

Vasemmalla: kuvakaappaus salaisesta videosta. Oikealla: Lehtikuvan kuva, jossa liike vaatii ilmastohätätilan julistamista keskellä Mannerheimintietä. / Twitter, Lehtikuva
Elokapinan johtoporras möläyttää salaisella videolla, miksi se painostaa Marinia ja Saarikkoa hätätilajulistukseen – ”ihan massiivinen merkitys sille, miten liike sen jälkeen kasvaa”
Suomen Uutisten haltuunsa saama Elokapinan salainen video paljastaa, miksi liike painostaa Sanna Marinin (sdp.) ja Annika Saarikon (kesk.) hallitusta ilmastohätätilan julistamiseen. Elokapina on tehnyt tarkoituksella ”helpon” vaatimuksen. Mikäli hallitus tarttuu täkyyn, aikoo liike käyttää tätä saavutusta uusien aktivistien rekrytoinnissa.
Video on näkyvissä Suomen Uutisten Twitter-tilillä:
https://twitter.com/SUutiset/status/1446415088039174145
Videolla on äänessä Anton Keskinen, eräs Elokapinan johtohahmoista.
Videon litterointi:
”Ensimmäiseksi puhun syyskapinan kärjestä. Viestinnän kärjeksi on nostettu ilmastohätätilan julistaminen. Se on se meidän ensimmäinen vaatimus muutenkin. Tämä ei tarkoita sitä, ettmmekö vaatisi konkreettista toimintaa. Konkreettisia poliittisia muutoksia, koska niiden perässähän me tässä olemme. Halutaan konkreettisia päästövähennyksiä hyvin nopeasti. Mutta ilmastohätätilan julistaminen viestinnällinen kärki. Ja siinä on strateginen idea. Se voi olla meidän ensimmäinen voitto. Sen takia puhun ihan vähän voittamisesta. On ollut keskustelua koordinaatiokokouksissa. Voittaminen ei ole itsessään mikään tärkeä juttu. Emme halua saada aikaan voittojen tai vaatimusten läpisaamisisa ihan vaan sen takia, että nyt voidaan fiilistellä, että ”yes, nyt kävi näin”. Syy on se, että sillä, että liike saa vaatimuksia läpi, on ihan massiivinen merkitys sille, miten se liike sen jälkeen kasvaa, ja minkälaisen painoarvon se saa yhteiskunnassa. Tämä johtuu siitä, että sillä tavalla voimme osoittaa, että toimintatapa jota me teemme, toimii, ja että se on relevantti ja hyvä tapa luoda poliittista painetta. Tämä on sellainen juttu, mistä aika vähän puhutaan, mutta symboliset vaatimukset kuin hätätilan julistamisen vaatimus, niin tällaiset ovat olleet olennaisia monissa historiallisissa väkivallattomissa suoran toiminnan kamppailuissa.
Kansalaisoikeusliikkeessä Gandhi ymärsi näiden merkityksen. Eli jos tekee vaatimuksia, jotka ovat tavallaan periaatteessa aika helppoja, helppoja antaa, joihin on periaatteessa helppo myöntyä, niillä voi olla loppupeleissä massiivinen merkitys kokonaiskamppailun kannalta. Ja tämä oli vain pohjustus. Sen takia tämä on valittu viestinnälliseksi kärjeksi tässä.”
Johto pysyttelisi mieluiten itse piilossa
Suomen Uutiset on aiemmin uutisoinut salaisen videon muista ydinkohdista. Kaksi viikkoa sitten kerroimme, miten Elokapina uhkailee ja painostaa poliisia. Suomen Uutisten haltuunsa saamalla videolla Elokapinan johtohahmot paljastavat, että mikäli poliisi yrittää estää Mannerheimintien mielenosoituksen, kapinaliike aikoo aiheuttaa vielä pahempaa häiriötä muualla. Toisessa jutussa kerroimme, miten johtoporras mieluiten tuuppii nuoret eturiviin lakia rikkomaan ja pysyttelee itse mieluiten varjoissa.
Juuri tällä hetkellä Elokapina häiriköi Valtioneuvoston linnan edessä. Helsingin poliisi on ilmoittanut, ettei se hyväksy Valtioneuvoston linnan uloskäyntien miehittämistä ja valtiojohtoon vaikuttamista ei hyväksytä. Poliisi aikoo ottaa niskoittelevat henkilöt kiinni.
Osa Elokapinan mielenosoittajista on lukittautunut Valtioneuvoston linnan edustalle. Valtioneuvoston linnan uloskäyntien miehittämistä ja valtiojohtoon vaikuttamista ei hyväksytä. Poliisi tulee antamaan poistumiskäskyn ja niskoittelevat henkilöt tullaan ottamaan kiinni.
— Helsingin poliisi (@HelsinkiPoliisi) October 8, 2021
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Välikohtaus suorassa lähetyksessä, miehet hyökyivät Tynkkysen kimppuun – ”elokapinalaiset käyttävät väkivaltaa jopa kansanedustajia kohtaan”

Salainen video: Elokapina uhkailee ja painostaa poliisia ja nauraa päälle – ”Jos ne yrittää estää meidän menemisen Mannerheimintielle..”

Elokapinan pomoporras paniikissa kohuvideosta – vaatii omien kasvojensa sumentamista, vaikka tuuppii itse lapsia mielenosoitustensa tykinruoaksi

Antikainen vaatii palkanlisää niskoittelevia mielenosoittajia kaitsemaan joutuville poliiseille: ”Kaikki sympatiani ovat niiden kenttäpoliisien puolella, jotka tätä sirkusta joutuvat valvomaan”

Elokapina tukkii Helsingin ydinkeskustan hermopisteen, Tynkkyseltä jälleen tiukkasävyistä kommenttia paikan päältä (suora lähetys)

Elokapina saa toisinajattelijan kysymään: Aiheutammeko lapsillemme turhaa kuolemanpelkoa hysteerisellä ilmastoahdistuksella?

Saksan suojelupoliisi varoittaa: ilmastoaktivistit radikalisoituvat ja liittoutuvat äärivasemmiston kanssa – ”Samalla tiellä kuin Baader-Meinhof-ryhmä”
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

12-vuotias epäiltynä murhasta Malmössä – nuorin koskaan ampujaksi epäilty
Parikymppinen mies ammuttiin kuoliaaksi autoonsa Malmössä joulun alla. Murhasta epäillään 12-vuotiasta poikaa. Lapsi soitti itse poliisille ja ilmoittautui murhan tekijäksi vain tunteja tapahtuman jälkeen.












