Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Elinkeinoministeri Wille Rydman: Puoliväliriihestä edellytyksiä hyvälle kasvulle

17.04.2025 |09:52

Ylen aamussa tänään vieraillut elinkeinoministeri Wille Rydman toteaa, että kaikkiin talousennusteisiin liittyy juuri nyt merkittävää epävarmuutta. Etenkin maailmanpolitiikan tapahtumat huolestuttavat ministeriä.

OP-ryhmän ekonomistit laskevat reippaasti ennustettaan Suomen tämän vuoden talouskasvusta. Kun tammikuussa taloudelle povattiin 1,7 prosentin kasvua, on ennuste laskettu nyt yhteen prosenttiin. Jopa uudesta taantumasta varoitellaan.

Ylen aamussa tänään vieraillut elinkeinoministeri Wille Rydman toteaa, että kaikkiin talousennusteisiin liittyy juuri nyt merkittävää epävarmuutta.

– Näkymät ovat sumuisia, ja mukana useita vaikeasti ennakoitavia tekijöitä, kuten Yhdysvaltojen nopeasti muuttuva tullipolitiikka.

Suurvaltojen päätökset heikentävät ennustettavuutta

Isona haasteena on, että yritykset pyrkivät ennakoimaan tulevaisuutta, esimerkiksi investoinneissa, Rydman sanoo.

– Jos tulevaisuus on sumuinen ja suurvaltojen päätökset näyttävät äkkinäisiltä, se heikentää ennustettavuutta ja usein lykkää investointeja. Tällä on myös talouskasvuun heikentävästi vaikuttavia ulottuvuuksia.

Pääsiäisen jälkeen hallitus kokoontuu puoliväliriiheen tekemään päätöksiä julkisesta taloudesta tuleville vuosille.

– Yleiselle maailmantaloudelle emme voi mitään, mutta pyrimme riihessä tekemään kansallisia päätöksiä, jotta talouskasvua voisimme jouduttaa.

Myös turvallisuushaasteisiin vastataan

Hallitus on jo tehnyt suurimmat sopeutuspäätöksensä, Rydman sanoo.

– Nyt on huolehdittava siitä, että valtiontalouden tasapaino ei vaarannu, on tehtävä kasvutoimia. Lisäksi on panostettava uusiin turvallisuushaasteisiin. Uskon, että on löydettävissä paketti, joka kiihdyttää kasvua ja on samalla yhteiskunnallisesti oikeudenmukainen.

Talouskasvun jouduttaminen on ollut hallituksen ohjelmassa alusta asti.

– Vaikka toimintaympäristö on tällä hetkellä vaikea, se ei saa kuitenkaan johtaa ajatteluun, että taloustilanteelle ei voisi mitään tehdä.

– Rajalliset resurssit ja veropäätökset on pyrittävä kohdistamaan siten, että ne tuottavat mahdollisimman hyvät edellytykset tulevalle kasvulle, elinkeinoministeri sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51
Suomen uutiset logo

Argentiinan talousuudistukset Suomen Uutiset Show’n asiantuntijoiden ruodittavana – ”Suomessakin pitäisi tehdä enemmän talouspolitiikkaa ja vähemmän identiteettipolitiikkaa”

21.03.2025 |17:29

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää