

PS ARKISTO
Antikainen: Perustuslakivaliokunnan lausunto todisti, että rajan sulkeminen on mahdollista – ”Vihervasemmisto oli jälleen väärässä”
Pitkin kevättä ja alkukesää jatkunut keskustelu rajavartiolain muutoksesta ja mahdollisuudesta rajan sulkemiseen hybridivaikuttamistilanteessa on saanut uusia ulottuvuuksia perustuslakivaliokunnan asetuttua rajan väliaikaisen täyssulun kannalle.
Valiokunnan kanta poikkeaa siten hallituksen esityksestä, jossa mahdollisuutta rajan täyssulkuun ei mainita. Muun muassa sisäministeri Krista Mikkonen (vihr) on useaan otteeseen todennut, ettei rajaa voi sulkea turvapaikanhakijoilta täysin.
Mikkosen lausunnot varomattomia
Mikkosen lausunnot ja yksiselitteiset kannanotot näyttäytyvätkin perustuslakivaliokunnan lausunnon jälkeen varomattomilta ja herättävät kysymyksiä koko vihreän puolueen toimintatavoista.
– Perustuslakivaliokunnan kanta rajavartiolain uudistukseen rajaliikenteen rajoittamisen osalta vie pohjan vihervasemmiston väitteiltä rajojen täydellisen sulkemisen mahdottomuudesta, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.
– Näyttää siltä, että viimeistään nyt kaikille muille, paitsi pilvilinnoissaan uneksiville vihreille ja vasemmistoliitolle, on selvää, että raja on voitava sulkea ja turvapaikanhaku keskeytettävä hybridivaikuttamistilanteissa ja että tämä on Suomen kansallisen turvallisuuden kannalta elintärkeää. Venäjälle ei tule antaa pienintäkään mahdollisuutta aiheuttaa epävakautta maamme rajojen sisäpuolella.
Hallitus piileskelee EU:n takana
Massamaahanmuuton käyttö hybridivaikuttamiseen nousi koko Euroopan tietoisuuteen viime vuonna Valko-Venäjän vietyä tuhansia pääosin Irakista tuotuja siirtolaisia EU-maiden rajoille kostona EU:n sanktioille. Maan rajanaapurit reagoivat tilanteeseen nopeasti muun muassa rakentamalla raja-aitoja Valko-Venäjän vastaiselle rajalle.
– Useat EU-maat suojelivat omia rajojaan Valko-Venäjän ja Venäjän hybridivaikuttamiselta rakentamalla raja-aitoja ja rajoittamalla rajanylityksiä. Myöhemmin selvisi, että tämä oli ensimmäinen Ukrainan sodan operaatio, jolla oli tarkoitus vaikuttaa Puolan haluun ottaa vastaan ukrainalaisia pakolaisia.
– Täällä Suomessa vihervasemmisto piileskelee edelleen EU-lainsäädännön takana eikä edes esitä välittävänsä Suomen kansallisesta turvallisuudesta – ei vaikka Suomella on valvottavanaan yli 1 300 kilometriä EU:n ulkorajaa Venäjän kanssa, Antikainen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yhteiskunnan epävakaus kansallinen turvallisuus rajojen sulkeminen valmiuslaki hybridivaikuttaminen Krista Mikkonen EU-lainsäädäntö EU-maat vihervasemmisto Sanna Antikainen Ukraina Venäjä perustuslakivaliokunta hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset ei taivu: Lakiin on kirjattava mahdollisuus lakata ottamasta vastaan turvapaikkahakemuksia – ”Suomen on kyettävä suojautumaan hybridioperaatiolta”

Perussuomalaiset saivat vaatimuksensa läpi valiokunnassa: Koko itäraja voitava sulkea poikkeustilanteessa

Vihreille rajojen sulkeminen on liian kova paikka – vähättelevät hybridiuhkaa itärajalla – ”Tälläkin hetkellä rajat ovat turvallisia”

Suomi voi sulkea rajansa, jos itärajalta isketään siirtolaisaseella: Ulkomaalaisen oikeus asettua Suomeen ei ole perus- tai ihmisoikeus

Purra: Rajojen vastustajilta unohtuu, että demokratiaa ei voi olla olemassa kuin suljetuissa yhteisöissä

Vihervasemmisto puhuu mielellään ihmisoikeuksista, mutta valikoivasti – ”Suomalaisten ihmisoikeudet näyttävät olevan sivuseikka”

Suomeen on yritetty päästä itärajan kautta poikkeuksellisen usein väärillä papereilla

Rajavartiolaitos suosittelee aidan rakentamista itärajalle – Wihonen: Millä aikataululla hallitus aikoo päättää asiasta?
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää