

Kansanedustaja Ari Koponen Eduskunnassa. / Matti Matikainen
Ari Koposen työ kouluväkivaltaa vastaan on tuottanut tulosta: ”Yhteistyö on avain asioiden muuttamiseen”
Perussuomalaisten kansanedustajan ja sivistysvaliokunnan jäsenen Ari Koposen perusteellinen työ koulukiusaamista ja kouluväkivaltaa vastaan on tuottanut tulosta, sillä hallituksen julkaisemaan toimenpideohjelmaan on kirjattu useita kohtia, joita Koponen on ajanut omassa eduskuntatyössään. Hallitus julkaisi tammikuussa toimenpideohjelman kiusaamisen, väkivallan ja häirinnän ehkäisemiseksi.
Alle 18-vuotiaiden tekemät henkirikokset ovat lisääntyneet huolestuttavasti parin viime vuoden aikana ja koulukiusaaminen on muuttunut jopa väkivaltaisuuksiksi. Väkivaltaisuutta näkyy lisäksi yhä nuorempien lasten keskuudessa, sillä useiden tietojen mukaan jo päiväkoti-ikäisten keskuudessa tavataan entistä rajumpaa käytöstä.
— Koulukiusaamiseen puuttuminen ja sen ehkäiseminen ovat yksi oman eduskuntatyöni suurimmista tavoitteista, ja olen puhunut niiden puolesta jo pitkään. Olen myös kritisoinut ja kirittänyt hallitusta viemään näihin liittyviä asioita eteenpäin niin salipuheissa kuin toimenpide- ja lakialoitteillakin, kertoo kansanedustaja Ari Koponen.
– Hallituksen nyt julkaisemassa toimenpideohjelmassa on monia kannatettavia kohtia, jotka ovat nyt onneksi ottamassa askeleen eteenpäin. Samaan aikaan kyseinen ohjelma on myös varsin puutteellinen, sillä siinä ei ole otettu lainkaan esille esimerkiksi kotien roolia ongelman yhtenä ratkaisijana, kertoo Koponen.
Kiusaamista, väkivaltaa ja häirintää ehkäiseviä konkreettisia toimia
Toimenpideohjelmassa kiusaamisen, väkivallan ja häirinnän ehkäisemiseksi kiinnitetään huomiota muun muassa tunne- ja vuorovaikutustaitojen vahvistamiseen varhaiskasvatuksessa. Lisäksi huomiota saa sitouttava yhteistyö. Molemmat edellä mainitut asiat ovat sellaisia, joiden pilotoinnin Koponen käynnisti yhdessä Keravan kaupungin kanssa jo ennen kansanedustajana toimimista.
Killan alakoulussa toteutettiin Koulusisko-kokeilu, jossa kouluun saatiin helposti lähestyttävä aikuinen. Tämä terveysalan ammattilainen oli matalalla kynnyksellä oppilaiden saatavilla. Lisäksi hän opetti tunnetaitoja oppilaille ja opettajille, mikä paransi samalla koko kouluyhteisön hyvinvointia, kun lasten ongelmiin puututtiin ennaltaehkäisevästi.
Hallituksen tuoreeseen toimenpideohjelmaan on otettu useita kohtia suoraan Koulusisko-pilotin toimintamallista, ja sen pilotoimiseen myönnetään noin 7 miljoonan euron määrärahat.
Asia ei ratkea pelkästään hallituksen toimin
Hallituksen toimenpideohjelmassa on yhtenä avainkohtana myös kiusaamista ja häirintää koskevien säännösten täsmentäminen lukiolaissa ja ammatillista koulutusta koskevassa laissa. Tämä on myös suoraan Koposen tekemästä lakialoitteesta, jonka allekirjoitti yli puolet kansanedustajista.
Kolmantena kohtana hallituksen toimenpideohjelmasta Koponen haluaa nostaa esille lainsäädäntöhankkeen turvallisen opiskeluympäristön turvaamiseksi. Koponen käynnisti samaa aihetta koskevan lakialoitteen valmistelun eduskunnassa viime joulukuussa. Myös tämän lakialoitteen on allekirjoittanut yli 100 kansanedustajaa.
— Koulukiusaamiseen ja -väkivaltaan puuttuminen sekä sen ehkäiseminen ovat isoja asiakokonaisuuksia, joihin ei ole vain yhtä ratkaisua ja joihin päästään vain eri tahojen yhteistyöllä. Tämä ei ratkea pelkästään hallituksen toimin, vaan siihen tarvitaan myös opposition kuuntelemista sekä vahvaa tukea, eli siis koko eduskunnan ja kaikkien puolueiden yhteistyötä. Lasten ja nuorten hyväksi tehtävä työ on tärkeää koko yhteiskuntamme tulevaisuudelle niin inhimillisesti kuin taloudellisesti.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koponen huolissaan nuorten kasvavasta väkivallasta: ”Viranomaisilla oltava työkalut väkivalta- tai päihdekierteen katkaisemiseksi”

Remontti-Reiska lähtee kuntavaaleihin perussuomalaisten ehdokkaana: ”Nukun yöni paremmin, jos olen edes yrittänyt vaikuttaa asioihin”

Koponen koulumaailman ongelmista: ”Puheet riittää, nyt tarvitaan tekoja”

Koposen kansalaisaloitteella mutkia matkassa

Ari Koponen: ”Huijataanko suomalaiset sähköautoihin väliaikaisilla tukimuodoilla?”

Koposelta jo toinen yli 100 nimeä kerännyt lakialoite: ”Koulukiusaaminen ei lopu pelkällä pääntaputtelulla”

Koponen esittää rikosoikeudellisen ikärajan alentamista ja kovempia rangaistuksia nuorten tekemistä väkivaltarikoksista: ”Ideologiat estävät tähän ongelmaan puuttumisen”

Koposen lakiesitys tunteita herättävästä aiheesta hyväksyttiin: ”Koulukiusaaminen on vakava uhka myös toisen asteen oppilaille”

Hallituksen toteuttama sitouttavan kouluyhteistyön malli käytännössä identtinen Ari Koposen kansalaisaloitteen kanssa – ”Tämä on askel kohti parempaa”
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.

Kolumni: Utopiasosialismista
Jos SDP voittaa vaalit ja sosialistivetoinen hallitus on vallassa, julkinen talous ajautuu kriisiin 2030-luvulla. Luottoluokitukset tippuvat. Riskpreemiot velalle nousevat. Luotto loppuu, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













