

Liikenneministeri Pete Buttigieg saarnaa ilmastosta, mutta lentelee mielellään yksityiskoneella. / LEHTIKUVA
Budjettisotaa Amerikan malliin: Liikenneministerin vuosipalkaksi esitettiin yhtä dollaria
Yhdysvaltain kongressissa nähtiin budjetin käsittelyn yhteydessä poikkeuksellinen määrä viranhaltijoiden palkkoja koskevia muutosesityksiä. Liikenneministerin ja puolustusministerin palkkoja ehdotettiin laskettavaksi yhteen dollariin vuodessa.
Yhdysvaltain kongressissa on käyty läpi ensi vuoden budjettiesityksiä. Niiden käsittelyn yhteydessä kongressin edustajainhuoneessa on nähty poikkeuksellisen paljon viranhaltijoiden palkkoihin liittyviä muutosesityksiä.
Edustajainhuoneen eli kongressin alahuoneen edustajilla on mahdollisuus tehdä varainkäyttöön liittyviin lakeihin muutosesityksiä, jotka koskevat tietyn liittovaltion työntekijän erottamista tai hänen palkkansa alentamista.
”Ministeri höpisee rasistisista maanteistä”
Republikaanien edustaja Marjorie Taylor Greene ehdotti liikenneministeri Pete Buttigiegin (dem) vuosipalkan alentamista yhteen dollariin. Perusteluna palkanalennukselle Greene vetosi siihen, että Buttigieg on virassaan toiminut amerikkalaisten veronmaksajien edun vastaisesti.
Edustajainhuoneessa puhuessaan Greene moitti Buttigiegia muun muassa siitä, että tämä on liikaa painottanut yhdenvertaisuusasioita tiemäärärahoja jaettaessa. Buttigieg on muun muassa käynnistänyt miljardin dollarin projektin, jonka tarkoituksena on ”yhdistää rodullisesti eriytyneitä asuinalueita”.
Osa määrärahoista on käytetty hankkeisiin, jotka ovat Greenen mielestä täysin tarpeettomia, kuten yli 100 miljoonan dollarin käyttäminen Detroitissa sijaitsevan moottoritien purkamiseen ja uudelleen rakentamiseen, koska sitä pidettiin ”rodullisesti erottavana”.
Buttigieg on myös kutsunut maanteitä ”rasistisiksi”. Hän on sanonut, että ”joissakin meidän valtateistämme on sisäänrakennettua rasismia”.
Saarnaa ilmastosta – lentää tilaussuihkukoneilla
Greene moitti Buttigiegia myös siitä, että tämä ajaa virassaan tiukkaa ilmastopolitiikkaa, mutta lentää itse tilaussuihkukoneilla. Liikenneministeri on käyttänyt tilauslentokonetta ainakin 18 kertaa astuttuaan virkaan alkuvuodesta 2021. Asiasta on käynnistetty sisäinen tutkinta liikenneministeriössä, kertoo Business Insider.
Yksi Pete Buttigiegin tilauslennoista liittyi siihen, että hän lensi Kanadaan vastaanottamaan kanadalaisen homojärjestön hänelle myöntämän palkinnon. Palkinto annettiin tunnustuksena LGBTQ-oikeuksien edistämisestä. Buttigieg on ensimmäinen avoimesti homoseksuaali mies, joka on noussut Yhdysvalloissa ministeriksi. Greenen mukaan tällaisten palkintojen noutaminen veronmaksajien kustannuksella ei liity liikenneministerin toimenkuvaan.
Puolustusministerillekin dollari vuodessa
Kongressin edustajainhuone hyväksyi Greenen muutosesityksen otettavaksi mukaan lakiesitykseen. Kyseinen lakiesitys tulee kuitenkin melko varmasti kaatumaan kongressin ylähuoneen eli senaatin käsittelyssä, joten liikenneministeri saa pitää palkkansa.
Marjorie Taylor Greene sai viime kuussa läpi vastaavan laisen muutoksen puolustusmäärärahoja koskevaan lakiesitykseen. Hän esitti, että puolustusministeri Lloyd Austinin vuosipalkka on laskettava yhteen dollariin. Myöskään tällä lakiesityksellä ei ole mahdollisuuksia tulla hyväksytyksi demokraattienemmistöisessä senaatissa.
Myös Bidenin lehdistösihteerin palkka oli pölkyllä
Edustaja Claudia Tenney (rep) vaati presidentti Joe Bidenin lehdistösihteerinä toimivan Karine Jean-Pierren vuosipalkan alentamista yhteen dollariin, koska tämä on ”toistuvasti valehdellut amerikkalaisille”.
Tenney piti valheellisina Jean-Pierren lausuntoja siitä, että ”laiton maahanmuutto on vähentynyt Bidenin presidenttikaudella” ja ”kukaan ei noin vain kävele maahan etelärajan yli”. Hänen mukaansa Karine Jean-Pierre on myös valheellisesti väittänyt, että kriittistä rotuteoriaa (CRT) ei opeteta kouluissa. Lisäksi Tenney syytti Bidenin lehdistösihteeriä vaalidenialismista ja antisemitismistä.
Edustaja Mike Collins (rep) puolestaan vaati varapresidentti Kamala Harrisin (dem) toimistokulujen leikkaamista budjetista. Hän perusteli vaatimusta sillä, että Kamala Harris on epäonnistunut rajaturvallisuudesta huolehtimisessa. Karine Jean-Pierren palkkaan ja varapresidentin toimistohenkilökuntaan kohdistuneet leikkausvaatimukset eivät menneet läpi edes edustajainhuoneessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Mike Collins Claudia Tenney Lloyd Austin vaalidenialisti Karine Jean-Pierre edustajainhuone Marjorie Taylor Greene kongressi Pete Buttigieg Joe Biden Senaatti Kamala Harris Antisemitismi Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Trumpin muurin paluu – kaaos jatkuu USA:n etelärajalla

”Vaalidenialistin” nousu puhemieheksi on osoitus Trumpin voimasta

Lisää Twitter-paljastuksia: FBI maksoi Twitterille miljoonia, vaalivaikutti rajusti, sai yhtiön sensuroimaan Bideniin liittyvän paljastusjutun aivan vaalien alla ”venäläisenä disinformaationa”

Presidentti Biden välttelee toimittajien kysymyksiä – samalla kun Bidenin suvun oudoista liiketoimista tipahtelee uusia tietoja

Biden demonisoi Trumpin kannattajia ”ääriaineksiksi” ja ”vihanlietsojiksi” – vaati samaan hengenvetoon kansallista yhtenäisyyttä

Siirtolaisia lennätettiin ökyrikkaiden huvilasaarelle – vieraanvaraisuutta kesti 44 tuntia

Saksa ratsasi kymmeniä Iranin tukemia Islam-keskuksia juutalaisvihan levittämisen ja Hizbollah-yhteyksien vuoksi
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









