

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Antikainen vaatii ulkomaisen työvoiman tarveharkinnan säilyttämistä
Valtiovarainministeriön keskiviikkona esittelemässä budjettiehdotuksessa TE-palveluihin ehdotetaan 15 miljoonan euron lisämäärärahaa, jonka avulla pyritään saavuttamaan 75 prosentin työllisyystavoite lisäämällä resursseja nuorisotakuun ja työnhakijoiden määräaikaishaastattelujen toteuttamiseen.
Samalla pyritään edistämään kansainvälistä rekrytointia ja nopeuttamaan työlupaprosesseja. Tällä hetkellä työlupa vaaditaan muilta kuin EU-alueen, Norjan, Islannin, Liechtensteinin ja Sveitsin kansalaisilta.
Lupia myönnetään tarveharkinnan perusteella. Tarveharkintaa ei kuitenkaan sovelletaan asiantuntijatason tehtäviin, joiden kriteereinä on korkeakoulututkinto ja vähintään 3000 euron kuukausiansiot.
Mahdollistaa halpatyövoiman tuonnin
Tarveharkinnassa voidaan alakohtaisesti joustaa ja nopeuttaa hakemuksen käsittelyprosessia työvoimapulan perusteella. Näin on toimittu Uudenmaan ELY-keskuksen alueella mm. rakennusalan, terveydenhoidon sekä ravintola-alan työlupien suhteen vuodesta 2017.
– Tarveharkinnassa joustaminen mahdollistaa halpatyövoiman tuonnin suomalaisten työttömien kustannuksella. Onko tavoitteena edesauttaa suomalaisten työttömien työllistymistä vai tuoda ulkomailta halpatyövoimaa pienipalkkaisiin töihin? perussuomalaisten Sanna Antikainen kysyy.
Työlupaa haettu väärillä todistuksilla
Heinäkuussa Yle uutisoi yli sadan uzbekistanilaisen työntekijän massakarkotuksesta. Työperäistä oleskelulupaa oli haettu väärennetyillä koulutodistuksilla, jotka ovat syystä tai toisesta menneet viranomaisseulan läpi. Rakennusalalla ulkomaisen työvoiman käyttö on yleistä ja jopa viidesosa rakennustyömaiden työntekijöistä on ulkomaalaisia.
Ylen haastatteleman LTU-konsernin toimitusjohtaja Malik Bentaiebin mukaan uzbekistanilaiset tekevät lähes kaikki rakennustyömaiden maalaus- ja tasoitetyöt ja karkotukset saattavat hidastaa tai jopa pysäyttää osan työmaista kokonaan.
– Jos viranomaisilta menevät läpi tökerötkin todistusväärennökset, niin miten voimme olla varmoja ulkomaisten työntekijöiden pätevyydestä?
Kotimaisia rakentajia työttömyyskortistossa
Antikainen huomauttaa, että rakennusvirheitä korjataan miljoonilla euroilla vuosittain ja uudisasuntorakentamisessa jopa 30 prosenttia asukkaista valittaa virheistä.
– Onko kyseessä krooninen kohtaanto-ongelma vai miksei rakennusalalle löydy kotimaisia tekijöitä?
– Rakennusalalla puhutaan työvoimapulasta, vaikka työttömiä työnhakijoita olisi kortistossa useampi sata. Vai onko syy yksinkertaisesti siinä, että on halvempaa teettää työt vähempään tyytyvällä ulkomaisella työvoimalla? Antikainen pohtii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yli puoli miljoonaa ihmistä on työtä vailla – keskustan kansanedustajan mielestä Suomessa on huutava työvoimapula

Sdp hamuaa Suomeen halpatyövoimaa polkemaan duunarien palkkoja – nämä kaikki demariedustajat allekirjoittivat lakialoitteen työvoiman saatavuusharkinnan poistamisesta

Halla-aho näpäytti Orpoa ja Haavistoa: ”Me emme halua kaksia työmarkkinoita, jossa veronmaksajat osallistuvat yksityisen sektorin palkkakulujen maksamiseen”

Halla-aho vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden lopettamista: ”Johtaa epäterveeseen muuttoliikkeeseen, joka on haitallista valtioille”

Purra ja Immonen: Hallitusohjelman maahanmuuttolinjaukset vahingollisia niin työmarkkinoiden kuin kestävyydenkin suhteen

Perussuomalaiset: Työllisyysaste ei nouse, jos yhtä työssäkäyvää maahanmuuttajaa kohden maahan otetaan kaksi työtöntä maahanmuuttajaa

Eurostat: Ruotsin työttömyys nousussa – työttömyysaste huonompi kuin Suomessa
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








