

Autot roihusivat tällä kertaa Uppsalassa – vakuutusyhtiöille miljoonatappiot Ruotsin tuhopoltoista
Vain pari päivää sitten tuhopolttaja iski Uppsalassa autohalliin ja teki tuhojaan tukussa: 100 autoa paloi poroksi tai meni remonttiin.
Tiistain ja keskiviikon välisenä yönä jengit iskivät taas ja nyt haihtui savuna ilmaan ainakin yhdeksän henkilöautoa ja yksi kuormuri.
Vaikka autot ovat Ruotsissa halpoja alkaa vakuutusyhtiöidenkin suupielissä nykiä.
Lähellä Uppsalan rautatieasemaa aivan keskustassa viisi tai kuusi henkilöä tuikkasi tuleen kuusi henkilöautoa ja kuorma-auton. Silminnäkijöiden mukaan jengiläiset pakenivat paikalta juosten sekä polkupyörillä. Monien suomalaistenkin tuntemassa Flogstan nyttemmin ongelmalähiössä poltettiin kaksi autoa ja lähistöllä Nybyssä yksi.
Palomiehillä riittää töitä
Poliisin mukaan kyseessä on kaikkiaan seitsemän erillistä tuhopolttoa. Poliisi on puhuttanut paikallista nuorisoa mutta ketään ei ole toistaiseksi pidätetty. Palomiehille eri puolilla ja yhtä aikaa sattuvat tehtävät ovat erityisen haastavia:
– Yhteistyömme poliisin kanssa toimii mainiosti ja he turvaavat selustamme kun olemme sammutustöissä. On kuitenkin erittäin rasittavaa ajaa eestaas kerta toisensa jälkeen palojen perässä, kuvailee Tukholman pelastusalueen kenttäjohtaja yleisradioyhtiö SVT:n haastattelussa.
Rikollisjengit käyvät reviirisotaa
Paikallisten asukkaiden hieman kyynisen mielipiteen mukaan nuoriso sytytti tiistain-keskiviikon palot, koska yö oli kylmä. Vakavimmissa lausunnoissa tilannetta kaupungissa kuvataan noidankehäksi: rikollisjengit käyvät reviirisotaa ja kosto seuraa kostoa.
Viimeisen parin viikon aikana Uppsalan alueella on ammuttu neljää henkilöä ja autojen lisäksi palamaan on sytytetty myös piharakennuksia ja mitä nyt on tikun eteen sattunut. Poltetun omaisuuden maksajaksi joutuu käytännössä aina vakuutusyhtiö ja korvaukset nousevat miljooniin, euroissakin laskien.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Poliisiaseman polttoyritys varmistumassa kostoksi Ruotsin Rinkebyssä

Halla-aho: Suomi on suomalaisten rakentama ja suomalaisille kuuluva maa – haittamaahanmuutto on lopetettava

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson tuhopoltoista: “Ei ole kyse siitä, että muutama kundi polttaa pari autoa, koko maa on menossa säpäleiksi”

Mafiameininkiä Malmössä: Jengirikolliset kaappaavat kauppoja

Kolme autoa paloi tiistain vastaisena yönä Helsingin Pohjois-Haagassa
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.

Teemu Keskisarja puntaroi kuolemanrangaistuksen syvintä olemusta
"Turun hovioikeus tiesi, ansaitseeko syytetty pyövelin kirves kirveen vai neljäkymmentä raipaniskua ja elinkautisen pakkotyöhön Viaporissa." Historioitsija-kansanedustaja Teemu Keskisarja tarttuu puheesaan menneen aikojen rikoshistoriaan, sen synkkiin yksityiskohtiin ja moraalisiin kysymyksiin. Keskisarja vie kuulijansa syvälle rikosten, rangaistusten ja oikeusjärjestelmän juurille. Hän kertoo nuoruudestaan ja tutkimusuransa alkutaipaleista – alkaen 1700-luvun seksuaalirikollisuutta koskevista pohdinnoista ja edeten 1900-luvun alun suomalaisten terroristeihin.
Uusimmat

Koskela: Venäläisten kiinteistökauppojen täyskielto etenee viimein

Simula: Metsäteollisuus on Suomen kivijalka
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää