Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Eerola: Saksasta saapuva turvapaikkamatkailu estettävä

16.12.2015 |14:08

Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola on lähestynyt sisäministeri Petteri Orpoa (kok.) kirjallisella kysymyksellä. Eerola haluaa estää Saksasta saapuvan turvapaikkamatkailun.

Eerola kysyy ministeriltä ulkomaalaislain mukaisen seuraamusmaksun asettamisesta tilanteissa, joissa laivayhtiö mahdollisesti laiminlyö velvollisuuttaan tarkastaa ulkomaalaisten matkustajien maahantuloedellytykset.

Finnlines ei tarkasta maahantuloedellytyksiä

Turvapaikanhakijat saapuvat nyt Saksan Travemünden kautta. Suomeen saapumiseen edellytetään viisumivelvollisen maan kansalaisilta niin sanottua yhtenäistä Schengen-viisumia. Myös Schengen-sisärajoilla on pyydettäessä esitettävä matkustusasiakirjat riippumatta siitä, järjestääkö kohdemaa rajatarkastuksia vai ei. Turvapaikanhakijat eivät voi hakea turvapaikkaa Suomesta Saksassa ollessaan.

– Perustelen näkemystäni Schengen -rajasäännöstöllä, jonka mukaan aluksen matkustajista on laadittava luettelo, josta käy ilmi viisumi ja oleskelulupa. Ruotsissa ja Norjassa matkustusasiakirjat tarkastetaan, mutta Finnlines ei tarkasta maahantuloedellytyksiä Saksassa, joka mahdollistaa turvapaikanhakijoiden matkustamisen Suomeen.

”Kumiveneet ovat kasvaneet…”

Ulkomaalaislain mukaan Suomi voi ulkorajoillaan määrätä liikenteenharjoittajille 3 000 euron seuraamusmaksun. Eerolan mukaan sisärajavalvonta pitäisi palauttaa, mikäli seuraamusmaksua ei voida suoraan soveltaa sisärajaliikenteessä.

– ”Kumiveneet” ovat kasvaneet viime aikoina, Eerola napauttaa ja muistuttaa että laivayhtiöiden pitäisi toimia yhdenmukaisella tavalla Pohjoismaissa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
4.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
7.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää