

LEHTIKUVA
Antikainen: Hanhituhojen korvaukset maksettava nopeammin
Valkoposkihanhien aiheuttamien satovahinkojen korvaukset ovat nousemassa ennätysmäisen suuriksi. Maaseudun Tulevaisuus kertoi sunnuntaina, että korvauksia on tähän mennessä haettu jo 2,7 miljoonan euron edestä.
Hanhien kevätmuutosta pahimmin kärsineessä Pohjois-Karjalassa summa on 1,7 miljoonaa euroa.
– Ympäristöministeri Krista Mikkonen lupasi, että hanhien aiheuttamat satovahingot korvataan mahdollisimman pikaisesti, mutta viljelijät odottavat edelleen korvauksia. Pian käynnistyvä syysmuutto vaikeuttaa tilannetta entisestään. Monin paikoin on jouduttu luopumaan syysviljasta kokonaan hanhien vuoksi, mikä syö sekä tilojen kannattavuutta että viljelijöiden motivaatiota ylläpitää tilojen toimintaa. Valtion on autettava hankalassa tilanteessa olevia viljelijöitä sekä työllisyyden että kotimaisen ruuantuotannon ylläpitämiseksi, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen huomauttaa.
Suuria tappioita ja turhaa työtä
Valkoposkihanhikannan kasvu sekä muutokset lintujen muuttoreiteissä ovat johtaneet satovahinkojen voimakkaaseen kasvuun viimeisen 10 vuoden aikana. Aiemmin linnut ovat enimmäkseen levähtäneet Venäjällä, mutta nyt painopiste on siirtynyt Itä- ja Kaakkois-Suomeen.
– Valkoposkihanhet ovat aiheuttaneet suuria tappioita ja lukemattomia tunteja turhaa työtä kymmenillä tiloilla, ja syysmuuton alkaessa sama ruljanssi alkaa uudelleen. Lintuja ei saa hätistää pelloilta ampumalla luonnonsuojelijoiden valitusten takia, joten viljelijöille ei jää mitään tapaa suojella omaa elinkeinoaan. Valtion on aika lunastaa lupauksensa korvausten maksusta, Antikainen vaatii.
Antikainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen koskien valkoposkihanhien aiheuttamien satovahinkojen korvauksia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tuhot Valkoposkihanhet korvaukset Itä-Suomi Krista Mikkonen Sanna Antikainen Viljelijät perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansalaisaloiteella sallittaisiin valkoposkihanhen metsästys

Antikainen: Lisää poikkeuslupia valkoposkihanhien metsästykseen

Valkoposkihanhen metsästyksen salliva kansalaisaloite kerää hurjana allekirjoituksia – jo yli 43 000 kasassa

Antikainen: ”Luonnonsuojeluliiton valitus valkoposkihanhien ampumisluvista silkkaa kiusantekoa”

PS: Valkoposkihanhesta on tehtävä riistaeläin

PS-kansanedustajat kysyvät hallitukselta valkoposkihanhien tehokkaan karkoittamisen perään

Wihonen: Kevät toi valkoposkihanhet ja merimetsot maanviljelijöiden ja kalastajien riesaksi – ajetaanko elinkeinotoiminta alas kaakattajien tieltä?

Pitäisikö valkoposkihanhi poistaa luonnonsuojelulain piiristä? – Viro ja Ruotsi ampuvat riistalajiksi määriteltyä lintua EU:n luvalla
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












