

SU
Ay-liike ”koijasi ”satojen miljoonien omaisuuden veronmaksajien rahoilla – verovapaita miljoonaosinkoja ohjataan vasemmiston vaalirahoitukseen
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra nostaa esille asumistukijärjestelmän taloudellisen kytkennän ammattiliittoihin sekä liittojen omistamiin asuntosijoitusyhtiöihin. – Turhan usein unohtuu se tosiasia, että veronmaksaja maksaa vuosittain valtavat summat asumistukea yhtiölle, jonka ay-liitot omistavat ja jotka puolestaan maksavat rahaa vastaavasti vasemmistopuolueille.
Tällä viikolla eri ammattiyhdistykset järjestävät eri puolilla Suomea mielenilmauksia, sosiaalisen median kampanjoita, työnseisautuksia ja ulosmarsseja osana #PainavaSyy -kampanjaa.
Ay-liikkeen jo kevään eduskuntavaalien alla kiristämä retoriikka eri kanavissa on viime päivinä saanut uhkaavia sävyjä, etenkin sen jälkeen, kun viime viikolla budjettiriihessä valmistuneessa ehdotuksessa ensi vuoden budjetiksi on mukana myös säästöjä asumistukeen.
Tuumaustunnilla tänään puhunut perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra huomautti, että useat samat tahot, jotka kovaäänisesti vastustavat hallituksen toimia, ovat taloudellisestikin kytkettyjä nykytilanteeseen.
Uusi hallitus on järjestelylle riskitekijä
Purra nosti puheessaan esiin asumistukijärjestelmän taloudellisen kytkennän ammattiliittoihin sekä liittojen omistamiin asuntosijoitusyhtiöihin.
– Esimerkiksi se tosiasia, että veronmaksaja maksaa vuosittain valtavat summat asumistukea yhtiölle, jonka ay-liitot omistavat ja jotka puolestaan maksavat rahaa vastaavasti vasemmistopuolueille, unohtuu turhan usein. Lisäksi muutokset asumistukijärjestelmään vaikuttavat tähän kytkyyn, todennäköisesti myös yhtiöiden voittoihin.
– Lueskelin viikonloppuna Kojamon listalleottoesitettä, ja löytyyhän seikan maininta jopa sieltä. Järjestelmää uudistava hallitus, joka leikkaa veronmaksajan rahojen jakamista sinne tänne, on riski tälle bisnekselle. Kojamon neljänneksi suurin osakkeenomistaja näyttää olevan Teollisuusliitto, jonka omistusten markkina-arvo on 140 miljoonaa. Teollisuusliiton perässä ovat kaikki muutkin kovaääniset liitot, Purra sanoi.
Kovaäänisillä liitoilla miljoonaomistukset
Suomen suurin yksityinen asuntosijoitusyhtiö Kojamo on todellakin ay-liikkeen vahvassa omistuksessa.
Teollisuusliiton jälkeen Kojamon suurimmat ay-omistajat ovat Opetusalan ammattijärjestö OAJ, jonka omistusten markkina-arvo on 102, 5 miljoonaa euroa, Rakennusliitto (omistusten arvo 62,5 miljoonaa), Ammattiliitto PRO (omistusten arvo 42,5 miljoonaa), Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL (omistusten arvo 33,3 miljoonaa), Palvelualojen ammattiliitto PAM (omistusten arvo 33 miljoonaa), Suomen Elintarviketyöläisten liitto (omistusten arvo 11,1 miljoonaa) sekä Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT (omistusten arvo 9,1 miljoonaa).
Pienemmillä osuuksilla Kojamon ay-omistajia ovat Julkis- ja yksityishenkilöalojen toimihenkilöliitto Jyty, Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU, SAK, Paperiliitto sekä Sähköalojen ammattiliitto. Myös edellä mainittujen omistajien omistusten markkina-arvo on useita miljoonia kullakin.
Teollisuusliitolle 6,2 miljoonaa verovapaasti
Kojamo on viime vuosina tullut tunnetuksi avokätisenä osinkojen jakajana. Koska ammattiliitot luokitellaan yleishyödyllisiksi yhteisöiksi, ne eivät maksa saamistaan osingoista pääomaveroa.
Viime keväänä Kojamo maksoi osingon vuoden 2022 tuloksestaan. Niinpä Teollisuusliitolle osingonjako tarkoitti 6,2 miljoonan verovapaata osinkopottia. OAJ kuittasi 4,6 miljoonan euron summan ja Rakennusliitto 2,8 miljoonaa. Ammattiliitto PRO sai 1,9 miljoonaa sekä JHL ja PAM kumpikin vajaat 1,5 miljoonaa.
Muillekin ay-omistajille tuli mukavat useiden satojen tuhansien osinkopotit.
Ay-liikkeelle tarpeellinen rahantekokone
Ay-liikkeelle Kojamo on tarpeellinen rahantekokone, jolla voi kääriä miljoonia vuosittain. Rahoitus on sen sijaan suomalaisen veronmaksajan harteilla, koska suuri osuus Kojamon asunnoissa asujien vuokrista maksetaan kaikkein pienituloisimpien suomalaisten asumistuilla. Ne puolestaan maksetaan verovaroista, eli jokainen veronmaksaja osallistuu kuvioon.
Vasemmistolle varsin suotuisassa järjestelyssä verotuloja kanavoituu mutkien kautta vasemmistopuolueiden vaalirahoitukseen. Esimerkiksi vuoden 2015 eduskuntavaalien alla MTV:n selvityksessä kävi ilmi, että sekä SDP:n että vasemmistoliiton ehdokkaista enemmistö kertoi saavansa vaalirahaa joko ammattiliitolta tai -yhdistykseltä.
Ammattiyhdistyksen tai -liiton nimesi vaalirahan lähteekseen 61 prosenttia SDP:n ja 56 prosenttia vasemmistoliiton ehdokkaista.
– Meidän liittojen ehdolla olevista jäsenistä valtaosa on jomman kumman vasemmistopuolueen listoilla. Siinä on pitkä historia. Tietojeni mukaan liitot tukevat omia jäseniään kaikkia samalla summalla, kertoo jutussa SAK:n silloinen varapuheenjohtaja Matti Huutola.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- omistukset Matti Huutola Ammattiliitto PRO ammattiyhdistykset Teollisuusliitto Rakennusliitto Kojamo JHL osingot vasemmistopuolueet veronmaksajat OAJ Asumistuki Riikka Purra PAM SAK Ay-liike Vasemmistoliitto SDP vaalirahoitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Hallituksen syliin sataa ja ryöppyää edellisten vuosien päätösten kuraa – ”Takana on vuosikausien piittaamattomuus veronmaksajan asemasta”

