

LEHTIKUVA
Arhinmäen juhannustöhryn poistamisesta 3 500 euron lasku – Väylävirasto aikoo periä korvauksen töhrijöiltä
Helsingin kulttuurin ja vapaa-ajan apulaispormestari jäi kiinni juhannusaaton iltana luodessaan ”kaupunkitaidetta” aivan väärään paikkaan. Graffiti on jo siivottu pois, jotta se ei houkuttelisi muitakin ihmisiä rata-alueelle. Seinän puhdistaminen tuli maksamaan noin kolme ja puoli tonnia. Väylävirasto aikoo periä rahat töhrijöiltä.
Suomen Uutiset kertoi juhannuspäivänä, että Helsingin kulttuurin ja vapaa-ajan apulaispormestari Paavo Arhinmäki kärähti juhannusaaton iltana töhrimästä kaupunkiympäristöä. Toisessa artikkelissaan Suomen Uutiset kertoi, että Helsinki käyttää laittomien graffitien poistamiseen puoli miljoonaa euroa vuodessa. Samalla yritimme arvioida, minkä verran Paavo Arhinmäen tekemän juhannustöhryn puhdistaminen maksaa. Arvio meni alakanttiin.
Väyläviraston mukaan Arhinmäen graffitin poistamisen kustannukset olivat noin 3 500 euroa. On kuitenkin toivoa, että tässä tapauksessa kulut eivät jää veronmaksajien kontolle, vaan ne saadaan perittyä takaisin töhryjen tekijöiltä.
– Poliisi tutkii asian. Kun Väyläviraston hallinnassa olevaa omaisuutta on vahingoitettu, Väylävirasto tulee asianomistajana laatimaan kirjallisen korvausvaatimuksen, viraston viestintäosastolta kerrottiin Suomen Uutisille.
Epäiltynä vahingonteosta ja raideliikenteen häirinnästä
Itä-Uudenmaan poliisin mukaan tapausta tutkitaan rikosnimikkeillä vahingonteko ja raideliikenteen häirintä. Junaliikenne Vuosaaren satamaan johtavalla radalla jouduttiin tilanteen vuoksi pysäyttämään juhannusaattoiltana noin kymmeneksi minuutiksi, kertoo tapauksen tutkinnanjohtaja rikoskomisario Markku Lylykangas.
Suomen Uutiset kysyi Väylävirastolta myös sitä, aikooko Väylävirasto vaatia Arhinmäelle rangaistusta teosta. Viraston viestintäosastolta kerrottiin, että yleensä virasto yhtyy syyttäjän rangaistusvaatimukseen, jos asia menee oikeuteen asti.
– Pääsääntöisesti Väylävirasto vaatii rangaistusta syytteen mukaisesti, kuului vastaus.
”Tyylikäs graffiti” – ”Ei ole järkeä poistaa”
Jotkut ovat kysyneet, miksi Väylävirasto päätti poistaa apulaiskaupunginjohtaja Arhinmäen taideteoksen välittömästi. Monien mielestä Paavo Arhinmäen graffititeos oli kaupunkitaidetta parhaimmillaan, ja se olisi pitänyt jättää elävöittämään harmaata betoniseinää.
Esimerkiksi Mikael Jungner oli sitä mieltä, että ”Paavon graffiti oli tyylikäs”. Se oli vain väärässä paikassa. Vasemmistolainen somevaikuttaja Lauri Lindén puolestaan kirjoitti, että Arhinmäen graffitia ”ei ole järkeä” pyyhkiä pois, kun se kerran siinä on.
– Aivan varmasti olisi tullut turisteja ihmettelemään, että tuon teki oikeasti pormestari ja samalla kuluttamaan lähialueiden palveluita, Lindén kirjoitti Twitterissä.
Poistettiin nopeasti, ettei houkuttele uteliaita rata-alueelle
Väyläviraston mukaan juuri tämä ”turistien” houkuttelu oli suurin syy sille, että Arhinmäen maalaus poistettiin niin pikaisesti. Koska graffiti oli saanut runsaasti mediajulkisuutta, Väylävirasto pelkäsi, että se voisi vetää paikalle uteliaita ihmisiä.
– Rataturvallisuus on tärkeää, graffiti sijaitsee junaradan vieressä, eikä rata-alueella saa liikkua.
– Myös se vaikutti, että tekijät ovat tiedossa, saimme pesuresurssit heti ja putsaaminen oli junaliikenteen kannalta mahdollista, Väyläviraston edustaja kertoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Lauri Lindén Markku Lylykangas juhannustöhry kulttuuri ja vapaa-aika apulaispormestari Väylävirasto graffiti Helsingin kaupunki Mikael Jungner Paavo Arhinmäki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsinki käyttää laittomien graffitien poistamiseen puoli miljoonaa euroa vuodessa – tämän verran maksaa Paavo Arhinmäen tekemän juhannustöhryn puhdistaminen
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.















