

LEHTIKUVA
Elomaa: Asunto-osakeyhtiöiden henkilöluettelo pakolliseksi
Perussuomalaisten kansanedustaja ja Perussuomalaisten Naisten puheenjohtaja Ritva ”Kike” Elomaa on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa vaaditaan, että jatkossa niin sanonut talonkirjat ovat asunto-osakeyhtiöissä pakollisia ja että kirjat on lähetettävä maistraattiin tiedoksi.
Talonkirja on asunto-osakeyhtiössä pidettävä luettelo asukkaista. Muutoksella halutaan ehkäistä lieveilmiöitä, joissa esimerkiksi luvatta maassa olevat asuvat tuttaviensa luona piilotellen.
– Tällöin yhtiölle tulisi tieto yhtiöön muuttajasta tai muuttajista ja asuntojen oveen ja rappujen asukastauluun merkittäisiin oikeat tiedot asukkaista, Elomaa toteaa.
Varmistetaan asukkaiden henkilöllisyydet
Elomaan mukaan tarkoituksena on varmistua ihmisten henkilöllisyydestä. Tällä on hänen mukaansa tärkeä merkitys asukkaiden turvallisuuden tunteen sekä asumisviihtyvyydenkin kannalta.
– Kyse on myös siitä, että meillä on Suomessa tällä hetkellä tuhansia ihmisiä laittomasti. Heidän paikallistaminen on ensiarvoisen tärkeää. Laiton oleskelu pitää estää kaikin mahdollisin keinoin, Elomaa lisää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin turvapaikanhakijoilla jopa puolella useampi kuin yksi henkilöllisyys

Aikuisia miehiä kotoutetaan suomalaiskouluissa – jopa 65 prosenttia ikätestatuista “alaikäisistä” turvapaikanhakijoista valehtelee ikänsä

Ronkainen: “En halua lastemme joukkoon rikollisia tai terroristeja”
Viikon suosituimmat

Purra: Surkeaa, Iltalehti, uskomattoman surkeaa
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra ottaa Facebookissa kantaa Iltalehden faktojen vastaiseen uutisointiin hallituksen säästöistä. Purran mukaan Iltalehti ei kanna mitään vastuuta siitä, että se johtaa ihmisiä harhaan virheellisellä uutisoinnillaan.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Jäikö Iltalehdessä vapunvietto päälle? Toimitus häröili lehden kanteen jättiotsikon tulevasta eläkeleikkauksesta, vaikka eläkkeitä nimenomaan ei leikata – lehti pahoittelee Äpy-levelin koheltamistaan

Päivän pointti: Oikeuskanslerin ratkaisu ministeri Mari Rantasesta ei miellyttänyt Ylen toimitusta – kutsui kommunistitaustaisen professorin haukkumaan lopputulosta

Eikö tulos miellytä? – Suomalainen valtamedia vaikenee edelleen Britannian vaalituloksesta
Ison-Britannian paikallisvaalien tulos on lähes vallankumous, sillä se merkitsee käytännössä perinteisen kaksipuoluejärjestelmän tuhoa. Nigel Faragen Reformipuolue sai vaaleissa murskavoiton, mutta se ei tunnu olevan edelleenkään uutinen Suomessa. Muualla maailmassa kylläkin.

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman kertoo maahanmuuton kustannusten olleen Suomelle ja Euroopalle massiivisia ja selkeästi mukanaan tuomia hyötyjä suurempia. Taloustieteen emeritusprofessori Matti Virénin tekemän karkean arvion mukaan maahanmuuton hintalappu Suomessa olisi noin 10,5 miljardia vuodessa perustuen hollantilaistutkimuksen tuloksiin.

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan
Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen ja kansallismielinen Reformipuolue pyyhki perinteisillä puolueilla pöytää Britannian paikallisvaaleissa. Konservatiivit ja työväenpuolue suorastaan romahtivat äänestäjien purkaessa raivoaan nykyvaltaa vastaan. Kahden puolueen valtakausi Britanniassa on ohitse.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Purra: Keskusta levittää valhetta – hallitus ei ole kolminkertaistamassa tai edes korottamassa kiinteistöveron tuottoa

Tony Blair: Ilmastokeskustelu on ajautunut “irrationaaliseksi” ja “hysteeriseksi”, länsimaiden kansalaisia vaaditaan tekemään uhrauksia, joiden hyöty jää epäselväksi.
Uusimmat

Pekka Aittakumpu: Suomalainen ruuantuotanto pitää pelastaa nyt

Perussuomalainen Nuoriso: Saksa uhkaa tuhota demokratiansa

Onni Rostilan kolumni: Saksan demokraattinen tasavalta
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää