

LEHTIKUVA
DEI-kouluttaja Sara Salmani teki rikosilmoituksen iranilaisista mielenosoittajista Oulun yliopistolla – syytteitä ei nostettu
Suomen Uutiset kertoi helmikuussa 2023, kuinka opiskelijat ihmettelivät, miten yliopisto voi kutsua DEI-kouluttajakseen henkilön, jonka veli toimii Iranin suurlähetystön rahoittaman moskeijan imaamina ja isä on toiminut IRGC-joukkojen palveluksessa 1980-luvulla. IRGC on listattu terroristijärjestöksi esimerkiksi Ruotsissa, Kanadassa ja USA:ssa. IRGC-joukot toimivat suoraan korkeimman johtajan Ali Khamenein alaisuudessa.
Iranilaiset opiskelijat järjestivät aiheesta mielenilmauksen 14.2.2023 Oulun yliopistolla. Oulun yliopiston tilaisuudessa asiantuntijana toiminut DEI-kouluttaja Sara Salmani teki rikosilmoituksen mielenosoittajista.
Kunnianloukkaussyyte jäi kuitenkin nostamatta, sillä syyttäjä katsoi, ettei asiassa ole todennäköisiä syitä rikoksesta epäiltyjen syyllisyyden tueksi.
Suomen Uutiset on nähnyt päätökset syyttämättä jättämisistä. Suomen Uutiset on haastatellut kolmea iranilaista, joista Salmani oli tehnyt rikosilmoituksen.
Suomen Uutisten haastattelemat iranilaiset mielenosoittajat sanovat, että he eivät ole ainoita mielenosoittajia, joista Salmani on tehnyt rikosilmoituksen. Suomen Uutiset ei ole tavoittanut muita mahdollisia asianosaisia.
Salmanin asiakkaina suuria yrityksiä ja etujärjestöjä
Salmani on pitänyt esimerkiksi MTV:lle koulutuksia monimuotoisuudesta. Viimeisimmästä koulutuksesta kertoi MTV:n LinkedIn-päivitys.
Wikipedia-sivu kertoo, että Salmani on johtanut DEI-koulutuksia lukuisille eri yrityksille ja organisaatioille. Hänen asiakkaidensa joukossa ovat olleet Elinkeinoelämän keskusliitto, Coca-Cola, Posti, Yhdistyneiden kansakuntien pakolaisjärjestö ja Fazer.
Isän perustama moskeija otsikoissa
Mielenosoittajat pitivät mielenosoituksessa esillä DEI-kouluttajan perheen suhteita Iranin islamistiseen hallintoon. He peräsivät mielenosoituksessa myös kouluttajalta vastausta kysymykseen, tukeeko hän Iranin naisten ihmisoikeusliikettä #womanlifefreedom ja tuomitseeko hän Iranin islamistisen hallinnon tekemät mielenosoittajien sadat teloitukset.
DEI-kouluttajan isän perustaman Helsingin Resalat-moskeijan toiminta on ollut viime aikoina runsaan julkisuuden kohteena. Kansainvälinen uutiskynnys ylittyi vuosi sitten kesällä, kun Resalat-moskeijan vieraileva imaami hyökkäsi hallintoa vastustavan iranilaisnaisen kimppuun Helsingin Itäkeskuksessa. BBC julkaisi aiheesta 26.8.2023 uutisen, jossa se kertoo, että hyökkääjä on iranilainen Behrouz Hosseinpour. Hän toimi tuolloin Resalat-keskuksessa vierailevana imaamina.
BBC julkaisi helmikuussa myös uutisdokumentin, joka kertoo Resalatista ja Iranin islamistisen hallinnon yhteydestä. Dokumentissa on haastateltu nykyistä Iranin hallinnon pakolaista, entistä Suomen Iranin diplomaattia Hossein Alizadehia.
– Kun toimin Helsingin suurlähetystössä diplomaattina, oli yksi tehtävistäni olla yhteydessä Mellunmäen moskeijaan ja vastata heidän tarpeisiinsa, hän sanoo BBC:n toimittaja Parham Ghobadin haastattelussa.
Imaami-veli haki vuosi sitten lähestymiskieltoa mielenosoittajille
Vuosi sitten Suomen Uutiset kirjoitti, kuinka Salmanin veli, Resalat-moskeijan imaami Abbas Bahmanpour ja hänen perheenjäsenensä hakivat laajaa lähestymiskieltoa neljälle iranilaiselle mielenosoittajille, mutta Helsingin käräjäoikeus hylkäsi hakemuksen 27.9.2023. Bahmanpour ja hänen perheensä saivat tuolloin oikeudenkäyntiä varten valtion oikeusapua.
Suomen Uutiset pyysi kommenttia Sara Salmanilta häntä edustavan viestintätoimiston kautta. Emme saaneet vastausta.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sara Salmani Hossein Alizadeh Behrouz Hosseinpour Parham Ghobadi IRGC Resalat-keskus monimuotoisuuskoulutus mielenosoitukset terroristijärjestöt Ali Khamenei Iran Abbas Bahmanpour
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kurdiliiton hallituksen jäsen joutui väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Vantaan Myyrmäessä

Saksa ratsasi kymmeniä Iranin tukemia Islam-keskuksia juutalaisvihan levittämisen ja Hizbollah-yhteyksien vuoksi

Ilmapiiri kiristyy, helsinkiläinen kovan linjan moskeija kutsuu jäseniään Israelia vastustavaan mielenosoitukseen

Helsinkiläisimaami haki lähestymiskieltoa Iranin hallintoa vastustaville mielenosoittajille — hakemus hylättiin, pääosa imaamin oikeuskuluista valtion maksettavaksi
Viikon suosituimmat

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Perussuomalaisista täystyrmäys Akavan puheille maatalouden keskittämisestä: ”Ehdotus on suorastaan vaarallinen”
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava esittää maatalouden keskittämistä Etelä-Suomeen.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











