämä tehtäisiin rutiininomaisesti niin, että asiasta tiedotetaan nopeasti.
Tuulensuun mukaan Ylen olisi pitänyt puuttua tilanteeseen esimerkiksi tällaisella ulostulolla: ”Kuulostaa erikoiselta, koska suhtaudumme vakavasti hyvän hallinnon vaatimuksiin. Tutkimme johdon toiminnan huolellisesti ja tiedotamme sen jälkeen. Kohteena oleva johto on selvityksen ajan sivussa operatiivisesta toiminnasta.” Tämä rauhoittaa tilanteen ja poistaa perusteettomat epäilyt, että ”siellä pomot salaa asioita”.
Yhtiön johto pysyy vaiti
Hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen ei ole sanonut mitään koko Ylen ympärillä koko kesän velloneen kohun aikana. Myöskään toimitusjohtajaa Merja Ylä-Anttilaa ei ole näkynyt haastatteluissa aiheen tiimoilta.
Tuulensuun mukaan “todella kummallista on sekin, että Yle ei ole tainnut kirjoittaa ensimmäistäkään omaa uutista mistään aiheesta, mistä sitä on kritisoitu vuoden mittaan. Muu media uutisoi tapaukset, joissa sitä itseään tai sen johtoa kritisoidaan ankarasti. Toivottavasti selitys ei ole, että yhtiö ei halua altistaa itseään uutisjournalismille, jota koskevat Journalistin ohjeet, ainakaan ennen kuin rahoituspäätös on taas tehty.”
Tuulensuu kommentoi asiaa yhteisöpalvelu Twitterissä/X:ssä:
Kunniaton ja vaivaannuttava Yle-näytelmä jatkuu, joten kirjoitan nyt tämänkin: "parisuhdekohussa" erityisen ikävää on se, että yhtiö ei näytä tehneen julkisesti paljoakaan suojellakseen yksilöitään, jotka ovat inhimillisesti katsoen aivan kohtuuttomasti framilla. Yksilöille ja…
— Jussi Tuulensuu (@tuulensuu) September 10, 2024
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kritisoi Facebook-kirjoituksessaan tilannetta, jossa Suomeen tuodaan poltettavaksi jätettä Italiasta ilmastonmuutoksen takia, kun turvetta pidetään ilmastopahiksena. Aittakummun mukaan jätteiden rahtaaminen ulkomailta on ristiriidassa sen kanssa, että kotimaista turvetta ei hyödynnetä energiantuotannossa.