Putkonen: Ay-liikkeen naamiot putosivat – alta paljastui demaripoliitikon kasvot

Rostila: Ay-liikkeen uhkailulle ei pidä antaa periksi

Maahanmuuttajien alhainen järjestäytymisaste tuhoaa ay-liikkeen ja yleissitovuuden – Putkonen varoittaa: Työperäinen maahanmuutto uhkaa koko ay-liikkeen olemassaoloa

Purra: Hallitus tavoittelee työtä ja työpaikkoja – vasemmisto-oppositio tavoittelee tuensaajia ja verorahoitteisia oikeuksia

Hallitus siivoaa sosiaalidemokraattien ja keskustan sotkuja – ”Suomalaisen hyvinvointivaltion turvaaminen edellyttää säästöjä ja sopeuttamista”

Ay-liike uhittelee työtaistelutoimilla – jatkossa työllistyminen on helpompaa ja palkasta jää enemmän käteen – ”Työntekijän ei tarvitse olla huolissaan”

Ruohonen-Lerner vaatii lisää avoimuutta vaalirahoitukseen: ”Avoimuus on tie kohti oikeudenmukaista yhteiskuntaa”

Vasemmisto lietsoo joukkoja poliittisiin lakkoihin, hallitus peräänkuuluttaa suhteellisuudentajua: Käy kalliiksi yhteiskunnalle
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.