AP: Joka vuosi tuhat pakistanilaistyttöä pakotetaan islamin uskoon ja avioon

31.12.2020 |13:16

Pakistanissa joka vuosi noin tuhat uskonnollisten vähemmistöjen pikkutyttöä pakkokäännytetään islamin uskoon, uutistoimisto AP kirjoittaa. Muslimienemmistöisessä maassa virkavalta ja uskonoppineet ummistavat ilmiöltä silmänsä.

Pakkokäännytyksestä ja -avioliitosta nousi kohu, kun kidnapatun kristityn 13-vuotiaan äiti suri tyttärensä kohtaloa verkkoon ladatussa videossa. Kohun myötä viranomaisten oli pakko puuttua asiaan. Hänet oli pakkonaitettu 40-vuotiaalle musliminaapurilleen. Tytön iäksi oli ilmoitettu avioliittoa varten 19 vuotta.

Mies on otettu kiinni, mutta tyttö ei uskalla palata perheensä luokse koston pelossa.

Sukulaiset kaappaajina

Toisessa tapauksessa 14-vuotiaan tytön täti houkutteli tytön matkaansa. Täti oli keksinyt verukkeeksi sairaalatapaamisen serkun luo. Täti kuitenkin kaappasi tytön lankonsa luo ja ilmoitti, että tytön on avioiduttava 45-vuotiaan lankomiehen kanssa.

Tyttö kertoi, ettei halunnut ja että mies oli liian vanha. Tytön täti löi tyttöä ja lukitsi tämän huoneeseen.

Tyttö suostui avioliittoon, sillä täti oli uhannut tytön kaksivuotiasta veljeä pahoinpitelyllä.

Vaikka tytön 45-vuotias aviomies on nyt poliisin huostassa, hän ei voi palata kotiinsa. Tytön vanhemmat pelkäävät miehen suvun kostoa. Miestä syytetään raiskauksesta ja avioitumisesta alaikäisen kanssa.

Miehen veli oli yrittänyt tuoda pistoolin oikeussaliin aikomuksenaan ampua tyttö. Vartijat onneksi havaitsivat tuliaseen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää