

Yhdysvallat on helisemässä joka päivä rajan laittomasti ylittävien siirtolaisten kanssa - ja amerikkalaisilta alkaa mennä usko presidentti Joe Bidenin kykyyn ja haluun puuttua ongelmaan.
Elon Musk syyttää Bidenia “yksipuoluejärjestelmän” rakentamisesta laittomien siirtolaisten avulla
Elon Musk väittää presidentti Bidenin pyrkivän rakentamaan Yhdysvaltoihin “yksipuoluejärjestelmän” laittomia siirtolaisia hyväksi käyttäen. Kun maahan päästetään yhä enemmän laittomia tulijoita pitämällä eteläraja avoimena ja laittomasti maassa olevat laillistetaan, tuloksena on demokraattipuolueen äänestäjien määrän merkittävä nousu.
Miljardööri Elon Musk syytti presidentti Joe Bidenia yrityksestä luoda Yhdysvaltoihin “yksipuoluejärjestelmä” laittomia siirtolaisia hyväksi käyttäen. Hänen mukaansa Biden pyrkii houkuttelemaan Yhdysvaltoihin mahdollisimman paljon laittomasti maahan tulevia siirtolaisia.
Kun laittomasti maahan tulleille myönnetään kansalaisuus, he äänestävät kiitollisina demokraatteja. Tämän seurauksena demokraatit saavat ennen pitkää pysyvän enemmistön ja tuloksena on yhden puolueen valta, Musk kirjoitti omistamassaan X-viestipalvelussa. Juuri tällaisten keskustelunavausten takia Elon Musk ei ole vallanpitäjien suosiossa.
Biden’s strategy is very simple:
1. Get as many illegals in the country as possible.
2. Legalize them to create a permanent majority – a one-party state.
That is why they are encouraging so much illegal immigration. Simple, yet effective. pic.twitter.com/B9M5ypUOQB
— Elon Musk (@elonmusk) February 3, 2024
Musk kuitenkin korosti kannattavansa laillisen maahanmuuton huomattavaa lisäämistä. Hän vastustaa vain laitonta maahantuloa.
– En ole maahanmuuton vastustaja, Elon Musk kirjoitti.
– Vastustan vain sitä, että Yhdysvaltoihin vyöryy massiivinen määrä tuntemattomia ihmisiä. Kuten jokaisen järkevän ihmisen tulisi vastustaa.
Voiko laittomasti maassa oleva äänestää?
Elon Muskin keskustelunavaus herätti päiviä kestäneen väittelyn siitä, voivatko laittomasti maassa olevat äänestää Yhdysvaltain vaaleissa. Jotkut väittelijät vetosivat siihen, että äänestäminen liittovaltion vaaleissa ilman kansalaisuutta on laissa kielletty. Toiset huomauttivat, että kansalaisuutta ei välttämättä tarkisteta. Joissakin osavaltioissa äänestäjän ei tarvitse esittää kuvallista tai muutakaan henkilöllisyystodistusta: riittää, että äänestämään tullut ilmoittaa nimensä.
Musk heitti lisää löylyä kirjoittamalla, että monissa osavaltioissa voi rekisteröityä äänestäjäksi samalla kun anoo ajokorttia. Hakijan kansalaisuutta ei tässä yhteydessä tarkisteta. Rekisteröityneille äänestäjille lähetetään heidän ilmoittamaansa osoitteeseen postiäänestyslomake, jonka kuka tahansa voi napata ja lähettää täytettynä takaisin.
Määrä vaikuttaa politiikkaan
Laittomasti maassa olevien määrä vaikuttaa politiikkaan myös kiertoteitse. Kunkin osavaltion edustajien määrä kongressin alahuoneessa riippuu sen asukasluvusta.
Myös osavaltioiden liittovaltiolta saaman rahoituksen määrä on sidottu väestölaskennan tulokseen. Ja väestölaskennassa kokonaismäärä ratkaisee: kansalaisia ei erotella ei-kansalaisista tai laittomasti maassa olevista.
Bidenin tavoite: laittomista kansalaisiksi
Laittoman maahanmuuton suurin poliittinen vaikutus syntyy kuitenkin vasta viiveellä, jos ja kun laittomasti maahan tulleet saavat kansalaisuuden. Yksi presidentti Joe Bidenin kärkitavoitteista hänen kautensa ensimmäisestä päivästä alkaen on ollut laittomasti maassa olevien laillistaminen. Heille pitää tarjota “polkuja kansalaisuuteen”.
Bidenin tavoitteena on laillistaa maassa laittomasti oleskelevat henkilöt myöntämällä heille pysyvä oleskelulupa (“green card“) tiettyjen ehtojen täyttyessä. Laillistaminen koskisi jopa 11 miljoonaa laittomasti maassa olevaa. Pysyvän oleskeluluvan saatuaan nämä henkilöt voisivat kolmen vuoden jälkeen anoa kansalaisuutta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Trumpin muurin paluu – kaaos jatkuu USA:n etelärajalla

Useat USA:n uutiskanavat: Trumpin puheita ei enää näytetä suorana – maahanmuutto on liian arka aihe

USA:n rajan yli ennätysmäärä laittomasti tulevia – jopa Bidenia alkaa huolestuttaa

Turvapaikanhakijat pahoinpitelivät poliiseja – New Yorkin osavaltion kuvernööri: “Karkottamista voisi harkita”

Texas tarjoaa laittomasti maahan tuleville kaksi vaihtoehtoa: vankila tai pikakarkotus

Ei sopua etelärajasta: Bidenin haluama lakipaketti kaatui senaatissa – ei olisi pysäyttänyt laittomien siirtolaisten vyöryä

Kohu Bidenin kunnosta jatkuu – Kamala Harris valmis ottamaan ohjat

Biden ja Trump kävivät kampanjoimassa Meksikon rajalla – Trump: “Tämä on Bidenin invaasio”

Kansakunnan tila: Biden sekoitti surmatun opiskelijatytön nimen jalkapallovalmentajaan
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.