

LEHTIKUVA
Amnesty Internationalilla Suomessa 30 työntekijää – järjestö korjasi virheellisen tiedon Suomen ihmisoikeusrikkomuksesta vasta, kun siitä huomautettiin julkisesti
Suomen Uutiset kertoi eilen, että Amnesty Internationalin kansainvälisillä verkkosivuilla levitetään virheellistä tietoa, jonka mukaan Suomi on rikkonut Euroopan ihmisoikeussopimusta. Virhe on korjattu vasta tänään.
Kansainvälisen Amnestyn verkkosivuilla levittämä virheellinen tieto koski Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen (EIT) Suomelle marraskuussa 2019 antamaa tuomiota niin sanotun valekuolleen irakilaismiehen jutussa.
EIT:n tuomio perustui Irakista toimitettuun kuolintodistuksen kopioon, joka myöhemmissä selvityksissä osoittautui väärennetyksi. EIT:lle valituksen tehnyt henkilö tuomittiin Helsingin käräjäoikeudessa 11.2.2021 törkeästä petoksesta ja törkeästä väärennyksestä sekä perättömästä lausumasta viranomaismenettelyssä 1 vuoden ja 10 kuukauden vankeuteen. Asian käsittely jatkuu hovioikeudessa.
EIT antoi heinäkuussa 2021 uuden ratkaisun, jolla se kumosi kokonaisuudessaan Suomea koskevan tuomion turvapaikanhakijan palauttamista Irakiin koskevassa asiassa N.A. v. Suomi. Kansainvälisen Amnestyn sivuilla tätä tietoa ei kuitenkaan kerrottu.
Mikä on motivaatio levittää virheellistä tietoa?
Amnestyn virheellisen tiedon levittämisen julkisuuteen tuonut perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kysyy, miksi tuomion kumoamisesta huolimatta Amnesty International pitää asiaa edelleen esillä Suomen maaraportissaan.
– Herää kysymys, mikä Amnestyn motivaatio on, kun se levittää väärää tietoa? Antikainen ihmettelee.
Hei @amnestyfinland https://t.co/Zj8XLy587L Suomen maaraportissa te kritisoitte Suomea tuomiosta, joka kumottiin huijauksen takia 31.7. Miksi levitätte disinformaatiota? Kenen laskuun te mustamaalaatte Suomea? https://t.co/BYK4xgqyoY pic.twitter.com/zkCspEe26d
— Sanna Antikainen 🇫🇮 🇺🇦 (@SannaAntikainen) September 8, 2021
Amnesty Internationalin Suomen osaston toiminnanjohtaja Frank Johansson kertoo, että Amnesty tuottaa kerran vuodessa vuosikatsauksen maailman ihmisoikeustilanteesta ja teksti tehdään edellisen vuoden lopussa.
Johanssonin mukaan kansainvälisen Amnestyn verkosivuille on ”jostain syystä” jäänyt Suomea koskeva vanhentunut tieto.
– Kun tämä tuotiin meille tiedoksi, olin tänään yhteydessä kansainväliseen liikkeeseen ja he totesivat, että englanninkielisessä päivityksessä on tapahtunut virhe. Se virhe on korjattu tänään, sen jälkeen kun sain itse tiedon virheestä, Johansson sanoo.
Päivitys jäi tekemättä
Johanssonin mukaan Amnestyn verkkosivulla olevat tiedot päivittyvät sitä mukaa, kun uutta tietoa tulee. Tässä tapauksessa kansainvälisen sivuston päivitys jäi kuitenkin tekemättä.
Amnesty Internationalin Suomen osaston toimistossa työskentelee yhteensä 30 henkilöä. Kukaan heistä ei ollut tarkistanut tai ollut tietoinen Suomea koskevien tietojen paikkansapitävyydestä Amnestyn kansainvälisellä verkkosivulla. Virhe huomattiin vasta perussuomalaisten kansanedustajan Sanna Antikaisen tuotua tapauksen julkisuuteen.
Johanssonin mukaan kuitenkin Amnestyn suomen kielellä julkaistu tieto on ollut ajan tasalla.
– Jostain teknisestä syystä kansainväliselle sivulle oli jäänyt vanha tieto, joka ei ollut päivittynyt. Heti, kun saimme uuden tiedon, niin tieto korjattiin, Johansson sanoo.
Johanssonin mukaan EIT:n Suomea koskeva uusi ratkaisu tullaan huomioimaan Amnestyn Suomen osaston seuraavassa Suomea koskevassa raportissa, johon tuotetaan teksti vielä tämän syksyn aikana.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- virheellinen tieto vuosikatsaus Frank Johansson valekuolema EIT tuomio Amnesty International Irak Sanna Antikainen Turvapaikanhakijat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Turvapaikkajärjestelmä rapautuu sen väärinkäytön takia

Tutkimus: Suomeen muuttava somali tai irakilainen käy kalliiksi veronmaksajalle – jopa miljoona euroa per maahanmuuttaja

Halla-aho sisäministeri Ohisalolle: ”Aiotteko jatkossa olla vähemmän hyväuskoinen nyyhkytarinoiden edessä?”
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää