

Sisäministeri Maria Ohisalo tervehti Elokapinan aktivisteja, jotka osoittivat mieltään 3. helmikuuta 2020 Helsingin Vuosaaressa. / LEHTIKUVA
Anarkistien blokki estää hälytysajoneuvojen liikkumisen Helsingin pääväylällä – ”Ihmettelen, että sisäministeri fanittaa tätä porukkaa”
Helsingin keskustassa Mannerheimintielle asettautuneet Elokapina-anarkistit ovat sulkeneet liikenteen Helsingin pääväylällä, joten hälytysajossa olevat ambulanssit ja paloautot joutuvat etsimään vaihtoehtoisia reittejä ja kohteeseen saapuminen viivästyy. Perussuomalaisten kansanedustaja Petri Huru huomauttaa, että blokin pystyttäminen aiheuttaa vaaraa ihmisten hengelle ja terveydelle.
Perussuomalaisten kansanedustajalta Petri Hurulta ei riitä ymmärrystä Elokapinan joukoille.
– Anarkistien blokki viivästyttää hälytysajoneuvojen kulkua. Ymmärtääkseni poliisi on pyytänyt heitä poistumaan tieltä, mutta he eivät vaan poistu. Minun mielestäni tämä on täysin väärä tapa osoittaa mieltä.
Suora vaikutus ihmisten henkeen ja terveyteen
Huru on siviiliammatiltaan ylipalomies-sairaankuljettaja ja lähihoitaja. Hän näkee Mannerheimintien blokkaamisen samalla aiheuttavan konkreettisen riskin vaaratilanteiden syntymiselle.
– Tien blokkaamisella on suora vaikutus ihmisten henkeen ja terveyteen. Esimerkiksi paloautoilla on aikavelvoitteet, joiden puitteissa pelastusyksikön tulee tavoittaa kohde. Anarkistit selkeästi häiritsevät pelastusyksiköiden toimintaa.
– Myös sairaankuljetusajoneuvoille aiheutuu haittaa. Jos anarkistien toiminnan vuoksi tiellä on ruuhkaa tai ambulanssi ei pääse kulkemaan, niin jokainen voi kuvitella mitä siitä seuraa jos esimerkiksi sydänpysähdyspotilaan luokse ei päästä ajoissa, jotta elvytys saadaan käyntiin, Huru sanoo.
Ohisalo: Kannan itsekin huolta ilmastokriisistä
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr) on tänään sosiaalisessa mediassa antanut suoran tukensa anarkisteille ja Mannerheimintien sulkemiselle. Ohisalo on usein ja painokkaasti toistanut sitä, minkä kaikki jo muutenkin tietävät, eli että mielenosoittaminen on perustuslaissa turvattu oikeus.
Ministeri Ohisalo ei kuitenkaan ole kirjoittanut sanaakaan siitä, että mielenosoittamisen oikeuteen ei sisälly oikeutta pääkaupungin vilkkaimman kadun tahalliseen tukkimiseen. Mielenosoitus olisi mahdollista järjestää myös muiden oikeuksia loukkaamatta.
Elokapina-anarkistit epämääräisesti ja tarkentamattomasti vaativat toimia ilmaston puolesta, mihin Ohisalo vastasi mairealla tyylillä todetessaan, että hän myös jakaa huolen ilmastokriisistä.
Ohisalon asenne hämmästyttää, esimerkiksi entinen sisäministeri, kansanedustaja Päivi Räsänen kuvasi tänään Ohisalon Twitter-kirjoitusten osoittavan järkyttävää välinpitämättömyyttä.

Perussuomalaisten Huru on samoilla linjoilla.
– Täytyy sanoa, että ihmettelen sitä, että sisäministeri fanittaa tätä porukkaa.
Ministeri toi ideologiaa esille väärässä paikassa
Ohisalon välinpitämättömyyteen ovat kiinnittäneet huomiota myös esimerkiksi kokoomuksen kansanedustaja Paula Risikko sekä perussuomalaisten Jussi Halla-aho, joka arveli, ettei poliisi reagoi tilanteeseen siitä syystä, että mielenosoittajat ovat sisäministeri Ohisalon suojeluksessa.
Poliisilla on lain mukaan mahdollisuus hajottaa tien tukkeeksi kerääntynyt väkijoukko, kun kokoontuminen on esteenä liikenteelle. Tätä oikeutta poliisi ei kuitenkaan ole toistaiseksi käyttänyt.
Suomalaiset ovat perinteisesti luottaneet poliisin toimintaan. Huru arvioi, että luottamus säilyy jatkossakin, mutta luottamus vihreään sisäministeriin on saattanut horjua.
– Ministeri on nyt tuonut ideologiaansa esiin väärässä tilanteessa. Jokainen kyllä tietää, että Suomessa saa osoittaa mieltä, mutta jossain muualla kuin keskellä Mannerheimintietä, siitä puhumattakaan, että tien tukkeeksi on jääty yön yli.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hälytysajoneuvot Elokapina vaaratilanteet Petri Huru Häiriköinti Maria Ohisalo SIsäministeri Turvallisuus perussuomalaiset Poliisi Jussi Halla-aho Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tynkkynen osti Verkkokaupasta ämyrin ja ajoi Mannerheimintiellä makoilevat herrantertut ylös aamuyöstä – ”Ei autotiellä saa nukkua!”

Ronkainen ja Rantanen pöyristyivät poliisin toiminnasta Elokapina-mielenosoituksessa – kantelu eduskunnan oikeusasiamiehelle: ”Nyt ollaan avaamassa Pandoran lipasta mielenosoitusten järjestämisessä”

Tynkkynen jätti kirjallisen kysymyksen Elokapinan lain rikkomisesta: “Ohisalo kääntää katseensa pois”

Halla-aho: Vihreät on vaarallinen ääriliike, joka edistää omaa ideologiaansa röyhkeästi, tehokkaasti ja säännöistä piittaamatta

Halla-aho: Sisäisestä turvallisuudesta vastaavalla ministeri Ohisalolla ikävä tapa asemoitua laittomuuden puolelle

Poliisi suojelee mielenosoittajia: Miksi tämän ryhmän edessä ollaan rähmällään? – ”Sydänpysähdyksen saaneet joutuvat hengenvaaraan”

Antikainen: Elokapinan haitantekoon muulle yhteiskunnalle on puututtava

Ari Koponen ministeri Ohisalon lausunnoista: ”Kylmäävää luettavaa”

Perussuomalaiset: Hallitus keskittyy työllisyyden sijaan ilmastohumppaan – ideologista puuhastelua veronmaksajien rahoilla
Viikon suosituimmat

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Bergbom: Velkarahoitteinen kehitysapu on tiensä päässä – rahat on Suomesta loppu
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom vaatii järeitä toimia Suomen julkisen talouden pelastamiseksi valtiovarainministeriön tänään julkistamien kehysehdotusten jälkeen.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.













