

LEHTIKUVA
Antikainen: Hanhituhojen korvaukset maksettava nopeammin
Valkoposkihanhien aiheuttamien satovahinkojen korvaukset ovat nousemassa ennätysmäisen suuriksi. Maaseudun Tulevaisuus kertoi sunnuntaina, että korvauksia on tähän mennessä haettu jo 2,7 miljoonan euron edestä.
Hanhien kevätmuutosta pahimmin kärsineessä Pohjois-Karjalassa summa on 1,7 miljoonaa euroa.
– Ympäristöministeri Krista Mikkonen lupasi, että hanhien aiheuttamat satovahingot korvataan mahdollisimman pikaisesti, mutta viljelijät odottavat edelleen korvauksia. Pian käynnistyvä syysmuutto vaikeuttaa tilannetta entisestään. Monin paikoin on jouduttu luopumaan syysviljasta kokonaan hanhien vuoksi, mikä syö sekä tilojen kannattavuutta että viljelijöiden motivaatiota ylläpitää tilojen toimintaa. Valtion on autettava hankalassa tilanteessa olevia viljelijöitä sekä työllisyyden että kotimaisen ruuantuotannon ylläpitämiseksi, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen huomauttaa.
Suuria tappioita ja turhaa työtä
Valkoposkihanhikannan kasvu sekä muutokset lintujen muuttoreiteissä ovat johtaneet satovahinkojen voimakkaaseen kasvuun viimeisen 10 vuoden aikana. Aiemmin linnut ovat enimmäkseen levähtäneet Venäjällä, mutta nyt painopiste on siirtynyt Itä- ja Kaakkois-Suomeen.
– Valkoposkihanhet ovat aiheuttaneet suuria tappioita ja lukemattomia tunteja turhaa työtä kymmenillä tiloilla, ja syysmuuton alkaessa sama ruljanssi alkaa uudelleen. Lintuja ei saa hätistää pelloilta ampumalla luonnonsuojelijoiden valitusten takia, joten viljelijöille ei jää mitään tapaa suojella omaa elinkeinoaan. Valtion on aika lunastaa lupauksensa korvausten maksusta, Antikainen vaatii.
Antikainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen koskien valkoposkihanhien aiheuttamien satovahinkojen korvauksia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tuhot Valkoposkihanhet korvaukset Itä-Suomi Krista Mikkonen Sanna Antikainen Viljelijät perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansalaisaloiteella sallittaisiin valkoposkihanhen metsästys

Antikainen: Lisää poikkeuslupia valkoposkihanhien metsästykseen

Valkoposkihanhen metsästyksen salliva kansalaisaloite kerää hurjana allekirjoituksia – jo yli 43 000 kasassa

Antikainen: ”Luonnonsuojeluliiton valitus valkoposkihanhien ampumisluvista silkkaa kiusantekoa”

PS: Valkoposkihanhesta on tehtävä riistaeläin

PS-kansanedustajat kysyvät hallitukselta valkoposkihanhien tehokkaan karkoittamisen perään

Wihonen: Kevät toi valkoposkihanhet ja merimetsot maanviljelijöiden ja kalastajien riesaksi – ajetaanko elinkeinotoiminta alas kaakattajien tieltä?

Pitäisikö valkoposkihanhi poistaa luonnonsuojelulain piiristä? – Viro ja Ruotsi ampuvat riistalajiksi määriteltyä lintua EU:n luvalla
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.
Uusimmat

Strandman: Vasemmistoliitto lupaa, mutta kuka maksaa?

Tavio EU:ssa: Kauppataseen alijäämään Kiinan kanssa puututtava
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää










